שתף קטע נבחר

פעילי "שלום עכשיו" נעצרו בדרך בחברון

הצבא מנע מאנשי "שלום עכשיו" להגיע לחברון לטובת קמפיין-פינוי והציג להם צו שטח צבאי סגור. אחד מהפעילים נעצר בשל חסימת הציר. מזכ"ל שלום עכשיו: "נגיע לעוד עשרות התנחלויות". פעיל הימין הקיצוני ותושב חברון, איתמר בן-גביר: "דווקא הכנו להם קבלת פנים, כיאה לבוגדים"

צה"ל מנע בצהריים (יום ד') מפעילי "שלום עכשיו" להגיע לחברון כדי להפגין שם בעד פינוי העיר. כוחות צה"ל הציגו למפגינים צו שטח צבאי סגור המונע מהם להמשיך מצומת חלחול לכיוון חברון ולהפגין בתוך העיר. 150 הפעילים שהגיעו חסמו את הציר ובמקום ישנם עומסי תנועה כבדים.

 

המפגינים נשאו שלטי תמיכה בפינוי חברון ובשלב מסוים ירדו אל הכביש וחסמו אותו. תחילה ישבו על הכביש, אחר כך נעמדו, וצעקו: "גם חברון ויהודה, עזה רק ההתחלה". המשטרה נערכה בטבעת למנוע מהם להתקדם ובשלב מסוים החלו להוריד את המפגינים מהכביש. עד כה עצרה המשטרה את חבר התנועה דרור אטקס והוא הועבר לחקירה. אל המקום הגיעו גם שלושה פעילי ימין קיצוני, ביניהם איתמר בן-גביר.

 

מוקדם יותר נמסר כי הצבא והמשטרה נערכים למנוע מפעילי "שלום עכשיו" להגיע לחברון ולקיים במקום הפגנה. ההפגנה תוכננה תחת הכותרת "בקרוב הפינוי הבא". התנועה השיקה בחול המועד סוכות קמפיין חדש במסגרתו נערכת ההפגנה.

 

במערכת הביטחון אמרו בבוקר כי להפגנה לא ניתן רישיון, וזאת על מנת למנוע חיכוך בין הצדדים הנצים. והם יודעים על מה הם מדברים: חלק מתושבי היישוב היהודי בחברון סיפרו כי הכינו לפעילי השמאל "ממיטב פירות העונה" - אתרוגים, ביצים ושקיות מים מוכנים להשלכה. כל אלו לא התממשו, לאחר שהמפגינים לא הגיעו לעיר.

 

פעיל הימין הקיצוני ותושב המקום, איתמר בן-גביר אמר ל-ynet: "אנשי שלום עכשיו בוגדים המשתפים פעולה עם האויב. אנחנו דווקא מאוד נשמח לראות אותם סמוך לבתים שלנו בחברון, היות ואנחנו מכינים להם קבלת פנים, כיאה לבוגדים".

 

ההפגנה של "שלום עכשיו" היא חלק מפעילות ראשונה של התנועה לאחר יישום תוכנית ההתנתקות במסגרת הקמפיין החדש. תחילה היתה כותרתו של הקמפיין "בקרוב אצלכם הפינוי הבא", אך היא שונתה בעקבות ביקורת בתוך התנועה על כך שהסיסמא מביעה שמחה לאיד. כעת הכותרת היא "בקרוב הפינוי הבא".

 

"חברון, היישוב היהודי בחברון, הוא הסמל המובהק ביותר להתנחלות בעייתית, מבודדת שממררת את חיי התושבים והופכת את המקום לסיוט של כל חייל", אומר ל-ynet מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר. "בתקופה הקרובה נגיע לעוד עשרות התנחלויות, שלדעתנו צריך לפנותן".

 

באשר להיעדר רשיון להפגנה אומר אופנהיימר: "לפני כחודש ביקשנו אישור גם מצה"ל וגם מהמשטרה, ועד היום לא קיבלנו שום תשובה - לא בעל-פה ולא בכתב. נאמר לנו כי הבקשה שלנו נמצאת על שולחנו של אלוף פיקוד מרכז, יאיר נווה.

 

"כן פנו אלינו גורמים במשטרה בצורה לא רשמית והציעו לנו לקיים את ההפגנה במחסום תרקומיא, אך פסלנו את זה על הסף כי אין למקום שום קשר לחברון. הקו שלנו הוא שלא קיבלנו שום תשובה, וכך גם אם התשובה הייתה שלילית נמנעה מאיתנו האפשרות לעתור לבג"ץ. בנוסף לכך, במהלך חול המועד סוכות, עשרות אלפי אנשים הגיעו לחברון והיו נטל ביטחוני על מערכת הביטחון. למה אנחנו נטל יותר מאשר אותם עשרות אלפי חוגגים? זאת בנוסף לעובדה שביום שישי הקרוב אמור להתקיים סיור של פעילי ליכוד בחברון, והסיור הזה אושר".

 

בינתיים נערכה משטרת מחוז ש"י בסדרי כוחות גדולים ובשילוב פרשים ומכת"זיות (מכונות להתזת מים) למנוע מהמפגינים להגיע לחברון. בצה"ל אומרים כעת: "לא ניתן לאבטח את ההפגנה של שלום עכשיו, והאישור לא ניתן כדי למנוע חיכוך בין הצדדים. אין לנו מספיק כוחות גם כדי לפעול נגד הטרור וגם לקיים את ההפגנה. מדובר בהחלטה של מח"ט חברון, אלוף-משנה מוטי ברוך, שגובתה על ידי הפיקוד והוחלטה אתמול בערב". בצה"ל מוסיפים כי יעשו הכל כדי שההפגנה לא תתקיים אך מוסיפים: "אם יגיעו הפעילים לחברון, נפעל לאבטחת ההפגנה עד פיזורה, ולמניעת חיכוך".


פורסם לראשונה 26/10/2005 10:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חברון. הזירה מתחממת
צילום: רויטרס
צילום: ירון ברנר
הכינו קבלת פנים. בן-גביר
צילום: ירון ברנר
אופנהיימר. ביקשנו רשיון ולא נענינו
מומלצים