שתף קטע נבחר

עיריית בני-ברק התקפלה: ילדי הגן לא יגורשו

בעת שגננות גן ממלכתי דתי בבני-ברק, המתפקד כך כבר 40 שנה, הכינו את המקום לקליטת הילדים, הגיע גבר חרדי והודיע: "הגן שייך מעכשיו לציבור החרדי, לכו תמצאו מבנה אחר". הגננות ההמומות סולקו מהמקום והמפתחות נלקחו מהן. העירייה טענה כי "להורים בחינוך הממלכתי-דתי יש מכוניות אז הם יכולים לנסוע לגן מרוחק יותר". אולם אחרי שמשרד החינוך איים להוציא צו סגירה למקום, נסוגה בה העירייה מהחלטתה

המחטף שנמנע ברגע האחרון: רגע לפני פתיחת שנת הלימודים, החליטה במפתיע עיריית בני-ברק להפוך גן ממלכתי-דתי ברחוב חברון לגן חרדי - כך חשף הערב (יום ד') ynet. בצעד כוחני שלחה העירייה נציגים מטעמה שהשתלטו על הגן, בו לומדים 25 ילדים, הפועל כבר 40 שנה במתכונת זו, לקחו בכוח את המפתחות ודרשו מהגננת ומהסייעת להתפנות מהמקום. אולם הלילה התקפלה לבסוף העירייה והודיעה כי תשאיר את הגן בזרם הממלכתי דתי, לאחר שמשרד החינוך איים כי אם לא יוחזר הגן למתכונתו הרגילה, יוציא צו סגירה למקום.

 

אתמול בשעה 17:00 שהו הגננת והסייעת בגן וסידרו אותו לקראת קליטת התלמידים. לפתע התפרץ לגן גבר חרדי והודיע לגננות כי "אני נציג העירייה והגן שייך מעכשיו לציבור החרדי ועליכן לעבור למבנה אחר". בהמשך הגיעו גננת וסייעת מהחינוך החרדי עם חפצי הגן שלהן ודרשו מהן לפנות את תכולתו. היום הגיעה משאית פינוי והתפתח עימות במקום. 


החפצים של החינוך החרדי שאמורים להיכנס לגן (צילום: ירון ברנר) 

 

אחת האימהות, מירי, שבתה בת החמש לומדת בגן, אמרה ל-ynet ש"כל ילדיי למדו כאן בגן הזה. זה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות להורה יום לפני שנת לימודים. זה בלתי נסבל לחלוטין. זו כפייה חרדית של מפלגת ש"ס הכוחנית. זו קבוצה חרדית שפולשת לכל מקום שהיא יכולה לפלוש אליו. אנחנו ניאבק ולא ניתן לזה לקרות. זו שכונה של אוכלוסייה ממלכתית דתית ולא חרדית ואין שום סיבה שיגרשו אותנו מכאן".

 

גם במשרד החינוך זעמו. "מעולם לא נתקלתי במקרה כה חמור, יום לפני שנת הלימודים מגרשים ילדים מהגן בצורה כה אלימה", אמרה דורית קוך, המפקחת על הגן מטעם משרד החינוך, "זהו גן ותיק, לא יכול להיות שיכפו עלינו דבר כזה ללא הודעה מראש".

 

עיריית בני-ברק: למסורתיים יש מכוניות

 

מעיריית בני-ברק נמסר בתגובה: "רוב ילדי הגן הם תושבים מחוץ לעיר. לעומתם יש לנו 38 ילדים מהחינוך החרדי שכולם תושבי האיזור וזקוקים לגן. רוב הורי הילדים בחינוך החרדי הם אברכים ואין להם כלי רכב. לעומתם, לשמחתנו בחינוך הממלכתי-דתי לרובם יש מכוניות אז הם יכולים לנסוע לגן מרוחק יותר. אכן היתה טעות בכך שההודעה יוצאת רק יום אחד לפני תחילת שנת הלימודים. בכך אכן קרתה טעות והיתה צריכה להיות בדיקה יותר יסודית לפני שבועיים-שלושה ובאמת חבל שזה יצא ברגע האחרון".

 

במכתב שכתבה מנהלת מחוז תל-אביב במשרד החינוך, אורלי פרומן, לראש עיריית בני-ברק, הרב יששכר פרנקל, היא ציינה כי "העירייה לא ביקשה רישוי כחוק לשינוי יעוד הגנים. ביצוע העברת הגן על ידך תגרום לעוול רב לילדי החינוך הממלכתי-דתי. עם כל ההבנה לצרכים אין אנו מאשרים מהלך זה ומבקשים ממך להפסיקו מיידית". לדברי פרומן, טענת העירייה לפיה גרים הילדים מחוץ לעיר אינה נכונה. "בבדיקה שערכנו התברר כי 13 ילדים גרים קרוב מאוד לגן ברחוב חברון, ותשעה ילדים גרים בין רחוב חברון לרחוב מנחם הסמוך". 

 

גם האם מירי שוללת את טענות העירייה: "בנוגע לטענת הדובר כי להורים מהזרם הממלכתי-דתי יש מכוניות, אני רוצה לומר שזה ממש לא נכון. לי למשל אין רכב. אני גרה קרוב לגן, הבת שלי למדה כאן בשנה שעברה והיא רגילה אליו. ואילו רוב האברכים באים מחוץ לשכונה".


פורסם לראשונה 31/08/2005 18:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לא נעים לראות גן סגור
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
המובילים הגיעו. ההורים זועמים
צילום: ירון ברנר
מומלצים