שתף קטע נבחר

התיירים חוזרים סוף סוף לחופי תאילנד

תייר שיגיע לפוקט לא יוכל לנחש שלפני פחות משנה התרחש כאן אסון טבע נוראי. אבל אם יגיע אותו תייר לקאו-לאק או לפאנג-נגא יקדמו את פניו חופים שנשטפו ונותרו ריקים ושרידי מלונות שלעולם לא ישוקמו. המוני נופשים מאירופה יחגגו את כריסמס והשנה החדשה בתאילנד, בדיוק שנה אחרי האסון הגדול

כמעט 11 חודשים אחרי הצונמי, תאילנד מתכוננת לתקופת השיא של עונת התיירות שלה, זו שאמורה לשדרג את התעשייה המשתקמת מהאסון, ולהתגבר גם על הצל שמטיל איום שפעת העופות.

 

"אני שמח לבשר שלמרבה ההפתעה, החל מהחודש המצב נראה טוב", אומר לוצי מאציג, מנהל סוכנות תיירות בבנגקוק. שיעור התפוסה במלונות לאורך חוף אנדמן, שם נהרגו כמעט 5,400 איש באסון הטבע, אמורים להגיע ל-80 אחוז במהלך דצמבר, אז יגיעו לתאילנד מיליוני נופשים ממדינות צפוניות. במלונות ש"התנוונו" עם 20-30 אחוזי תפוסה עד כה, מוזמנים כמעט כל החדרים עד סוף העונה בחודש מרץ, אמר מאציג.

 

רק כשליש מהאתרים ישוקמו

 

התיירים בפוקט, לו לא היו יודעים, היו מתקשים לנחש שבפוקט קרה אסון. כמעט כל 35 אלף חדרי המלון באזור נפתחו מחדש. אבל באזורים שנפגעו קשה יותר, כמו קאו-לאק וקו פיפי, רק כמחצית מהמלונות ושאר השירותים לתיירים תוקנו.

 

בקאו-לאק חזרו לפעול במהלך אוקטובר כמה מהמלונות הגדולים – וביניהם לה מרידיאן, סארוג'ין ולה-פלורה, אבל אחרים פשוט ויתרו, אומר מאציג. יש מי שמפחדים שתיירים לא ירצו לעבור במקומות שנפגעו קשה ובהם אדמת האי השטופה עדיין ריקה, ללא זכר לעצים ולבתים שעמדו עליה. 

 

בפאנג נגא, שם נהרגו כ-80 אחוז מקורבנות האסון, ההרס עדיין רב. רשת החדשות "בלומברג" מדווחת כי בסוף נובמבר כבר יפעלו שם 1,200 חדרי מלון, אך לפני הצונמי היו על החוף 6,200 חדרים. "רק 28 מבין 93 אתרי הנופש שנהרסו הודיעו כי הם מתכוונים לחזור ולפעול", אמר לבלומברג המנהל האזורי של רשות התיירות התאילנדית.

 

למרות זאת, כאמור, ניכרת מגמת עלייה בהזמנת החדרים והתיירים הזרים יחזרו לחופי תאילנד בדיוק בתקופה בה יציינו שנה לאסון - בחג המולד. דובר רשות התיירות התאילנדית, טאנס פטסוואן, מסר כי "אנחנו נהיה בתפוסה מלאה בראש השנה הנוצרית, ומרבית המבקרים יגיעו מאירופה, בעיקר מסקנדינביה".

 

השוודים והגרמנים ספגו את מספר האבידות הגדול ביותר מחוץ לאסיה (543 שוודים נהרגו בצונמי ו-518 גרמנים), אומר פטסוואן, ולמרות זאת הם חוזרים בהמוניהם.  מי שמאחרים לחזור הם דווקא האסיאתים. "מוקדם יותר השנה היה נדמה שהאסיאתים נמנעים מלחזור למקומות כמו פוקט", אומר פטר סמונה, סגן נשיא איגוד התיירות פסיפיק-אסיה. "הם נוטים יותר לאמונות תפלות, והמחשבה על בילוי במקום שבו אירע כזה אובדן הפחידה אותם. אבל עכשיו זה נראה שבעונת הקריסמס המצב ישתנה גם בקרב השוק הזה".

 

פחות ביטולים, יותר החלפות

 

למרות הפגיעה האנושה ותהליך השיקום הארוך, היה מצב ענף התיירות בתאילנד לא רע גם השנה. נתוני הבנק של תאילנד מלמדים שבתשעת החודשים הראשונים של 2005 ביקרו בה כ-10 מיליון תיירים, ובספטמבר המספר היה גבוה ממספר המבקרים בספטמבר 2004. בשנה שעברה, לשם ההשוואה, משכה תאילנד 11.6 מיליון תיירים זרים. 

 

מספר המבקרים אמנם ירד ב-10 אחוז בשלושת החודשים הראשונים של 2005, מיד לאחר הצונמי, אך מבקרים רבים לא ביטלו את חופשתם אלא פשוט החליפו את היעד המקורי ביעד אחר בתאילנד.

 

רשת החדשות "בלומברג" דיווחה כי בקו-סאמוי, שהיה אחד האיים ש"הרוויחו" תיירים לאחר הצונמי, יבקרו עד סוף 2005 כ-1.2 מיליון תיירים, עלייה של 20 אחוז לעומת 2004. 85 אחוז מתיירים אלה הם זרים. מקומות נוספים שהפכו פופולריים יותר בעקבות האסון הם קו צ'אנג, הואה אין וצ'ה-אם.

 

הישראלים, כך נראה, התאוששו מהאסון וחזרו לנסוע לתאילנד בהמוניהם. רונן קרסו, סמנכ"ל השיווק של "איסתא", מוסר שבינואר ופברואר, מיד לאחר הצונמי, נרשמה ירידה של 40 אחוז ביציאות ישראלים לתאילנד, אך במהלך חודש יולי "חזרו העניינים למסלולם ותאילנד, כולל פוקט, חזרה ובגדול למפת התיירות של המטייל הישראלי. גם במהלך החגים היתה תנועה רבה, ו'אל על' אף תגברה את הקווים לתאילנד".

 

גם נתוני רשות שדות התעופה מצביעים על כך שהשיראלים חזרו לראות בתאילנד יעד מבוקש: בחודשים ינואר-אוקטובר השנה המריאו לכיוון תאילנד כ-134 אלף נוסעים, לעומת כ-130 אלף בתקופה זו בשנת 2004.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תאילנד. לא הכל שוקם
צילום: רויטרס
קו צ'אנג. יותר פופולרי
צילום: רונית סבירסקי
מומלצים