שתף קטע נבחר

שרון: גנדי חסר לי לאחרונה יותר מבעבר

בישיבה המיוחדת בכנסת לציון יום הירצחו של השר זאבי אמר שרון: "לו גנדי היה בחיים, היה מתייצב בראש מקטרגיי, אך היה עושה זאת בכבוד". יו"ר הכנסת באזכרה בהר הרצל: "גם יריביו המרים ביותר של גנדי מתגעגעים"

ארבע שנים לרצח גנדי: הכנסת קיימה היום (ד') ישיבה מיוחדת לציון יום השנה להירצחו של השר רחבעם זאבי (גנדי), שנרצח לפני ארבע שנים. ראש הממשלה, אריאל שרון, נשא דברים בישיבה ואמר: "אין לי ספק כי אם היה היום גנדי בחיים, הוא היה מתייצב בראש מקטרגיי, אך היה עושה זאת בכבוד ובדרך ארץ", אמר שרון. "בשנה האחרונה הוא חסר לי כאן אפילו יותר מבעבר".

 

חבר הכנסת בנימין נתניהו אמר בישיבה כי "האבחון של גנדי את הבעיה כאן היה נכון, אך חלק מהפתרון שלו היה שגוי". לדברי נתניהו, "לטרנספר אוכלוסיה זה לא פתרון, זו העמקת הבעיה".

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר בטקס האזכרה לזאבי כי הוא מוצא עצמו מפעם לפעם, "מתגעגע יותר ויותר לגנדי - המנהיג הפוליטי הישר; לגנדי - הפרלמנטר ההגון; לגנדי – מן הפוליטיקאים הבודדים שהוציאו שם טוב לפוליטיקה.

  

"כאשר אני יושב שם, במליאת הכנסת ומתבונן, משתאה, בפניהם של פוליטיקאים המחליפים את אמונותיהם ללא הנד עפעף; ומתרחקים כמו מאש, מאמירה מחייבת כלשהי, מאידיאולוגיה כלשהי – אני מתגעגע לימים, בהם האמירות היו ברורות; האמיתות (איש איש לפי השקפתו) – נוקבות, והמחלוקות – מתקיימות", אמר ריבלין. "אם תביטו סביב לראות מי הם החולקים כבוד לגנדי, כאן, על קברו ובכנסת תבינו שרבים – אף בקרב יריביו המרים ביותר – הם המתגעגעים לגנדי.

 

רחבעם זאבי, אז שר התיירות, נרצח באוקטובר 2001 במלון הייאט בירושלים על ידי מחבלים פלסטינים. ביולי השנה אישרה הכנסת את הצעת החוק להנצחת זכרו של רחבעם זאבי. על-פי ההצעה, יוקם מרכז שינציח את פועלו ומורשתו של זאבי ויטפח את המחקר ההיסטורי, הגיאוגרפי והארכיאולוגי של ארץ ישראל. ההצעה אומצה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 43 חברי כנסת מול מיעוט של 15 מתנגדים מן השמאל והפכה לחוק של ממש בספר החוקים של ישראל. את החוק יזם חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי). ראש הממשלה, אריאל שרון, הצביע בעד.

 

מטרת החוק היא "להנציח את זכרו של זאבי ולהנחיל לדורות הבאים את פועלו ומורשתו". לשם יישום החוק יקוימו "אירועי זיכרון ופעיליות חינוכיות ערכיות" לזכרו של זאבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון, בישיבה המיוחדת בכנסת
צילום: איי פי
צילום לע"מ
היה מקטרג בכבוד. גנדי
צילום לע"מ
מומלצים