שתף קטע נבחר

אזלו החיסונים נגד שפעת בקופ"ח כללית

הדיווחים המלחיצים בתקשורת על שפעת העופות הריצו מאות אלפי ישראלים לקבל חיסונים נגד שפעת רגילה - ובקופ"ח כללית נאלצו להכריז על סיום מבצע ההתחסנות חודש לפני המועד הצפוי

בהלת החיסונים: נגמרו כל החיסונים לשפעת בשירותי בריאות כללית, זאת לאחר שיותר מחצי מיליון מהמבוטחים התחסנו מאז תחילת מבצע החיסונים לפני כחודש. מהכללית נמסר הערב (ג') שמדובר במספר החיסונים הגדול ביותר שניתן אי פעם בישראל על ידי גורם כלשהו.  

 

מלאי החיסונים לא צפוי להתחדש משום שהחברות המייצרות את החיסונים בעולם לא מסוגלות להיענות לביקושים נוספים לחיסון. החיסונים נגד שפעת מוזמנים על ידי הקופות תשעה חודשים לפני מועד החיסון, ואין אפשרות כרגע להזמין כעת חיסונים נוספים.

 

בסה"כ חוסנו בשירותי בריאות כללית למעלה מחצי מיליון לקוחות, מתוך 550 אלף חיסונים שנרכשו. מבצע החיסון תוכנן להימשך עד סוף נובמבר, אולם ייפסק כעת בגלל המחסור.

 

הביקוש הגבוה לחיסונים השנה נבע בשל הדיווחים על שפעת העופות, והסברה השגויה הרווחת בציבור כי חיסון נגד שפעת החורף יגן מפני מגפת שפעת העופות.

 

גם בקופות אחרות נרשמו ביקושים גבוהים לחיסון. במכבי ניתנו כבר 152 אלף חיסונים מתוך 255 אלף שנרכשו, בקופת חולים מאוחדת חוסנו כ-32 אלף איש מתוך 90 אלף חיסונים שנרכשו. בקופת חולים לאומית חוסנו כ-50 אלף איש ונרכשו 70 אלף חיסונים.

 

הכללית: "80% מאוכלוסיות היעד חוסנו"

 

בימים האחרונים שלח המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, מכתב למנהלים הרפואיים בקופות בו הוא מציין כי "יש להעדיף במתן החיסון נגד שפעת את קבוצות הסיכון, על פי הנחיות המשרד".

 

ד"ר גיורא ורבר, סגן המנהל הרפואי בחטיבת הקהילה בכללית אמר: "לשמחתנו מרבית האוכלוסייה בסיכון נענתה לקריאה וחוסנה במבצע שמתקיים כבר למעלה מחודש ימים".

 

ד"ר ורבר ציין עוד שייתכן כי בחלק מהמרפאות עוד נותרו חיסונים בודדים. עוד נמסר כי 80% מאוכלוסיות היעד לחיסון – ילדים מתחת לגיל שנתיים, מבוגרים

מעל גיל 65 וחולים כרוניים - חוסנו כבר, לפי נתוני ה"כללית".

 

מנתוני הכללית עולה עוד כי הגידול המשמעותי ביותר במספר המתחסנים היה בקרב תינוקות מתחת לגיל שנה (גידול של 78%) ובגילאי 5-14 (גידול של 64%). לעומת זאת, בקרב אוכלוסיית בני ה-65 ומעלה נרשם גידול מתון של אחוזים בודדים, ובקרב קשישים בני 85 אף נרשם גידול שלילי.

 

במשרד הבריאות יבקשו לזמן את הנהלת הכללית לדיון בו ייבדק האם אוכלוסיות היעד לחיסון אכן קיבלו אותו. ממשרד הבריאות נמסר כי הודעת שירותי בריאות כללית הובאה לידיעת הנהלת המשרד ותוכנה יובא לדיון מול הנהלת הקופה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים