שתף קטע נבחר

אברהם ואפללו השיבו כספים לאגרקסקו

"אני רוצה למנוע לזות שפתיים", הסבירה סגנית השר רוחמה אברהם - ושילמה על הטיסה שקיבלה מאגרקסקו בשנת 2004. חבר הכנסת אפללו שילם גם הוא סכום כסף, ואף ביקש לוודא שמלוא החשבון הועבר לו

סגנית שר הפנים, רוחמה אברהם, העבירה היום (ד') להנהלת החברה לייצוא חקלאי "אגרקסקו" תשלום עבור טיסתה על חשבון החברה, בסכום של 7269.32 שקלים, שהם 1,587 דולר וחמישים סנט. אברהם ציינה כי העבירה את הכספים "כדי למנוע לזות שפתיים".

 

אלי אפללו, סגן השר במשרד התעשייה והמסחר, קיבל מהחברה דרישת תשלום בסך 5,577.37 שקלים עבור ימי השהייה על חשבון חברת אגרסקו, ושילם גם הוא את הסכום - שלא כולל את הטיסה. עם זאת, אמש שיגר סגן השר מכתב בו הוא מבקש מחברת אגרקסקו לוודא שמלוא החשבון הועבר אליו, ושגם התשלום בעבור הטיסה נכלל בו.

 

  • לקריאת מכתבו של אפללו לחברת אגרקסקו לחצו כאן

 

מוקדם יותר היום תקף אפללו בחריפות את יושב ראש ועדת האתיקה, חבר הכנסת אריה אלדד(האיחוד הלאומי). לדבריו, החלטות ועדת האתיקה והפרסומים המגמתיים בדבר נסיעתו על חשבון החברה החקלאית נגועים בשיקולים זרים שמקורם בתמיכתו בתוכנית ההתנתקות.

 

התנועה למען איכות השלטון בישראל פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ולוועדת האתיקה של הכנסת, בבקשה לפתוח בחקירה נגד השר ישראל כץ, בחשד שנסע לחו"ל על חשבון חברת "אגרקסקו".

  

נציגי התנועה ביקשו לבדוק האם היה קשר בין המתנה שקיבל השר לבין תפקידו כאיש ציבור: "בפרט נבקש לפתוח בהליכים למיצוי הדין בכל הנוגע לחוק המתנות".

 

אתמול פורסם כי סגני השרים אברהם ואפללו נסעו לארה"ב במימון ובאירוח מלאים של החברה וכי מבקר המדינה בודק את הנושא. הסיפור הגיע למבקר לגמרי במקרה לאחר שבדק את התנהלותה של אגרקסקו. שני הח"כים כיהנו כחברים בוועדת הכספים באותה תקופה, והחשד הכבד ביותר ביותר נגד השניים שנבדק עכשיו על-ידי המבקר הוא האם באותה תקופה דנה ועדת הכספים בנושאים כלכליים הנוגעים לחברה. בין השאר, ייתכן שוועדת הכספים דנה סמוך לאותה תקופה בהפרטת החברה, שנמצאת בבעלות האיגודים החקלאיים ותנובה.

 

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, פנה לשני חברי הכנסת כדי שיסבירו מדוע נסעו לחו"ל על חשבון החברה, מבלי ליידע את הכנסת. על-פי בדיקת המבקר, בקיץ 2003 פנו השניים לוועדת האתיקה וביקשו היתר לנסיעה לאירופה מטעם החברה. ועדת האתיקה אסרה על השניים לנסוע על חשבון החברה. יו"ר הכנסת החליט לאשר להם לצאת לסיור על חשבון הכנסת.

 

כעבור שנה הסתירו השניים, על-פי החשד, הזמנה נוספת של החברה שמימנה להם נסיעה לארה"ב בעלות של 4,388 דולר, כדי "להכיר את פעילותה של אגרקסקו". ח"כ אפללו, כך מתברר, אף האריך את שהותו בארה"ב על חשבון החברה בחמישה ימים נוספים בעלות נוספת של 1,200 דולר. יצויין כי עם פרסום הדברים אמר אפללו כי הוא מוכן להשיב את הכסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
רוצה למנוע לזות שפתיים. אברהם
צילום: עמית שאבי
צילום: טל כהן
ביקש להחזיר סכום נוסף. אפללו
צילום: טל כהן
מומלצים