שתף קטע נבחר

המקורבים: "שרון לא יפתח במסע נקמה"

שרון זימן אל לשכתו בתל אביב שרים שהביעו תמיכה בעמדתו בסוגיית הפריימריז. ביום שלאחר הניצחון במרכז ייאלץ שרון להתמודד עם סבב מינויים חדש, ניסיון לאשר את מינוי אולמרט בכנסת, והמבחן הגדול - תקציב המדינה. אנשיו מנסים לשדר "עסקים כרגיל"

ראש הממשלה, אריאל שרון, פותח היום (ג') בסבב פגישות בתל אביב עם שרי הליכוד שתמכו בו בהצבעה על הקדמת הפריימריז בליכוד. בין היתר נפגש שרון בלשכתו בתל אביב עם השרים אולמרט, לבני, שלום, הירשזון ואחרים.

 

בסביבתו של שרון אומרים כי לאחר סבב השרים צפוי ראש הממשלה לקיים סבב שיחות גם עם ראשי מפלגות הקואליציה, ולא מן הנמנע כי ייפגש גם עם יו"ר האופוזיציה, ח"כ טומי לפיד (שינוי).

 

בשיחתו של שרון עם שר התיירות הירשזון דנו השניים בדרכים לאיחוי הקרעים בליכוד. הירשזון אמר כי ליכוד השורות הוא צורך ראשון במעלה למען המשך שלטון הליכוד ואילו ראש הממשלה הביע את הערכתו לשר התיירות והודה לו על תמיכתו בו לאורך הדרך.

 

יועציו של שרון אומרים כי ראש הממשלה מבקש לשדר כעת "עסקים כרגיל" לצד המשך בחינת הדרך שבה עליו לפעול בתוך הליכוד. "אנחנו לא מתכוונים לפתוח במסע הרג המוני", הרגיעו גורמים בלשכת שרון את אלו החוששים מפני נקמה אפשרית של ראש הממשלה באותם שרים וסגני שרים שיצאו נגדו בימים האחרונים - לבנת, ישראל כץ, וגילה גמליאל.

 

שרון יקיים גם שיחות טלפוניות עם פעילים מרכזיים שפעלו למענו במרכז המפלגה. בסביבתו העריכו כי ייתכן שבעוד שבועות אחדים יערוך שרון גם כנס פעילים גדול. הרמת הכוסית המסורתית לשנה החדשה תתקיים הפעם קצת אחרי תחילת השנה - מעט לפני סוכות. בינתיים ינסה שרון לאחד סביבו עוד ועוד חברי מפלגה בניסיון להגיע לאירוע הזה כמנצח.

 

בסביבתו של שרון הביעו היום שביעות רצון גדולה מן התוצאות שהתקבלו אמש במרכז. "אם ההצבעה היתה נערכת היום, הפער היה יותר גדול", התלוצץ אחד ממקורביו של ראש הממשלה.

 

אלא שגם אם מצב רוחם של היועצים מוגדר בכי טוב, היום ברור לכולם בליכוד כי המאבק של ראש הממשלה על מעמדו בתנועה עדיין לא תם. משימתו העיקרית כעת היא לאחד את העשייה סביבו על מנת להתמודד עם המשימות הפרלמנטריות שלפניו.

 

המבחן הגדול: התקציב

 

ביום שלאחר הניצחון במרכז עומדים בפני ראש הממשלה מספר מכשולים, בעיקר כתוצאה מהקואליציה הרעועה שהוא עומד בראשה. ראשית, חייב שרון לאשר את מינויו של מקורבו אולמרט כשר אוצר קבוע. אנשי שרון שוקלים להביא זאת להצבעה כבר בפגרה כדי לנצל את הניצחון במרכז.

  

בשלב הבא ייאלץ שרון להביא לאישור את תקציב המדינה והדבר יהפוך למבחנו הרציני הראשון של שרון. מפלגת העבודה, כך מסתמן, תדרוש משרון ויתורים רבים בתקציב. בלעדיהם יתקשו שרי העבודה להסביר את הישארותם בממשלה לאחר ההתנתקות. התקציב, שתאריכי אישורו יהיו סמוכים למועד הפריימריז בעבודה, יוצר בעיה עבור שרון בשל הקצנת העמדות הצפויה בקרב שרי העבודה.

  

שרון יבקש גם לצרף שרים חדשים לממשלה. אם יבחר שוב לצרף לממשלה רק את מקורביו - בוים ובראון - יתסיס נגדו את האופוזיציה הפנימית שגדלה כעת. לא מדובר רק ב-13 חברי קבוצת המורדים. גם נתניהו, לבנת, כץ, שטייניץ, סער וגמליאל עומדים כעת למולו ומדובר בלמעלה ממחצית סיעתו. אם שרון יתגמל רק את מקורביו ייאלץ ראש הממשלה להתמודד מול אופוזיציה פנימית הולכת וגוברת.

  

רק לדוגמה - פגיעה נקמנית ביו"ר הקואליציה, גדעון סער, יכולה לחזור אליו כבומרנג. סער, למרות שיצא הפעם נגד שרון, הוכיח יכולות פרלמנטריות גבוהות והוא האיש שיכול לייצב לו הן את האופוזיציה מבית והן את הקואליציה.

 

יום לאחר ההפסד וכבר שלפו חלק מתומכי נתניהו את הסכינים. חבר כנסת בכיר בקבוצת "המורדים" אמר הבוקר ל-ynet: "עם ביבי אי אפשר לנצח. רמת העוינות אליו במרכז פשוט לא ניתנת להבנה. החברים חייבים להתעשת ולבחור במנהיג ראוי שיכול להוביל נגד שרון. אם זה ישאר ביבי, שרון ישלוט לנצח בליכוד".

 

לדבריו, "להגיע להפרש של 100 עם נתניהו בראש זה הישג. האידיאולוגים במרכז מאוכזבים ממנו על ההתנהלות שלו בנושא המדיני ובעיירות הפיתוח לא סובלים אותו על הגזירות הכלכליות שהנהיג כשר אוצר". זו התחושה ששוררת היום גם בקרב חבריו לקבוצת ה"מורדים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סבב מפגשים. שרון
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
יובא לאישור הכנסת בפגרה? אולמרט
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים