שתף קטע נבחר

אפריקה ישראל מעלה את מחירי הדירות ב-2%

ההתייקרות נובעת מעליית מדד מחירי תשומות הבנייה ומתווספת לעליות מחירים של כ-3% מתחילת השנה

החל ממחר (ב') תעלה חברת אפריקה ישראל את מחירי הדירות שהיא משווקת ב-2%. ההתייקרות מתווספת לעליות מחירים של כ-3% מתחילת השנה.

 

בקבוצה מסבירים את ההתייקרות על רקע עלייה דרמטית במדד תשומות הבנייה, שמתחילת השנה עלה ב-5%. עוד צופים באפריקה ישראל כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות וזאת עקב ביקושים מתעוררים. בחודשים יולי-אוגוסט מכרה הקבוצה כ-95 דירות בהיקף של 110 מיליון שקל.

 

בשנה וחצי האחרונות סופג ענף הבנייה עלייה מתמדת במחירי תשומות הבנייה, שהבולטים שבהם הם מחירי הברזל והמלט. מנתוני התאחדות הקבלנים עולה כי מדד מחירי תשומות הבנייה למגורים עלה בחודש יולי ב-2.8% והגיע ל-108.8 נקודות. מתחילת השנה העלייה במדד ביולי מושפעת בעיקר מעלייה בשכר העבודה ב-6.2% חומרים ומוצרים ב-0.6% וציוד וכלי עבודה ב-1.5%.

 

נשיא התאחדות הקבלנים, אהרון כהן, מתייחס לכוונת החברות הקבלניות להעלות את מחירי הדירות בשל עליית מחירי תשומות הבנייה וטוען כי אכן נראה כי ענף הנדל"ן נמצא לקראת עליית מחירים שתגרור עימה גם עלייה באינפלציה.

כהן מפנה אצבע מאשימה לממשלה וטוען כי עליית המחירים נגרמה נוצרת כתוצאה מחוסר הטיפול וההזנחה של ממשלת ישראל את ענף הבנייה, ולא כתוצאה ממדיניות כלכלית מושכלת ומתוכננת.

 

היום אפריקה, מחר (כל) ישראל

 

בשנתיים האחרונות מלינים הקבלנים על עלייה משמעותי במחירי תשומות הבנייה,בעיקר הברזל והמלט, אלא שהיעדר הביקוש לדירות חדשות מאלץ אותם לספוג את העלויות ולא להעלות את מחירי הדירות. העלאת מחירי הדירות של אמפריית נדל"ן כמו אפריקה ישראל היא אולי פריבילגייה שלא כל קבלן יכול להרשות לעצמו, אך בהחלט יתכן שמדובר בסנונית ראשונה המבשרת תחילתו של איזון - הירידה בהיקף התחלות הבנייה בשנתיים האחרונות מצמצמת את עודף ההיצע של הדירות החדשות בשוק הנדל"ן. אם חברה יכולה להעלות את מחירי הדירות ועדיין להמשיך למכור, יתכן שיש כאן מקום לאופטימיות זהירה, לפחות בקרב הקבלנים והיזמים. 

 

מבחינת רוכשי הדירות, הצוהר שפותחת אפריקה ישראל לחברות בנייה אחרות עלולה לסדוק את חבילת הרכישה הכדאית שהורכבה עד כה ממחירים נמוכים יחסית ומריבית נמוכה על המשכנתאות שהפכה את רכישת הדירה לאטרקטיבית יותר. בינתיים, קרסו כמה חברות בנייה, החל מבצע מענקים זמני לרכישת דירה בפריפריה והיקף הבנייה הצטמצם. בשורה התחתונה, אם המגמה תימשך בסופו של דבר עליית המחירים תאפיין את כל הענף ולא רק חברה אחת.   

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עליית מחירי התשומות מתחילה להשפיע
צילום: איי פי
מומלצים