שתף קטע נבחר

בלעדי: מסע וידאו בהר הבית

כך נראה האתר האסור ליהודים: מסגד אורוות שלמה, מסגד אל-אקצא, כיפת הסלע, אבן השתייה ועוד שורה של מקומות מעל ומתחת הר הבית שרגלו של ישראלי יהודי איננה יכולה לפי שעה לדרוך בהם. סרט וידאו שצילם צעיר ישראלי בשבועות האחרונים מתפרסם באופן בלעדי ב-ynet, ומעניק תמונה מרתקת של המקומות שאליהם לא תוכלו להגיע. האם גרמו השיפוצים המוסלמים נזק להר? ארכיאולוג בכיר שצפה בקלטת סבור שלא

תיעוד נדיר של ביקור בהר הבית: ynet מביא לכם סרט וידאו ייחודי שצילם בשבועות האחרונים צעיר ישראלי שהצליח לצלם בתוך קודש הקודשים המוסלמי של הר הבית. הסרט שהביא עמו צולם בין היתר במסגד אורוות שלמה, באל-אקצא העליון והתחתון ובכיפת הסלע.  

 

 

"ללכת כאן, לשוטט מתחת להר הבית, אתר בית המקדש, להיכן שאבותיי השתוקקו להגיע - זו הגשמת חלום", מספר רון פלד, בן 34, איש מחשבים, שצילם את סרט הווידאו במקום. פלד, מדריך לידיעת הארץ בעברו, יודע את החשיבות האדירה שיש לצילומים הנדירים האלה, במקומות שבהם ישנה גישה על פי רוב למתפללים מוסלמים בלבד.

 

"כיהודי חובב ארכיאולוגיה והיסטוריה - אני חושב שהערך של התמונות האלה הוא עצום. נכון שהמשפט 'הר הבית בידינו' איננו מדויק בימים אלה, אבל הסרטון נותן לנו אותו לכמה דקות", הוא אומר, ומוסיף: "מי שלא היה כאן, לא יוכל להבין".

 

בסרט ניתן להבחין בין היתר במאמץ השיפוץ האדיר שביצע הוואקף במסגדים שמתחת להר (ועדיין מבצע - האזינו לקולות הפטישים באורוות שלמה). כעת מדובר בחללי ענק שיכולים להכיל רבבות מתפללים מוסלמים. קיים ויכוח ער בין הארכיאולוגים על הנזק שגרמו השיפוצים לעתיקות השייכות לעידן העברי של ההר. הארכיאולוג פרופסור זאב הרצוג, שעסק רבות בהר הבית, צפה לבקשת ynet בסרט ולדבריו הוא רק מחזק את דעתו לפיה המוסלמים לא הסבו נזק של ממש להר. 

 

"פעילות השיפוץ של הוואקף לא גרמה להערכתי נזק ארכיאולוגי", אומר פרופסור הרצוג, "אין סיכוי שיהיו במקום שרידים ארכיאולוגים קדומים, כיוון

 שהסלע במסגד כיפת הסלע הוא למעשה ראשה של הגבעה הטבעית וכל השרידים הקדומים היו אמורים להיות מעל למפלס הזה, והם הוסרו כבר בימי קדם".

 

לדבריו, "המוסלמים שכבשו את הארץ מילאו את האורוות עפר שהובא מבחוץ בין העמודים. הוואקף עסק בשנים האחרונות בניקוי העפר. לא מדובר בשכבות הטבעיות של הקרקע. אומנם הוציאו בחפירות חרסים, אבל בחפירות ארכיאולוגיות זה בלתי נמנע למצוא שברי חרסים. אין להם ערך ארכיאולוגי, שכן הם מנותקים מההקשר ההיסטורי שלהם ולא ניתן להסיק מהם דבר. למעשה, לפי צפייתי בסרט הווידאו, הוואקף שיחזר למעשה את המצב שהיה בתקופה הצלבנית והוסיף כמה אביזרים על מנת לסייע להפוך את המקום לבית תפילה נוח (כמו מאווררים, חשמל וכו')".

 

צילום וידאו: רון פלד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רון פלד
אורוות שלמה
צילום: רון פלד
צילום: רון פלד
כיפת הסלע, מתחת לאבן השתייה
צילום: רון פלד
מומלצים