שתף קטע נבחר

בוים: אם ידחו את המינוי שלי אקבל זאת בהבנה

יומיים בלבד לפני ההכרעה הגורלית בכנסת מאותת השר המיועד בוים - שמינויו יחד עם ח"כ רוני בראון עומד במרכז הסערה הפוליטית - כי דחייה נוספת של המינוי מקובלת עליו. "ייתכן שיהיה צורך בפיצול ההצבעה", אמר. משמעות הפיצול: רק מינויו של אולמרט יאושר בכנסת

סגן שר הביטחון, זאב בוים, מאותת היום (שבת) שיקבל דחייה נוספת במינויו לשר על מנת שלא לפגוע בעתידו של הליכוד. באירוע "שבתרבות" בבאר שבע אמר סגן השר בוים שייתכן שיש צורך בפיצול ההצבעות על מינוי השרים החדשים בליכוד ובדחיית ההצבעה על מינויים של ח"כ רוני בר-און ושלו, אם יתברר שלראש הממשלה אין רוב למינוי השרים החדשים.

 

לדבריו, "ההצבעה של המורדים עלולה להביא להקדמת הבחירות ולהשלכות מרחיקות לכת לעתיד הליכוד, הכל תלוי בהצבעה". בוים הוסיף כי המורדים פועלים מתוך אינטרסים אישיים וכי "פה נחשף פרצופם האמיתי של החברים שלי".

 

"עד יום רביעי צריך לבחור שר אוצר ואם ההצבעה לא תעבור ביום שני יש להניח שראש הממשלה יפצל את ההצבעה ויבחר אולמרט כשר אוצר. במקרה שכזה, הסוגיה שלי ושל בר-און תידחה

 

"עכשיו נחשף במידה רבה פרצופם האמיתי של חלק מהחברים שלי, שתחת המעטפת נמצאים שיקולים יותר צרים, יותר רגשיים ויותר פוליטיים. יש הרבה חוסר כבוד לראש הממשלה. חברי המורדים מרביתם עוד לא מפנימים שהמשמעות לאי-ההצבעה הרבה יותר מרחיקת לכת. אם הם לא יעבירו את ההצבעה, יכול להיווצר מצב של פילוג ופיצול ומחשבות על הקדמת בחירות".  

 

בוים קרא לראש הממשלה "לעשות משהו, צריך לדבר ולהתייעץ יותר, ואולי לתת תפקידים שהמורדים נדחקו מהם ברצונם או לא ברצונם".

 

אחר כך הבהיר בוים בשיחה עם ynet: "אמרתי שביום שני תהיה הצבעה וראש הממשלה יביא את ההצעה המקורית שלו לכנסת, על מינוי כל השרים שצריך לאשר כמקשה אחת. אם זה לא יעבור, אז קרוב לוודאי שראש הממשלה יביא ביום רביעי, שזה המועד האחרון לבחירת שר באוצר, את אולמרט להצבעה בנפרד".

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר שהוא מצפה לתמיכה רחבה בכנסת בהצבעה על מינוי השרים ביום שני הקרוב. לדבריו, "אסור להפסיק את התהליכים בהם החל ראש הממשלה, אריאל שרון". השר עזרא אמר את הדברים במהלך סיור שערך ביישובים ערבים בצפון הארץ, לרגל חג עיד אל-פיטר.  

 

המאבק על מינוי השרים

 

הסיבוב הנוכחי במלחמת הליכוד נע סביב מינוים של רוני בר-און וזאב בוים כשרים, הראשון במשרד התמ"ת והשני בקליטה. שרון תיכנן כבר בתחילת השבוע להביא את המינוי לאישור הכנסת, אולם מאחר שלא השיג את הרוב הדרוש, נעתר להצעתו של איתן בדבר דחיית ההצבעה בשבוע, כשהוא שב ומצהיר כי יגיש אותה שוב באותה המתכונת.

 

יחד עם מינוים של בר-און ובוים, מבקש ראש הממשלה לאשר את מינויו של אהוד אולמרט כשר אוצר קבוע. "המורדים", שמסרבים לתת ידם למינוי שני האחרים, מוכנים לתמוך באולמרט - בתנאי שההצבעה בעניינו תתקיים בנפרד.

 

ביום חמישי נועד עם שני המתווכים בפרשה - יו"ר הקואליציה גדעון סער ויו"ר ועדת החוקה, מיכאל איתן. השניים עדכנו את שרון בתוכן הפגישות שכבר קיימו עם יריביו העיקריים בסיעה, השרים לשעבר בנימין נתניהו ועוזי לנדאו, וכן עם חברי-הכנסת נעמי בלומנטל, מיכאל רצון ודוד לוי.

 

ל-ynet נועד כי בדיון שהתקיים בלשכה המשפטית של הכנסת, הדעה הרווחת היא שיש להפריד בין ההצבעות. בדרך זו, שלכאורה תכפה על ראש הממשלה את פיצול ההצבעות, עשויה הכנסת ה-16 להינצל מפיזור בטרם עת - שכן ללא שר אוצר, קשה לראות כיצד תמשיך לתפקד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
בוים. מכיר בעובדות
צילום: חנן גרינברג
צילום: אלכס קולומויסקי
בר-און. המינוי יידחה?
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: עטא עוויסאת
אולמרט. יובא כך או כך
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים