שתף קטע נבחר

אתר חדש: "הרשימות השחורות" של ההתנתקות

מאריאל שרון ושאול מופז, דרך התקשורת ומערכת המשפט, ועד מוקי ואביב גפן. "עמוד הקלון", אתר שהוקם על ידי מתנגדי ההתנתקות, מציג פרשנויות, עדויות ורשימה מפורטת של כל הגורמים שלטענת מקימיו לקחו חלק ב"תכנית הגירוש". בועז העצני, מעורכי האתר: "האנשים שלקחו חלק במעשה הנורא הזה יועמדו לדין, כמו בצרפת אחרי מלחמת עולם השנייה. הציבור צריך לדעת להיזהר מהם"

"אנחנו מאשימים את אריאל שרון בביצוע טיהור אתני, גירוש אנשים בגלל עמם ומוצאם בלבד. המעשה הזה מוגדר כפשע נגד האנושות". דברים אלה, אותם כתב חבר הכנסת לשעבר אליקים העצני, לקוחים מתוך כתב האישום המיוחד שהכין נגד ראש הממשלה ואשר מתפרסם באתר "עמוד הקלון" (http://www.shame.co.il/).

 

מדובר באתר של פעילי ימין מתנגדי ההתנתקות, הבאים בו חשבון עם כל מי שהיה אחראי לטענתם על ביצוע "תכנית הגירוש" - החל מראשי המדינה, דרך כוחות צה"ל והמשטרה ועד אמנים וכלי תקשורת.

 

אנשי האתר - אשר הקימו אותו באופן פרטי - הקדישו דף אישי לכל פוליטיקאי אשר לטענתם היה שותף ליישום ההתנתקות. אפילו מקומו של בנימין נתניהו, שהתפטר כשבוע לפני תחילת הפינוי, לא נפקד מהאתר. "אשמתו היא מהכבדות ביותר, כי לא היו לו אשליות בקשר לטיב המהלך וכן כי הוא היה אחד האנשים שיכולים היו בהבל פה לעצור את המהלך בשלבים שונים", נכתב על שר האוצר לשעבר. "פחדנותו לעמוד מול הדורסנות של שרון הפכה אותו לבדיחה".

 

בועז העצני, ממקימי האתר, אומר כי מטרתו העיקרית היא להנציח את תהליך הפינוי ובעיקר את מי שהשתתף בו מצד המדינה. "העלינו את האתר לפני חודשיים ואנחנו ממשיכים לעדכן אותו עם פרטים ושמות", אמר ל-ynet. "המטרה היא לנהל רישום מסודר של כל מי שלקח חלק בהתנתקות. את המידע קיבלנו ממה שהופיע בתקשורת ומצילומים של אנשים פרטיים".

 

כאמור, מלבד הרשימה הארוכה תחת ההגדרה "האשמים" - בה מופיעים בין היתר גם "מינהלת הגירוש", מערכת המשפט, עיתונים, כתבים ואפילו חברות וקבלנים שהשתתפו בפינוי היישובים - ישנה את רשימת ה"מכפישים והמסיתים". כאן ניתן למצוא אמנים ואנשי רוח כמו הסופר דוד גרוסמן, המחזאי יהושוע סובול וגם אביב גפן, עליו נכתב כי "הסית לעקירת מתנחלים בכל מחיר - 'חיים או מתים'".

 

האתר מציע גם דף דעות ובו פרשנויות של אנשי צבא לשעבר ואנשי אקדמיה, גלריית עדויות ובה תמונות וסרטוני וידאו - רבים מהם של עימותים אלימים בין מתיישבים ושוטרים.

 

"המעשה הנורא הזה כבר נעשה לצער כולנו, ומרגע זה והלאה במצב בלתי הפיך - לפחות בטווח הקרוב", מוסיף העצני, "אבל בטווח הארוך עוד יצטרכו לתת עליו את הדין וצריך להמשיך לזכור ולהזכיר. האנשים שלקחו חלק במעשה הנורא הזה יועמדו לדין בבוא ליום, כמו בצרפת אחרי מלחמת עולם השנייה, והציבור צריך לדעת להיזהר מהם. צריך שהציבור יידע מי האנשים והחברות שהיו מעורבים בדבר הזה, שלא יפרנסו את מי שהתפרנס מהאסון. אנחנו לא קוראים לחרם אבל שכל אחד ידע ויעשה מה שהוא חושב".

 

העצני לא מקבל את התנהגות כוחות הביטחון במהלך פינוי היישובים וטוען: "התשובה 'רק מילאתי פקודות' היא תשובה לא טובה ולא מספיקה מאז מלחמת העולם השנייה, צריך להיות משהו מעבר לזה כי זה לא מספיק. ההתנתקות היא למעשה טיהור אתני, שבעולם מעמידים עליו לדין ומשפט. זה מעשה חמור מאוד, זו לא עוד משימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך אתר "עמוד הקלון"
צילום: רויטרס
שרון. כתב אישום מיוחד
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
מוקי. גם הוא קיבל עמוד מיוחד
צילום: שאול גולן
מומלצים