שתף קטע נבחר

גיא רייף: "חש הקלה - וגם תסכול"

שוטרים שפרשו מתפקידם בעקבות מסקנות ועדת אור, מגיבים להחלטת מח"ש. למרות שמח"ש קבעה כי "לא ניתן לקבוע אם רב פקד גיא רייף ביצע ירי שלא כדין", מותח עליה רייף ביקורת: "אני חש תסכול שמח"ש וגם ועדת אור לא הגיעו לחקר האמת". ואילו תנ"צ בדימוס ולדמן אמר: "חקירת מח"ש מחזקת את טענותי שוועדת אור פעלה כמו בית דין שדה"

"אני חש הקלה על כך שלא ניתן יהיה להעמיד אותי לדין אולם חש תסכול משום שלא המחלקה לחקירות שוטרים ולא ועדת אור הגיעו לחקר האמת". כך אמר היום (א') רב פקד גיא רייף, מי שהיה מפקד תחנת משגב באירועי אוקטובר 2000, בתגובה להחלטת מח"ש שלא להעמיד לדין אותו ואיש מהשוטרים שהיו מעורבים באירועי אוקטובר בהם נהרגו 13 אזרחים ערבים.

 

בעוד שוועדת אור קבעה שרייף ירה ירה אש חיה "ללא הצדקה" לעבר שני אזרחים, וגרם למותם, קבעה ועדת מח"ש כי "לא ניתן לקבוע האם רייף ביצע ירי שלא כדין".

 

לדברי רייף, "שתי הוועדות לא חיפשו את האמת, אלא כותרות. הגעתי אליהם מלכתחילה ואמרתי להם שאני יריתי. במקום לבדוק את הגרסה שלי ולאמת אותה ולקבוע שהיה צורך בירי העדיפו לצייר אותי כמשוגע ולהוציא אותי מהמערכת".

 

הוא הוסיף: "ועדת אור ומח"ש פספסו כאשר לא הביאו את הדברים לידי חקירה אמיתית, אם שוטרים וקצינים בכירים משקרים לוועדה ונשארים במערכת, זה פספוס".

 

מח"ש סגרה גם את התיק נגד תת ניצב בדימוס משה ולדמן, שלגביו קבעה ועדת אור כי "הוא היה אחראי להפעלה של ירי צלפים באש חיה ללא הצדקה".

 

ולדמן, שהיה מפקד מרחב עמקים בעת אירועי אוקטובר, אולץ לפרוש בעקבות מסקנות ועדת אור. היום הוא אמר כי "מסקנות ועדת החקירה של מח"ש מחזקות את טענותי כי ועדת אור פעלה בשטחיות וטעתה במסקנותיה".

 

לדבריו, "חזרתי ואמרתי כי מינויה של ועדת אור היה על רקע פוליטי וכי מסקנותיה היו נמהרות ולא מבוססות. הוועדה טעתה בגדול ופעלה כמו בית דין שדה. המסקנות של הוועדה פגעו גם בשוטרים גם באזרחי ישראל וגם באזרחים הערבים. כשבדקו את הנתונים לעומק מבחינה משפטית וראויה ראו שלא רק שאין די ראיות אלא שאין ראיות בכלל.

 

"באיזשהו מקום התבלבלו היוצרות", הוא הוסיף, "האנשים שיצאו להפגנות שפגעו באזרחים, שסגרו כבישים, שבזזו ושרפו – יצאו הנפגעים והמסכנים", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
רייף. "הקלה ותסכול"
צילום: אלכס קולומויסקי
ולדמן. תקף את ועדת אור
מומלצים