שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נפטר אבא פרומצ'נקו, לשעבר מנכ"ל עלית
  אביו נמנה על מייסדי הקונצרן. הוא עצמו שימש 21 שנה כמנכ"ל עלית ו-6 שנים כחבר הדירקטוריון. בין השאר נזקף לזכותו עיצוב פחית הנס קפה הידועה של עלית

  הלך לעולמות אחד מאבות התעשייה הישראלית, אבא פרומצ'נקו, לשעבר מבעלי חברת עלית. בן 90 היה במותו.

   

  אביו, אליהו, נמנה על מייסדי קונצרן עלית בשנת 1934 - כמה משפחות שעלו מלטביה. אבא פרומצ'נקו החל לעבוד בעלית בשנת 1938 לאחר שסיים לימודי הנדסה בטכניון בגיל 22. תפקידו הראשון היה: ספק סחורה לחנויות של ערבים. אחר כך התקדם והפך לאיש הקשר לאחד הלקוחות הגדולים של החברה - הצבא הבריטי.

   

  לאחר שנים, נבחר אבא פרומצ'נקו למנכ"ל עלית ויו"ר מועצת המנהלים של החברות הבנות, כשלצידו משמש מרק מושביץ כיו"ר החברה ומנכ"ל חברות הבת. פרומצ'נקו שימש 21 שנים כמנכ"ל הקונצרן ו-6 שנים כחבר דירקטוריון.

   

  בנובמבר 1987, לאחר כ-50 שנות של עבודה בעלית, הודיע פרומצ'נקו על התפטרותו ממועצת המנהלים של עלית. פרומצ'נקו נפגע מכך שקבוצת פדרמן סללה דרכה להשתלטות על החברה, בין השאר על ידי קניית המניות שהחזיק אחיו, כשהוא עצמו שהה בחו"ל.

   

  בחודש מאי 1987 מכר אבא פרומצ'נקו את מניות בעלית (כ-6.5%) לגורמים שונים, בעסקאות שביצע מחוץ לבורסה. מאז כאמור המשיך לכהן כחבר הדירקטוריון עד התפטרותו.

   

  בראיון עיתונאי ל"ידיעות אחרונות" ביולי 1960 סיפר פרומצ'נקו מדוע נבחרה רמת גן להקמת מפעל עלית: "הקירבה לעיר הגדולה עם היתרון של הימצאות מחוץ לעיר. האפשרות לגידול והרחבה, קיצור התחבורה הן לחומרי הגלם, לתוצרת הגמורה, לפועלים ולספקים. כיום הוכח שיעילות הפועל בבית חרושת גבוהה עקב המרחק הקצר שהוא נוסע והתחבורה היוצאת מהכלל העומדת לרשותו".

   

  ועוד קוריוז הקשור באבא פרומצ'נקו - הוא שעיצב את פחית הנס קפה של עלית, שנותרה כמעט ללא שינוי במשך הרבה שנים.

   

  אבא פרומצ'נקו יובא למנוחות מחר אחה"צ בבית העלמין קרית שאול בתל אביב. הוא השאיר אחריו אשה ושתי בנות. חתנו לשעבר הוא עו"ד אבי פילוסוף.

   

  תגובת שטראוס-עלית

   

  יו"ר שטראוס-עלית, עופרה שטראוס אמרה היום, כי "החזון והערכים של אבא פרומצ'נקו ודור המייסדים של עלית, יצרו את התשתית לסטנדרטים, לאיכות ולעוצמת המותגים, שהביאו את עלית לאן שהיא נמצאת כיום. כבר מראשית פעילותם הובילו המייסדים בראשות אבא פרומצ'נקו, פריצות דרך בתחומי פיתוח המוצרים, השיווק, הפרסום והתמיכה בקהילה, שהפכו לסמן, שהוביל את התעשיה כולה קדימה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבא פרומצ'נקו ז"ל
  אריזת הנס קפה, עוצבה במקור ע"י פרומצ'נקו
  בניין עלית ההיסטורי ברמת גן
  מומלצים