שתף קטע נבחר

הפתעה בבג"ץ: העותרים נגד הגדר - מרעות

מקרה ראשון של תביעה נגד תוואי גדר ההפרדה אותו מגישים תושבים ישראלים. תושבי מכבים ורעות טוענים כי הגדר, בתוואי הנוכחי שלה, תסכן אותם מבחינה ביטחונית ותגרום לניקוז התנועה מכביש מספר 3 אל המתחם העירוני של היישובים

עתירה נוספת נגד תוואי גדר ההפרדה הוגשה אתמול (ה') לבג"ץ, אולם עתירה זו היתה חריגה ביחס לקודמותיה שהוגשו עד היום. הפעם לא מדובר באזרחים או תושבים ערבים שהגישו אותה, וגם לא בפלסטינים שביקשו לשנות את התוואי. העתירה הוגשה דווקא על ידי תושבים יהודים ביישובים מכבים ורעות הסמוכים למודיעין. טענתם: הגדר נבנית סמוך מדי ליישובינו.

 

תוואי גדר ההפרדה הנבנה עובר בין היישוב מכבים לכפר בית סירא. לטענת התושבים, התוואי פוגע בהם מבחינה ביטחונית ותעבורתית. "התוואי עובר כיום עשרות מטרים בלבד מבתי היישוב במכבים, קוטע את הכביש הארצי (כביש מספר 3) ובעצם מביא לסגירתו", מסבירה עורכת הדין הילה ויסמן, שבאמצעותה ובאמצעות עורך הדין אליעד שרגא הוגשה העתירה.

 

התושבים טוענים כי לתוואי הנוכחי יש השלכות ביטחוניות מאחר שלטענתם, העובדה שהגדר מרוחקת כ-50 מטרים בלבד מבתי היישוב מאפשרת ירי לעבר הבתים. כמו כן הם טוענים כי לא מדובר במרחק שמאפשר מרדף אחר מחבלים במקרה של חדירה ליישוב.

 

בעתירה נכתב כי קטיעת כביש מספר 3 מובילה לסגירתו ועובדה זו תנקז את כל התנועה לתוך המתחם העירוני באזור מכבים, רעות וגם מודיעין. "למעשה, תנועה של כביש ארצי תיכנס לתחום עירוני שאינו ערוך ואינו מוכן לעומסי תנועה כאלה. זה יכול לגרום לתאונות דרכים ולפגיעה בנפש", אומרת עו"ד ויסמן.

 

התושבים טוענים כי תוואי הגדר אינו מידתי מאחר שהוא אינו מתחשב בשיקולים ביטחוניים ותעבורתיים ולמעשה מקפח את האינטרסים של הצד הישראלי. "זו עתירה ראשונה של תושבים ישראלים מתוך שטח ישראל כנגד הגדר", אומרת עו"ד ויסמן, אך מדגישה: "העתירה אינה כנגד הגדר, אלא כנגד התוואי. נגד הגדר אין לנו טענה. אנחנו רוצים אותה. אבל התוואי אינו מקובל עלינו. איזון האינטרסים כאן הוא בלתי ראוי לחלוטין. לא לקחו בחשבון את האינטרסים של הצד הישראלי".


פורסם לראשונה 22/09/2005 22:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
גדר ההפרדה. קרוב מדי ליישובים
צילום: חגי אהרון
מומלצים