שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ראש עיריית חיפה: "בתי הזיקוק שודדים אותנו"

  בג"ץ העניק לבז"ן פטור זמני מתשלום ארנונה של 25 מיליון שקלים לשנה לעיריית חיפה. במכתב נזעם, ששלח יונה יהב ליועץ המשפטי לממשלה, הוא מאשים את בז"ן כי היא "מתחמקת מתשלום באמצעות תרגילים משפטיים", וטוען שכספי הארנונה של בז"ן היו מאפשרים לו למחוק את גירעון העירייה ולהימנע מהעלאת הארנונה

  "בתי הזיקוק לנפט שודדים את ציבור תושבי חיפה". כך טוען ראש עיריית חיפה, יונה יהב, במכתב ששלח ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שבו הוא מוחה על העובדה שבתי הזיקוק ומפעלים אחרים במתחם בז"ן בחיפה אינם משלמים ארנונה לעיריית חיפה.

   

  מתחם בז"ן באזור מפרץ חיפה, הכולל את שטח בתי הזיקוק, את מפעלי חיפה כימיקלים ומפעלים נוספים, משתרע על חלק גדול משטח העיר, ובעליו אמורים לשלם לעיריית חיפה ארנונה של 25 מיליון שקלים לשנה. ואולם, בעקבות עתירה שהגישה בז"ן לבג"ץ, העניק בג"ץ למפעלים במתחם, כולל בז"ן, פטור זמני מתשלום ארנונה.

   

  "לפני שבוע נאלצה עיריית חיפה להעלות את הארנונה ב-4%", כותב יהב במכתבו למזוז, שהגיע לידי ynet. "העירייה מסיימת את השנה בגירעון של 20 מיליון שקלים, למרות תוכנית הבראה קשוחה שכללה פיטורים וצמצום פעילות. הסיבה העיקרית לגירעון היא התחמקות בז"ן מתשלום ארנונה כפי שהורתה לה וועדת וקסלר. אם בז"ן הייתה משלמת ארנונה, היינו מסיימים את 2005 בעודף תקציבי של 5 מיליון שקלים ולא היה צורך להעלות את הארנונה".

   

  "הדרך בה מתחמקת בז"ן מתחמקת מתשלום מקוממת עוד יותר. בז"ן לא תצטרך לשלם בדיעבד על צו המניעה הזמני שקיבלה. בעלי בז"ן משלשלים לכיסם הרחב 185 אלף שקלים ליום, בעוד אנחנו נאלצים להפסיק את מפעל ההזנה, לבטל לילדים רעבים את ארוחותיהם ולעכב פרוייקטים בחינוך. זה עוול בלתי הגיוני, שהמדינה מאפשרת בתרגילים משפטייים את עושק הציבור".

   

  "בשנים האחרונות החלו גופים ציבוריים כמו בתי חולים, מחנות צבא ואוניברסיטאות לשלם ארנונה. בז"ן משלמת ארנונה מלאה לעיריית אשדוד, ואילו בתי הזיקוק בחיפה הם עברייני הארנונה הגדולים במדינה. אני מבקש לתקן עוול מתמשך זה הפוגע בתושבי חיפה".

   

  בז"ן בתגובה: "אנחנו צריכים להפוך למועצה נפרדת"

   

  מבז"ן נמסר בתגובה כי החברה לא דחתה השתייכות מוניציפלית ואף הציעה הקמתה של מועצה מקומית תעשייתית, אשר תיתן את המענה המיטבי לצרכי שמירת איכות הסביבה במתחם וביישובים הסובבים אותו ותאפשר פיתוח המתחם והאזורים בקרבתו, לתועלת האוכלוסייה בכללותה.

    

  "עמדה זו נתמכת ע"י המשרד לאיכות הסביבה, וכן ע"י משרד התשתיות הלאומיות ומשרד האוצר, מסרה בז"ן. עוד הציעה בז"ן כי חלק מכספי הארנונה שתיגבה המועצה המקומית התעשייתית יועברו למטרות חינוך וחברה ברשויות הסמוכות. נוכח כל אלה, פנתה בזן לבג"צ בעניין זה והיא פועלת בהתאם להחלטות שנתקבלו ע"י הגורמים המוסמכים.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורן יהודה
  בתי הזיקוק: לא משלמים
  צילום: אורן יהודה
  מומלצים