שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

המושלת לא ויתרה על סמכויותיה והסיוע התעכב

ארבעה ימים אחרי האסון, כשמצב הפליטים בניו אורלינס היה גרוע, והניצולים גוועו ברעב על גגות הבתים - הגיע סוף סוף הנשיא בוש לאזור. אבל כשהוא ביקש להעביר לאנשיו את הפיקוד על מבצע החילוץ, סרבה המושלת קתלין בלנקו לוותר על סמכויותיה וביקשה ארכה של יממה לחשוב על כך

שבוע אחרי אסון "קתרינה" והמחדלים מתחילים להחשף. כעת מתברר שאחת הסיבות לעיכוב בתחילת פינוי הניצולים מהעיר נגרם, בין השאר, בשל ריב סמכויות בין מושלת לואיזיאנה קתלין בלנקו והנשיא בוש.

 

הנשיא, שגם הוא לא מיהר לקטוע את חופשתו בטקסס, הגיע לאזור האסון בסוף השבוע ונפגש בין השאר עם ראש עיירת ניו אורלינס ועם המושלת. כעת מתברר שבפגישה הזו נתגלעה מחלוקת בין בלנקו לנשיא, שביקש ממנה לוותר על סמכויותיה המקומיות ולאפשר לו ולאנשיו לקחת פיקוד רשמי על מאמצי הסיוע.

 

  • הוריקן קתרינה - סיקור מיוחד ב-ynet

 

אלא שהמושלת כנראה חששה לוותר על הסמכויות מחשש שבחשבון הפוליטי שבוודאי ייפתח בקרוב, היא תמצא את עצמה מבודדת ותישאר חשופה לביקורת הציבורית כמי שנכשלה ביום פקודה. במקום להשיב לנשיא מייד, כפי שהפציר בה ראש העיר, אמרה המושלת שהיא מבקשת ארכה של 24 שעות כדי להחליט בנושא.

 

ייתכן שלעולם לא נדע בוודאות כמה משמעותית הייתה אותה יממה אולם ברור למדי שאלמנט הזמן היה גורלי בכל הנוגע לפינוי הניצולים מאיצטדיון ה"סופרדום", הקצאת המשאבים להפעלת המסוקים במשימות החילוץ, פינוי בתי החולים והזרמת המזון, המים והתרופות לעיר ההרוסה.

 

גורמים פוליטיים חשפו בימים האחרונים את הקרב הפוליטי שהתנהל מאחורי הקלעים בין הנשיא הרפובליקני למושלת הדמוקרטית. מקורבי הנשיא ביקשו כנראה לקשור את המושלת למחדל. גורם בבית הלבן סיפר לעיתון "וושינגטון פוסט" שהמושלת לא הכריזה כלל על מצב חירום במדינה. "הפוסט" תיקן אחר כך את הטעות ואישור שהיא הכריזה על מצב חירום ב-26 באוגוסט.

 

רוחב לב טקסני

 

דווקא בשולי אותה פגישה מתוחה הפגין בוש רוחב לב טקסני. היה זה לאחר פגישה אישית שהעניק לראש עיירת ניו אורלינס ריי נגין, יומיים לאחר שנגין התבטא באופן לא ממש מכובד בראיון לתחנת רדיו מקומית.

 

באותו ראיון נתן נגין דרור ללשונו וקילל ללא הרף. הוא מתח ביקורת חריפה על הממשל שלא נענה לקריאותיו הנואשות לשלוח לעיר סיוע, וקרא להבטחות הממשל "בולשיט". "אמרתי לנשיא שיש לנו כאן משבר עצום והעובדה שאתה טס עם המטוס הנשיאותי מעל האזור כלל לא עוזרת. אני מתוסכל מאוד מהמצב... אני כל הזמן שומע 'זה מגיע, זה מגיע' אבל זה בולשיט, ואנשים מתים". בהמשך הוא גם קרא לכוחות הפדרליים "להזיז את התחת שלהם ולעשות משהו".

 

אבל יומיים מאוחר יותר, כשנפגשו השניים, לא נטר הנשיא טינה לראש העיר הבוטה ואף הודה בכישלון מאמצי הסיוע עד לאותה נקודה. בוש הציע לראש העיריה מקלחת חמה במטוס הנשיאותי, מקלחת ראשונה זה חמישה ימים.

 

בראיון לתוכנית 60 דקות של CBS סיפר נגין: "הוא היה מודע למה שאמרתי אבל לא נטר טינה. הוא משך אותי הצידה יחד עם המושלת. אני אמרתי: 'תראו. זה היה לא אופייני לי. אבל בהתחשב במצבי, מה אתם הייתם עושים? ואם אמרתי משהו פוגע וחסר נימוס לנשיא או למושלת, אני מתנצל. אבל תגידו לי מה אנחנו הולכים לעשות עכשיו'?

 

נגין סיפר שלמרות הדברים הקשים שאמר על הממשל, ניכר היה שבוש להוט לעקוף את הביורוקרטיה הכושלת שלו ולהגיע לשורש הבעיה. "הוא אמר לי: 'היינו יכולים לעשות עבודה טובה יותר. אנחנו נתקן את זה'. ואז הוא שאל אותי: 'תראה, אנחנו שומעים כל מיני דברים וזה יכול להיות לא אמת. אני רוצה לשמוע ממך. תאמר לי את האמת ואני אעזור לך'.

 

דם רע בין הנשיא למושלת

 

פן נוסף של היחסים המעורערים בין הנשיא למושלת התגלה אמש, כשהנשיא הגיע לביקור שני באזור האסון.

 

אמש ביקר בוש בבאטון רוז' בירת לואיזיאנה, שם הוקם החמ"ל של מבצע הפינוי. המושלת כלל לא קיבלה הודעה מוקדמת על כוונתו של הנשיא להגיע למקום ובאותו זמן אמורה הייתה לטוס ליוסטון. כשנודע לה על הביקור הצפוי היא שינתה את תוכניותיה ונשארה בבאטון רוז', אולם כשהנשיא הגיע השניים בקושי החליפו ביניהם מילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
בוש בביקור בלואיזיאנה
צילום: איי אף פי
מומלצים