שתף קטע נבחר

נתניהו ולנדאו מאחדים כוחות נגד שרון

השניים סיכמו לפעול יחדיו כדי להביא לכך שחברי המרכז יצביעו בכינוס בעוד חודש בעד הקדמת הפריימריז ובעד החלפתו של שרון כראש התנועה. אנשי נתניהו מנסים להפעיל לחץ על לנדאו להסיר מועמדותו ולתמוך בנתניהו, אך לדבריהם הם עושים זאת בזהירות כי הוא "פרח מוגן שצריך להיזהר איתו"

יחד נגד שרון: כארבעה שבועות לפני כינוס מרכז הליכוד החליטו הערב (ה') ראשי המטות של בנימין נתניהו ועוזי לנדאו, המתמודדים לראשות הליכוד, לאחד כוחות.

 

במשרדיו בתל אביב של אחד מיועצי נתניהו, גיל סמסונוב, התקיימה גם פגישה בארבע עיניים בין נתניהו ולנדאו, זאת לאחר פגישת התיאום בין ראשי המטה של לנדאו לשר האוצר לשעבר נתניהו ואנשיו. בפגישה השתתפו בין היתר ראש מטהו של לנדאו, שמעון גבסו, נתניהו עצמו, סמסונוב, ויועצו הפוליטי של נתניהו, אורן הלמן.

 

בפגישה הוחלט לפעול כגוף אחד עד לכינוס המרכז כדי להביא לכך שחברי המרכז יצביעו בעד הקדמת הפריימריז ולהחלפתו של שרון כראש תנועת הליכוד. שני הצדדים העריכו שראש הממשלה מנסה למשוך זמן בבקשתו שלא להקדים את הפריימריז כדי להקים רשימה עצמאית מחוץ לליכוד. הוחלט לא לאפשר לו להשיג את מטרותיו.

 

עוד הוחלט כי לאחר השגת המטרה המשותפת ייפרדו הדרכים של שני המטות וכל אחד יפעל על פי האינטרסים שלו. לפי שעה לנדאו אומר כי אין בכוונתו להסיר את מועמדותו מהמרוץ לראשות הליכוד.

 

בימים האחרונים החלו אנשיו של נתניהו להפעיל לחצים כדי לגרום ללנדאו להסיר את מועמדותו ולהתייצבותו מאחורי נתניהו. גורמים בסיעתו של שר האוצר לשעבר אמרו עם זאת כי אין בכוונתם לפעול באופן בוטה והגדירו את לנדאו "פרח מוגן שצריך להיזהר איתו".

 

מקורבי נתניהו אמרו כי למרות המהלכים הרשמיים להקדמת הפריימריז בליכוד, מתקיימים גם מגעים מאחורי הקלעים עם אנשיו של ראש הממשלה שרון בניסיון להגיע להסכמה על תאריך הפריימריז. הסכמה כזו תוביל לביטול ישיבת המרכז שאמורה להתקיים בסוף החודש. לדברי הגורמים, "אנשים מתחילים להבין שבמתכונת הזו הליכוד הולך להתרסקות".

 

במקביל המשיך ראש הממשלה גם היום בפגישות עם בכירי הליכוד, בראשם שר החוץ סילבן שלום ששב מטורקיה. לפי שעה שלום מכחיש את הדיווחים על כך שהוא החליט כבר לתמוך בשרון במרוץ לראשות התנועה, אולם גורמים בסיעתו של שרון חוזרים ומאשרים כי אכן הושג איתו סיכום בעל פה בעניין זה.

 

בעבודה: ברק ממשיך לקדם התמיכה בפרס

 

ואילו במפלגת העבודה, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שלפני יומיים קרא למועמדים לראשות המפלגה להתאחד סביב מועמדותו של שמעון פרס ולשים את המחלוקות בצד, ממשיך לקדם את הרעיון. ברק נפגש הערב בין היתר עם השרה דליה איציק, והוא צפוי להיפגש עם בכירים נוספים.

 

איציק אמרה ל-ynet בתום הפגישה: "היתה פגישה ברוח טובה, לא הסכמנו על כל הדברים אבל סיכמנו שצריך להיערך למאבק מול הליכוד". ברק הציג בפני איציק את תוכניותיו לבחירות הכלליות וכן תוכניות להיערכותה של העבודה לקראתן.

 

ברק קיים במהלך היום פגישות גם עם השר אופיר פינס ומנכ"ל העבודה איתן כבל. בפגישות עלה נושא בחירת רשימת חברי הכנסת של הסיעה לכנסת הבאה במסגרת של מרכז או ועידה.

 

ברק לא מפסיק את ניסיונותיו לחסל את עמיר פרץ מבחינה פוליטית ולהחליש את כוחו במפלגה ולכן הוא לא ויתר הניסיונות למצוא איש שיהיה במפקד ויאתר אנשים שהתפקדו למפלגה בשל איומים עליהם, מה שמכנה ברק "אנוסים". ברק גם מעוניין מאוד ליצור קואליציה בין בכירי המפלגה שיפעילו לחץ על פרץ כדי שזה יסיר את מועמדותו ויעמוד גם הוא מאחורי פרס.

 

בחירות במסגרת של ועידה או מרכז מגדילים את הסיכוי שברק יבחר ראשון ברשימה ולכן פרס יהיה המועמד לראשות הממשלה, וכמובן מחסלים את סיכוייו של פרץ להשפיע על הרכב הרשימה בשל כוחו הקטן יחסית במוסדות.

לפי שעה יתר המועמדים- וילנאי, בן אליעזר ופרץ - מכריזים כי הם ממשיכים במרוץ עד הסוף.

 

פעילי השטח החלו עם זאת להפעיל לחץ על המועמדים באמצעות מכתבי תמיכה במהלכו של ברק, שהם מפיצים במפלגה. ההערכות בעבודה הן שבסופו של דבר מהלכו של ברק יזכה לרוב ופרס יהיה מועמדה של העבודה לראשות הממשלה.  


פורסם לראשונה 01/09/2005 21:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נתניהו. להדיח את שרון
צילום: ירון ברנר
צילום: טל שחר
לנדאו. "פרח מוגן"
צילום: טל שחר
מומלצים