שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אל"מ זאהר נדון ל-8 חודשי מאסר והורדה בדרגה
  הנאשם הפך את המתלוננת למורת רוחה למעין שפחה חרופה כאשר הוא משתמש בה שוב ושוב לצורך סיפוק יצריו המיניים", כתבו השופטים אך דנו את אל"מ עאטף זאהר, שהורשע בבעילת חיילת שהיתה תחת פיקודו, ל-8 חודשי מאסר בלבד והורדה לדרגת רב סרן. "אני אלחם עד היום האחרון שלי. אני אדם זכאי - לא עשיתי כלום. אני מאוכזב מהמדינה בה אני חי", אמר זאהר בתגובה לגזר הדין

  "הגענו למסקנה כי הנאשם ניצל את המתלוננת ניצול מיני שיטתי ומחפיר שהתבסס על יחסי המרות ביניהם ופער הדרגות הגדול. הנאשם הפך את המתלוננת למורת רוחה למעין שפחה חרופה כאשר הוא משתמש בה שוב ושוב לצורך סיפוק יצריו המיניים".

   

  כך קבע בית הדין הצבאי המיוחד בקריה בתל אביב, שגזר הבוקר (ג') את דינו של אלוף משנה עאטף זאהר. זאהר, שהורשע בעבירות מין בפקודתו לשעבר, נדון ל-8 חודשי מאסר בפועל והורדה לדרגת רב סרן.  בנוסף, נגזרו עליו 10 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, למקרה שבו יעבור עבירות מין.

   

   

  "אני אלחם עד היום האחרון שלי. אני אדם זכאי - לא עשיתי כלום. אני מאוכזב מהמדינה בה אני חי", אמר אל"מ זאהר לאחר מתן גזר הדין. השופטים דחו בחודש ימים את ביצוע גזר הדין על מנת לאפשר לסניגורו להגיש ערעור.

   

  מגזר הדין בפועל ינוכו ימי המעצר שישב עטאף בכלא עם מעצרו - כחודש ימים. זאהר הורשע לפני כשבועיים. על אף שגזר הדין פורסם רק היום, הצדדים כבר מתכוננים לשלב הבא של ההליך המשפטי – הערעור, שעשוי לשנות את כל התמונה.

   

  תשעה חודשים אחרי שהחלו הדיונים בפרשה החמורה ביותר שהתנהלה נגד קצין בדרגה זו בנושא עבירות מין, קרא אב בית הדין, השופט תת אלוף (מיל') אמנון סטרשנוב, את גזר הדין שחיבר יחד עם השופטים אלוף משנה אבי לוי ואלוף משנה יהודית גריסרו.

   

  טרם מתן גזר הדין אמרו השופטים כי "שיקולי האינטרס הציבורי והצורך להגן על חיילות צעירות מפני ניצול מיני של מפקדיהן בצבא גובר במקרה זה על נסיבותיו האישיות של הנאשם. הורים שולחים את בנותיהם לשירות הצבאי בצה"ל על מנת שתמלאנה את חובתן האזרחית, ולא על מנת שתשמשנה קורבן בידי מפקדים בלתי אחראים לצורך סיפוק יצריהם המיניים כפי שהיה במקרה זה".

   

  בווריאציה על המכתם המפורסם של בן גוריון אמרו השופטים, "תדע כל אם עברייה שמסרה את בנה או בתה בידי מפקדים הראויים לכך".

   

  השופטים הבהירו כי מפקדי צה"ל שעברו על כך, ייענשו בחומרה: "צה"ל הוא צבא ערכי ומוסרי ורוב רובם של מפקדיו אכן ראויים לכך ונוהגים בחיילים וחיילות הנתונים לפקודם מתוך כבוד, הערכה ודאגה לשלומם וביטחונם. לא כך הנאשם שבפנינו".

   

  במהלך הקראת גזר הדין עמד זאהר והקשיב בריכוז רב לאב בית הדין תא"ל (מיל') סטרשנוב, שאמר בין היתר: "אין לנו אלא להצטער צער רב על כך שהנאשם אשר היה קצין למופת, מפקד אהוד ואדם טוב ומיטיב, נכשל כישלון כה חמור ביחסיו עם חיילת צעירה שהיתה נתונה לפקודו עד כי אין הוא ראוי בעיננו לשאת את התואר של קצין וג'נטלמן כלל ועיקר".

   

  לאחר הקראת גזר הדין שטח זאהר בפני הכתבים במשך דקות ארוכות את תחושותיו. לדבריו, הוא לא טעה בכל הפרשה במאומה, ולא עשה דבר שהוא מצטער עליו: "רק חבל שהאמנתי לנשים שלא הייתי צריך לתת להן את האמון. את דרגותיי השגתי במשך השנים בעמל רב, הייתי צריך להתאמץ הרבה יותר מכל קצין אחר - ופתאום הפכו אותי לאנס סדרתי, אני חף מפשע ואני בטוח ב-100% שאזכה בערעור".

   

  "כולם אמרו לי שברגע שיחשפו את השם שלי יבואו עוד בנות ויתלוננו, ועכשיו אני שואל את התובע הצבאי איפה הבנות האלה", אמר אל"מ זאהר, "אני מאמין בחפותי וכל עם ישראל יידע את האמת בקרוב".

   

  השופטים לא פסקו לדבר לגבי עתידו של זאהר בצה"ל, ולמרות הערכות כי בסיום התהליך הוא עשוי לפשוט את מדיו - לא מן הנמנע כי ידרוש להמשיך לשרת בצה"ל.

   

  התובע, אל"מ לירון ליבמן, אמר בתום הדיון כי בית הדין שיגר מסר ברור, וקבע שהנאשם ניצל ניצול שיטתי ומחפיר את סמכותו ודרגותיו. הוא הוסיף כי הוא מחזק את ידי המתלוננת שעברה דרך ייסורים ארוכה וחזר על כוונתו לערער על פסק הדין, שזיכה את הנאשם מאונס.

   

  האישום המקורי: אונס 

   

  כתב האישום המקורי כלל 14 מעשי אונס, ארבעה מעשים מגונים ועבירות מין נוספות שביצע הנאשם בפקודתו לשעבר וכן עבירות מין אחרות כנגד שתי פקודות נוספות. לפני כשבועיים החליטו השופטים לזכות את עאטף מעבירות האונס, אולם הרשיעו אותו ב-5 עבירות של בעילה תוך ניצול מרות.

   

  למעשה השופטים קבעו בכך כי עאטף קיים יחסי מין עם הפקודה על אף הכחשותיו התקיפות, אולם בחרו שלא להרשיעו באונס משום שלא הוכח

  שהמתלוננת התנגדה באופן תקיף למעשים אלה, וכמו כן לא נמצאו עליה כל סימני אלימות. המתלוננת אף הזמינה את האל"מ לא אחת לביתה לאחר שהשתחררה, וכן התייצבה מיוזמתה לשירות מילואים.

   

  גם לאחר הרשעתו המשיך עאטף לטעון לחפותו ואשתו נדיה, שמלווה אותו לאורך הדרך, אף קראה למתלוננת לחזור בה לאלתר מתלונתה. 

   

  סנגורו של הקצין הבכיר, עו"ד אביגדור פלדמן, הודיע כי יערער על עצם ההרשעה, ואילו התובע אל"מ ליבמן הודיע כי יערער על הרשעה בעבירות בעילה בלבד ולא אינוס.

   

  צילום וידאו: ירון ברנר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי כהן
  זאהר: "מאוכזב מהמדינה"
  צילום: אבי כהן
  צילום: אתר בית המשפט העליון
  סטרשנוב. "לא קצין וג'נטלמן"
  צילום: אתר בית המשפט העליון
  מומלצים