שתף קטע נבחר

יוהן גיאורג אלסר - הנגר שניסה להתנקש בהיטלר

איש לא שמע עליו, איש לא סיפר את סיפורו, אבל יוהן גיאורג אלסר, נגר מדרום גרמניה, כמעט הצליח לרצוח את היטלר. הוא נכשל רק בשל מזג האוויר, שעלה לאירופה במיליונים של נרצחים

גרמנים רבים מחשיבים את התשיעי בנובמבר כתאריך מכונן בהיסטוריה של מדינתם. בכל זאת - בשנת 1918 הוכרזה הרפובליקה הגרמנית הראשונה, בשנת 1923 ניסה היטלר להשתלט על הממשל, בשנת 1938 התרחש ליל הבדולח וכמובן - בשנת 1989 נפלה חומת ברלין. אבל מעטים יודעים שדווקא יום האתמול הוא הקריטי ביותר. מעטים יודעים שלולא פספוס של 13 דקות אומללות, בשמיני בנובמבר 1939, ההיסטוריה של העולם כולו יכולה היתה להיראות אחרת לגמרי - ששה מליון יהודים היו נותרים בחיים וחומת ברלין לא היתה נופלת, היא פשוט לא היתה נבנית. 13 דקות, זה הכל. 13 דקות, שסיפורן מובא היום ב"דר שפיגל" הגרמני.

 

בשמיני בנובמבר, 1939, ערפל כבד אפף את שדה התעופה של מינכן. כתוצאה מכך, נאלץ אדולף היטלר לוותר על הטיסה לברלין ולעזוב את מינכן ברכבת. כמדי שנה הגיע הצורר למינכן בתאריך זה, על-מנת לשאת נאום במרתף הבירה המפורסם. אבל הערפל שיבש מעט את התוכניות ונאומו של היטלר נפתח ב-08:00 בבוקר, חצי שעה לפני המועד המתוכנן, על-מנת שלא יאחר לרכבת. היטלר סיים לנאום ועזב את המרתף ב-09:07. ב-09:20 התרחש הדבר שיכול היה לשנות את מהלך ההיסטוריה כולה - פצצה עם שעון עצר שהוטמנה במרתף מבעוד מועד התפוצצה. שמונה בני אדם נהרגו. ששים נפצעו. היטלר, שכבר ישב בלימוזינה בדרכו לתחנת הרכבת, יצא ללא פגע.

 

האחראי לפיצוץ שיכל להציל את העולם נעצר חצי שעה קודם לכן בגבול גרמניה - שוויץ, כאשר ניסה להימלט. בתחילה חשבו שוטרי הגבול כי הוא מנסה להבריח מוצרים, אולם לאחר שחיפשו בכליו, במקום סיגריות או אלכוהול, גילו הוראות הכנה למטען נפץ. שעות ספורות לאחר מכן קיבלו השוטרים הודעה המספרת על ניסיון ההתנקשות. העצור, יוהן גיאורג אלסר, הועבר לחקירה במינכן, שם טען לחפותו. אבל הראיות הקושרות אותו לניסיון ההתנקשות הכושל המשיכו לזרום, ולבסוף הוא הודה במעשה.

 

לאחר שהודה, אלסר נלקח למפקדת סוכנות הביטחון של הרייך בברלין. הוא עונה קשות על-ידי אנשי הגסטפו, אבל מפקד ה-אס.אס, היינריך הימלר, לא היה מרוצה מהתוצאות. אלסר אומנם הודה בפשע, אבל התעקש שפעל לבדו, ועם הטענה הזו הימלר לא הצליח להשלים. הוא לא הבין איך נגר פשוט, ללא כל השכלה אקדמית, כמעט והצליח להתנקש בחיי המנהיג.

 

אלסר, בניגוד לכל תחזיות חוקריו, אכן פעל לבד. הוא פעל ללא תמיכה משום ארגון או תנועה פוליטית, הוא פשוט האמין שהיטלר טועה, שהפיהרר מוביל את אירופה כולה, ואת גרמניה עמה, אל פי אבדון. "העובד נפגע", הסביר באחת מחקירותיו. "הוא כבר לא יכול להחליף עבודה לפי רצונו, ובגלל 'נוער היטלר' הוא כבר לא שולט בילדיו, הוא לא יכול לעבוד את אלוהים לפי רצונו".

 

הנגר האמיץ הועבר למחנה הריכוז דכאו, שם נרצח באפריל 1945. שנה לאחר מכן נרצח גם שמו הטוב, לאחר שהיסטוריונים טענו כי הוא היה סוכן של הגסטפו וכי ניסיון ההתנקשות תוכנן בקפידה על-ידי אנשי מכונת התעמולה הנאצית. אבל גם טענות הקונספירציה האלה נעלמו מהעולם, ושמו של אלסר טבע בתהום הנשייה - במזרח גרמניה הקומוניסטי ממילא לא רצו להתייחס לפעולות של יחידים, שנעשו שלא על דעת המפלגה, ואילו במערב העדיפו להאדיר את שמו של קלאוס פון-שטאופנברג, שניסה אף הוא להתנקש בצורר. "הם התעלמו ממנו", נכתב ב"דר שפיגל", "אבל יוהן גיאורג אלסר היה גיבור גרמני אמיתי". (דר שפיגל)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היטלר וקציניו (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים