שתף קטע נבחר

מקרים ראשונים של שפעת עופות בטורקיה ורומניה

בטורקיה התגלו 2,000 תרנגולי הודו שנדבקו במחלה - המקרים הראשונים של המגיפה באזור. ברומניה התגלו שלושה מקרים וכפר שלם הוכנס להסגר. שפעת העופות אינה עוברת בקלות לבני אדם, אך מומחי בריאות חוששים מהתפתחות מוטציה קטלנית של הווירוס. שר הבריאות האמריקני: "העולם לא מוכן להתמודדות עם מגיפה"

שפעת העופות מתפשטת: משרד החקלאות של טורקיה אישר היום (שבת) כי במדינה התגלו המקרים הראשונים של המגיפה. כ-2,000 תרנגולי הודו בכפר במערב המדינה מתו והמשרד אישר כי מדובר בשפעת עופות.

 

רשויות הבריאות והחקלאות מיהרו להורות על השמדת כל בעלי הכנף והכלבים המשוטטים בכפר כאמצעי זהירות. הכפר עצמו הוקף בטבעת של חיילים והדרכים אליו נחסמו. רשויות החלקאות והבריאות של טורקיה מיהרו לדווח על המקרים לשלטונות הבריאות של האיחוד האירופי, עם זאת, הם ציינו כי "הכל תחת שליטה ונעשו כל האמצעים למנוע את התפשטות הנגיף".

 

גם ברומניה דווח על לפחות שלושה מקרים של שפעת העופות שהתגלו בכפר שבשפך נהר הדנובה. השלטונות במדינה הכריזו על הסגר מלא סביב הכפר. מדובר במקרים הראשונים של שפעת העופות שהתגלו באזור זה של אירופה. לטענת שר החקלאות הרומני, שלושה ברווזים נדבקו במחלה מעופות נודדים שהגיעו מרוסיה, שם פרצה המחלה לפני כחודש.

 

השלטונות אסרו על ציד ודיג בכל האזורים הסמוכים לכפר, ועצרו את ייבוא העופות מ-15 מדינות שונות, ברובן מאסיה. מומחי בריאות הגיעו לכפר וערכו בדיקות ל-30 תושביו, אולם עד כה לא התגלו חולים בקרבם.

 

ארגון הבריאות העולמי מסר כי עד כה התגלו 116 מקרים של שפעת העופות בקרב בני אדם, בעיקר בדרום מזרח אסיה. כ-60 מהחולים מתו. רוב המקרים נגרמו כתוצאה ממגע ישיר עם העוף החולה, דבר המצביע על קושי מסויים בהתפשטות הווירוס מחיות לבני אדם. עם זאת, מומחים מתחום הבריאות הזהירו כי כתוצאה מהחשיפה ההולכת וגוברת, הווירוס עשוי לפתח מוטציה שתהיה מסוגלת להדביק בני אדם.

 

"העולם לא מוכן למגיפה"

 

מומחים מ-80 מדינות ושמונה ארגונים בינלאומיים התכנסו בימים האחרונים בוושינגטון על-מנת לדון באפשרות לפיה שפעת העופות תהפוך למגיפה קטלנית, דוגמת זו שגבתה את חייהם של עשרות מיליוני בני אדם בשנת 1918. מזכיר הבריאות האמריקני, מייק ליביט, אמר ביום חמישי האחרון לרשת CNN כי "העולם לחלוטין אינו מוכן למגיפה כזו".

 

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, התייחס גם הוא לאפשרות להתפרצות מגיפה ואמר כי יש צורך לנקוט בפעולה משמעותית על-מנת למנוע אסון אפשרי בארצות הברית. בוש ביקש מהקונגרס להעניק לו את הסמכות לעשות שימוש בצבא על-מנת לאכוף את החוק במקרה של מגיפה, מהלך שהוגדר על-ידי מתנגדיו של בוש כ"ניסיון להחיל חוק צבאי על המדינה".

 

הבית הלבן אף קרא למומחי הבריאות במדינה להתאסף ולפתח במהירות חיסונים ותרופות נגד מקרים אפשריים של הידבקות בשפעת העופות. 


פורסם לראשונה 08/10/2005 09:50

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התפרצות שפעת העופות בתאילנד (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים