שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בוש: הכשלים בטיפול בסופה ייבדקו

הנשיא שוב מנסה להדוף את הביקורות החריפות על תגובת הממשל לסופה - הפעם באמצעות ההכרזה הבאה: "בכוונתי להוביל חקירה כדי למצוא מה פעל כשורה ומה היה שגוי". בוש לא נענה לדרישה להקים ועדת חקירה וקרא להפסיק עם "משחקי ההאשמות"

הנשיא יחקור את עצמו? תוך שהוא מוקף בחיצי ביקורת קיים היום (ג') הנשיא האמריקני בוושינגטון ישיבת קבינט מיוחדת בנושא סופת ההוריקן "קתרינה", והטיפול בנפגעי האסון. עם סיום הישיבה יצא בוש לכתבים, וניסה להדוף את הביקורת. "בכוונתי להוביל חקירה כדי לברר מה נעשה כשורה ומה היה שגוי", אמר בוש.

 

בוש מנסה למנוע הקמת ועדת חקירה ציבורית לבדוק את המחדלים בטיפול בהוריקן, מסוג הוועדה שחקרה את פיגועי ה-11 בספטמבר. "אחד הדברים שאנשים רוצים שנעשה זה לשחק משחק של הטחת האשמות, אבל אנחנו מצידנו חייבים לפתור בעיות. יארך עוד זמן רב עד שנקבע מה נעשה כנדרש ומה היה שגוי", אמר.

 

"אנחנו חיים עדיין בעולם לא צפוי", הוסיף הנשיא. "אנחנו רוצים להבטיח שנוכל להגיב בהתאם אם תהיה התקפה של נשק להשמדה המונית, או עוד סופה גדולה".


הנזקים בנמל (צילום: רויטרס)

 

בוש הוסיף וסיפר לכתבים כי שיגר את סגנו, דיק צ'ייני, לאזור האסון. זאת, על מנת לוודא שהממשל עושה את כל שביכולתו כדי לסייע. "בירוקרטיה לא תעמוד בדרכנו לביצוע העבודה עבור האנשים", הוסיף בוש.

 

בבדיקת הכשלים בוש מקווה להוביל מהלך שבסיומו תיפול האחריות על מושלת לואיזיאנה קתרין בלנקו והמנהיגות המקומית בניו אורלינס ואולי להפיל את התיק על ראש סוכנות ההצלה "פימה", מייקל בראון.

 

הודעתו של בוש, באה יממה לאחר שהסנטורית הילארי קלינטון, על פי כל הסקרים המועמדת הדמוקרטית המובילה בבחירות לנשיאות בשנת 2008, דרשה להקים ועדת חקירה לבדוק את תגובת הממשל למשבר בנוסח הוועדה שחקרה את הפיגועים במגדלי התאומים ובפנטגון.

 

"ברור מעבר לכל ספק שהאומה שלנו לא היתה מוכנה. האיטיות של מאמצי ההצלה ולאור הקורבנות הרבים, ברור כי יכולתנו להגיב על קטסטרופה לא טופלה בצורה ראויה", כתבה הילארי קלינטון לנשיא בוש וביקשה ממנו לפעול להקמת "ועדת קתרינה".

 

לביקורת הצטרף גם בעלה, הנשיא לשעבר, ביל קלינטון, שאמר כי הממשל אכזב את האנשים הרבים שהתגוררו במקומות שנפגעו מהסופה. "הממשל שלנו אכזב את האנשים בהתחלה, ואין ויכוח על זה", אמר קלינטון ל-CNN. לדבריו, "מאה אחוזים מהאנשים מכירים בכך שזה היה כישלון".

 

באופן מיידי, בלא קשר להקמת ועדת חקירה ממלכתית, הודיעה הסנטורית קלינטון על כוונתה להציג חקיקה להפרדת סוכנות פימה והמשרד לביטחון פנים, כפי שהיה לפני יישום מסקנות 11 בספטמבר. אבל הלחץ על הממשל בא גם מכיוון רפובליקנים. סנטור ג'ון קאיל, מתכנן לזמן שימוע בתת הוועדה לטכנולוגיה וביטחון המולדת באומרו ש"הקטסטרופה בניו אורלינס יש לה הרבה משותף עם התקפת טרור".

 

סתמו את הפירצה, שואבים את המים

 

בתוך כך, שבוע לאחר שפגע ההוריקן בניו אורלינס הצליחו אמש המהנדסים לסתום את הפירצה הגדולה בסכר שגרמה להצפת 80 אחוז מהעיר ומפלס המים החל לרדת. הכוחות פועלים כל העת כדי לשאוב את המים מהעיר. ספינות של משמר החופים עורכות סיורים באזורים שהוצפו וממשיכות לחפש אחר גופות.

 

ראש העיר, ריי נאגין, העריך כי יידרשו עוד כשלושה שבועות כדי לשאוב את המים, ועוד כמה שבועות כדי לפנות את ההריסות. תחזיתו הקודרת של נגין היא שמניין הקורבנות עלול להגיע ל-10,000.

 

בנוגע לסיוע הישראלי: הוחלט לאחר התייעצויות עם הגורמים האמריקנים שישראל תסתפק בשלב זה במשלוח של ציוד לאזור האסון במקום משלחת של אנשי חילוץ ורופאים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הנשיא מבקר ניצולים
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
"לבדוק מה היה שגוי"
צילום: איי אף פי
מומלצים