שתף קטע נבחר

רוסיה: 85 הרוגים בתקיפת צ'צ'נים בקווקז

כ-150 חמושים תקפו ביריות מבני משטרה וממשל בעיר נאלצ'יק שבחבל הקווקז, ככל הנראה בתגובה למעצרם של חלק מחבריהם, מוסלמים קיצונים. נציג נשיאות רוסיה באזור מסר כי מספר לא ידוע של בני ערובה מוחזקים בידי החמושים

עשרות בני אדם נהרגו לאחר שמורדים צ'צ'נים חמושים פתחו אתמול (ה') במתקפה משולבת נגד מבני משטרה וממשלה באחת הערים הגדולות בחבל קווקז שברוסיה, התעמתו עם כוחות הביטחון ואף לקחו בני ערובה.

 

נציג נשיאות רוסיה באזור, דימיטרי קוזק, מסר לסוכנות הידיעות "אינטרפקס" כי החמושים מחזיקים בשוטרים כבני ערובה בתחנת משטרה בעיר נאלצ'יק, בירת רפובליקת קברדינו-באלקרייה, והחל מבצע לשחררם. גורמים רשמיים מסרו היום כי 85 בני אדם נהרגו, בהם 61 מורדים, 12 אזרחים ו-12 שוטרים. 84 אחרים נפצעו. קרוב ל-150 חמושים נטלו חלק במתקפה ו-12 מהם נעצרו.

 

 

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הורה להטיל כתר על העיר ולהרוג את החמושים שיתנגדו למעצר או ינסו להימלט. "הנשיא הורה שלא לאפשר לאיש מהחמושים לעזוב את העיר, ולעבר אלו שינסו להימלט או להתנגד למעצר - יש לירות על מנת להרוג", אמר סגן שר הפנים, אלכסנדר צ'קלין, בתום פגישה עם הנשיא.

 

הלחימה החלה אתמול בשעות הבוקר המוקדמות באחד מפרברי העיר, והתפשטה במהרה לאזורים אחרים. החמושים תקפו במקביל שלוש תחנות משטרה, את נמל התעופה בעיר ואת המבנה הראשי של משרד הפנים ושירותי הביטחון. כמו כן, הם שדדו חנות למוצרי ציד, ככל הנראה על מנת להשיג תחמושת.

 

בית הספר מספר 5 בעיר ממוקם בסמוך לאחת מתחנות המשטרה שהותקפו. אחד המורים, שהזדהה רק בשמו הפרטי - ספארטק, סיפר כי כל התלמידים פונו מהמבנה, ועשן כבד היתמר מעל האזור בעוד עשרות הורים מודאגים התרוצצו בחצר בניסיון לאתר את ילדיהם.

 

חיילים במדי הסוואה ומסכות התפרסו ברחובות וצלפים הוצבו על גג תחנת המשטרה, בעוד שוטרים סגרו לתנועה חלקים מרכזיים בעיר בניסיון לבודד את אתרי ההתנגשויות העיקריים ולמנוע קורבנות נוספים.

 

מבכיר במשרד הפנים נמסר כי הלחימה החלה לאחר שבמשטרה התקבל דיווח בעילום שם, לפיו עשרה חמושים חדרו לפרבר של העיר, וכוחות הביטחון יצאו למבצע במטרה ללכוד אותם. סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" ציטטה גורם ברשויות אכיפת החוק שסיפר כי הקרבות פרצו בעקבות מעצרה של קבוצה מחסידיו של מנהיג מוסלמי קיצוני, וניסיונות חבריהם לשחררם.

 

הדי הירי שככו

 

נשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה ובחבר העמים, לב לבייב, קיבל דיווח מהמקום מיד עם תום יום הכיפורים, וממנו עלה כי הדי היריות נשמעו גם בבית הכנסת שבו התכנסו כמה מאות מכ- 2,000 יהודי העיר לתפילות יום הכיפורים, אך ככל הידוע לכולם שלום.

 

הרב לוי שאבייב, נציג איגוד הקהילות בעיר נאלצ'יק, מסר כי בערב שככו הדי היריות והשלטונות הורו לתושבי העיר להישאר בבתיהם.

 

העיר נאלצ'יק נמצאת כמאה קילומטרים מצפון מערב לבסלאן, שם נהרגו בחודש ספטמבר אשתקד כ-400 בני אדם, רובם תלמידים ומורים, לאחר שמורדים צ'צ'נים השתלטו על בית הספר בעיר.


פורסם לראשונה 13/10/2005 12:45

 

צילום וידאו: רויטרס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תקיפה בנאלצ'יק
צילום: איי פי
צילום: איי פי
49 בני אדם נהרגו במתקפה
צילום: איי פי
מומלצים