שתף קטע נבחר

האם ייאסרו שידורים פורנוגרפיים ברשת?

מועצת הכבלים והלווין בוחנת אם לפקח על שידורי הטלוויזיה ברשת ובסלולר, ולהטיל על המשדרים חובות, בהן איסור פורנו, הפקות מקור ועוד . עו"ד יורם מוקדי: "יכול להיות שנגיע למסקנה שהנושא כלל לא בר אכיפה והגיע הזמן להכריז על מות הרגולוציה"

המועצה לשידורי כבלים ולווין מבקשת לקבל את עמדת הציבור בדבר הדרך הראויה להסדיר את נושא הפיקוח על שידורי הטלוויזיה באינטרנט ובסלולר.

 

במועצה מסבירים, כי שאלת הסדרתם של שירותים אלה נדרשת בשל תהליך ההתכנסות (convergence), שהביא לטשטוש הגבולות המסורתיים בין שירותי תקשורת (כמו אינטרנט) ושירותי שידור (כמו תשתית הטלוויזיה). הכוונה היא לבחון אם להטיל פיקוח על שידורים באינטרנט של גופים כמו HOT, yes, ערוצים 1,2 ו-10, כמו גם שידורים של אתרי אינטרנט שאינם משדרים בטלוויזיה.  

 

על פי החוק הקיים המועצה לשידורי כבלים ולווין, אמונה על הסדרת שידורי טלוויזיה למנויים על גבי כל רשת תקשורת ציבורית. השימוש שפורסם מבקש לבחון את הסדרתם של שידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט והרשת הסלולרית, גם ביחס להסדרה הקיימת כיום בתחום שידורי הטלוויזיה.

 

השימוש נועד, בין היתר, לצורך קבלת עמדתם של גורמים שונים, בהם מפעילי שירותי טלקום, בעלי רשיונות לשידור רדיו-טלפון נייד, ספקי שירותי גישה לאינטרנט, גופים משדרים ומפיקים, בעלי זכויות בתכנים, יצרני חומרה ותוכנה, ארגוני היוצרים, ארגונים צרכניים וגורמים נוספים שיש להם עניין בנושא.

  

גורמים אלה יתבקשו להתייחס להבחנה בין שירותי תוכן לפי דרישה ובין שידור ערוצים רגילים באינטרנט ובסלולר, האם שידורים אלה מהווים תחליף לשידורי הטלויזיה ה"מסורתיים", זהותם של ספקי השירותים ונושאים נוספים.

 

האם יחויבו אתרים במכסות מינימום של הפקות מקור?

 

ביחס להיקף ההסדרה, תידרש תגובתם ביחס לאפשרות החלת חובות שונות המוטלות כיום על חברות הכבלים והלווין ולאפשרות גם על ספקי השידורים בטלוויזיה ובאינטרנט, ובהם איסור שידורים פורנוגרפיים, מכסות מינימום בתחום הפקות המקור, אתיקה בשידורים, הסדרים לשימור תחרות ועוד.

 

ביחס למנגנוני האכיפה מוזמנים גורמים אלה למסור עמדתם בשאלת האכיפה של ההסדרה, אם תיקבע, ולמנגנונים טכנולוגיים וחוקיים שיאפשרו אותה.

 

השימוע יסתיים ב-7 במרץ, 2006, ויסייע למועצה בהליך גיבוש מדיניותה, בשיתוף עם משרד התקשורת ומשרד המשפטים, בשאלת ההסדרה הראויה של השירותים החדשים. 

 

"אין כוונה להחיל משטר קפדני על אתרי האינטרנט", מסביר ל-ynet עו"ד יורם מוקדי, יו"ר מועצת הכבלים והלווין והיו"ר הראשון של המועצה המאוחדת לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו והכבלים והלווין, שתקום בקרוב.  

 

"אנחנו נדרשים להתייחס לעתיד לא רחוק, בו שידורי הטלוויזיה יועברו דרך הרשת, באתרי אינטרנט ודרך פרוטוקול IPTV. ביום בו תקום תחנת טלוויזיה שתשדר לחצי מדינה באמצעות האינטרנט, יהיה מי שישאל מדוע תחנה זו אינה כפופה למגבלות הקיימות ואם היא פטורה - למה לא לפטור גם את אמצעי התקשורת המסורתיים מן הפיקוח".

 

האם תתייחסו לאפשרות שכלל לא ניתן לאכוף תקנות על אתרי אינטרנט?

 

"בהחלט. יכול להיות שנגיע למסקנה שהנושא כלל לא בר אכיפה והגיע הזמן להכריז על מות הרגולוציה. אלה שאלות שנבקש לבדוק".

 

האם יש אפשרות שתבקשו לפטור מהפיקוח אתרי אינטרנט קטנים בעוד אתרים גדולים יהיו כפופים למועצה?

 

"כן. אם אפעיל בלוג פרטי, ספק אם אהיה נתון לפיקוח של המועצה. לעומת זאת, ייתכן שאתר אינטרנט הפונה לחצי מדינה יהיה כפוף לפיקוח דומה המוטל על גופי השידור המסורתיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם אתרי האינטרנט הגדולים יהיו כפופים לרגולציה כמו הטלוויזיה?
עו"ד מוקדי. "נבחן אם הגיע הזמן להכריז על מות הרגולציה"
מומלצים