שתף קטע נבחר

הדילמה של נצרים: מושב או מגדל פאר?

מפוני נצרים מדגימים דמוקרטיה. שאלון שימלאו התושבים עד סוף השבוע יכריע על מקום מגוריהם בשנתיים הקרובות. על הפרק: אריאל, מושב בדרום או אולי מגדל הפאר באשקלון?

יבול, שוקדה, אריאל, או מגדל הפאר בסיטי של אשקלון? תושבי נצרים המפונה שזעקו עם פינויים לפגיעה קשה בדמוקרטיה, ידגימו בימים הקרובים הכרעה דמוקרטית מהי. באמצעות שאלון פנימי אמורים התושבים להכריע באיזה מן היישובים החלופיים יתקעו יתד בשנתיים הקרובות. זאת, בטרם יעברו לישוב הקבע.

 

החלופות העומדות בפני תושבי נצרים רבות ומגוונות: אחת מהן היא מעבר למושב יבול שבדרום-מערב הנגב. אפשרות אחרת, קוסמת אולי יותר, היא בית רב-קומות חדיש בסיטי של אשקלון. אפשרות שלישי היא המושב שוקדה הסמוך לנתיבות והאחרונה היא אריאל, שמעבר לקו הירוק.

 

במינהלת סל"ע ממתינים עדיין לתשובתם הסופית של תושבי נצרים. התושבים קיבלו לידיהם זה מכבר את ההצעות להתיישבות הזמנית, ובהנהגת היישוב שפונה אחרון מרצועת עזה, החליטו בעצה אחת עם הרב המקומי לשעבר, ציון טוויל, כי ההכרעה תעשה באורח דמוקרטי. זאת מתוך אמונה שכולם רוצים להישאר יחדיו כקהילה. בימים אלה הופץ השאלון בין המפונים ועד סוף השבוע הוא ייאסף בחזרה.

 

באשקלון סבורים שתושבי נצרים לא יגיעו בסופו של דבר להתגורר ברב הקומות שהוקצה עבורם בסמוך לים. בישובים האחרים - יבול, שוקדה ואריאל - טורחים לפתות את המפונים מנצרים. לאחר סדרת ביקורים שערכו נציגי נצרים ביישובים השונים הובאו ההצעות בפני המפונים.

 

בינתיים מתגוררות משפחות מפוני נצרים, כ-60 במספר, במעונות הסטודנטים של מכללת אריאל. המפונים מספרים כי זכו במקום לאירוח יוצא מן הכלל של ראש עיריית אריאל, רון נחמן. "ההחלטה של החברים בנצרים היא שכל הקהילה עוברת יחד לכל יישוב שייבחר. עד סוף השבוע אנו מקווים שתתקבל החלטה", אמר דובר המפונים, יצחק וזאנה.

 

ובתוך כל הודיעה למשרד האוצר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דנה שריד, כי לא ניתן לרכוש בניין רב קומות באשקלון על מנת שישמש כמקום מגורים זמני לתושבי ההתנחלות המפונה כפר דרום. מדובר בבניין סמוך לזה שבו אמורים להשכתן תושבי נצרים, אם יחליטו לעבור לאשקלון.

 

משרד האוצר ביקש את חוות הדעת המשפטית לאחר שמנהלת סל"ע ביקשה לרכוש בעשרות מיליוני שקלים את הבניין. במכתב התשובה לחשב הכללי באוצר נכתב כי אין הגיון ברכישת הבניין עבור המתנחלים ,לאור העלויות הגבוהות ולאור חוסר שיתוף הפעולה שלהם. למעשה, האפשרות כי אנשי נצרים לא ישוכנו במבנה הסמוך היא שהכריעה. "לאחרונה נמסר לנו שתושבי נצרים לא גיבשו את דעתם בדבר רצונם להתגורר באותו בנין (סמוך). במצב זה יש לבחון, טרם ההתקשרות בעסקה לרכישת מקבץ הדיור, שעלותה למדינה גבוהה ביותר, את האפשרות לשכן את מתיישבי כפר דרום, כולם או לפחות חלק משמעותי מהם, בבנין זה (של תושבני נצרים), אותו המדינה איננה נדרשת לרכוש".

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפינוי בנצרים
צילום: רויטרס
צילום: רוני סופר
חיילים מסייעים באריזות
צילום: רוני סופר
מומלצים