שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עימות ליד המסגד בבילעין: חייל ומפגינים נפגעו
  לטענת הפלסטינים ופעילי השמאל הישראלים, עשרות שוטרים כיתרו את המסגד וירו לתוכו רימוני הלם וגז מדמיע במטרה למנוע את יציאת המתפללים להפגנה. מצה"ל נמסר כי החיילים והשוטרים השתמשו בגז מדמיע נגד מפגינים "שהתקהלו בצורה בלתי חוקית בכניסה לכפר". במהלך העימות הכריז צה"ל על הכפר כשטח צבאי סגור

  העימותים ליד גדר ההפרדה בבילעין: מספר מפגינים נפגעו בצהריים (יום ו') משאיפת גז מדמיע שירו חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב אל תוך המסגד של הכפר בילעין שליד רמאללה. כמו כן, חייל צה"ל נפצע קל לאחר שהותקף והוכה על ידי פעיל שמאל ישראלי, וצלם עיתונות נפצע קל אף הוא מאבנים שהשליכו מפגינים לעבר החיילים. השניים טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי.

   

  במהלך העימות הכריז צה"ל על האזור כעל שטח צבאי סגור, אולם תושבי הכפר בילעין, בשיתוף עם פעילי שמאל ישראלים ומחו"ל, לא התייחסו להודעת צה"ל והוציאו לפועל את ההפגנה נגד הגדר. המפגינים נשאו מיצג שבו הופיע שרון כבולדוזר הדורס עצי זית ובתים, תחת הכותרת: "שרון דורס את מפת הדרכים". 

   

  העימותים החלו כבר בתום התפילה בצהריים, כאשר עשרות פלסטינים ופעילי שמאל ישראלים מהכפר בילעין והחלו להתקהל בכניסה לכפר. לטענת צה"ל, הובהר לאנשים כי מדובר בהתקהלות בלתי חוקית, אולם אלה המשיכו להפר את הצו ואז השתמשו החיילים והשוטרים ברימוני גז מדמיע. שני מפגינים עוכבו לחקירה, בהם פעיל השמאל, יונתן פולק. 

   

  מפגיני שמאל ישראלים והמפגינים הפלסטינים טענו כי במהלך העימותים כיתרו כ-70 שוטרי מג"ב את המסגד בכפר והחלו לירות לתוכו רימוני הלם וגז מדמיע מייד עם תום התפילה, זאת במטרה למנוע את יציאת המתפללים אל ההפגנה באזור תוואי הגדר.

   

  באזור המסגד התפתחו עימותים בעיקר בין פעילי שלום ישראלים ובינלאומיים לחיילים. הפלסטינים טוענים כי ההפגנה עדיין לא החלה כאשר החלו החיילים לתקוף את המסגד. אחד מהפעילים מארגון "אנרכיסטים נגד הגדר", לייזר פלס, אומר ל-ynet כי החיילים והשוטרים ירו אש חיה וכי הוא עצמו אסף תרמילים של כדורים חיים.

   

  העימותים בכפר נמשכו סביב המסגד. פעילים מקומיים אמרו כי "האירוע במסגד מהווה עליית מדרגה מבחינת האלימות שמשתמש בה הצבא והמשטרה נגד המפגינים נגד הגדר ותושבי הכפר". 

   

  מוחמד חטיב, חבר הועדה העממית נגד הגדר בכפר, אמר כי "בדרך כלל מצטרפים להפגנות נגד הגדר רק שליש מתושבי הכפר אולם היום בגלל התנהגות הצבא כמעט כל הכפר נטל חלק בהפגנה".


  פורסם לראשונה 02/09/2005 14:02

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים