שתף קטע נבחר

צילום: ישראל יוסף

שיעור ההצבעה 55%; אופטימיות זהירה במטה פרס

אופטימיות זהירה במטה פרס ככל שמתקרבים למועד סגירת הקלפיות. עד כה הצביעו 55% מבעלי זכות הבחירה, ומן השטח מגיעים דיווחים על תורים ליד הקלפיות. ואילו פרץ הקדיש את יומו לסיורים בדרום הארץ, שידר אופטימיות ונהנה מתשואות ומחיזוקים: "אני מקווה שפרס יוביל בסקרים ואני אוביל בתוצאות"

האם תתרחש הפתעה בפריימריז? בשעות הערב (ד') עלו שיעורי ההשתתפות בבחירות לראשות העבודה באורח דרמטי, ובמטה המועמד המוביל שמעון פרס השתררה אופטימיות זהירה. זאת, לאחר שאחר הצהריים הביעו תומכי פרס דאגה משיעורי ההצבעה הנמוכים, שמשחקים לרעתו. גורם בכיר במטה פרס אמר ל-ynet: כי "המצב מפחיד".

 

יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ, הקדיש את רוב יום הפריימריז לסיורים בדרום הארץ. הוא השתדל לשדר אופטימיות, למרות הסקרים הלא מחמיאים. "אני מקווה שפרס יוביל בסקרים ואני אוביל בתוצאות", אמר לכתבת ynet

 

עד סמוך ל-8 בערב מימשו את זכותם להצביע 55% מכ-100 אלף בעלי זכות בחירה. אנשי מטה פרס ביקשו להאריך את פעילות הקלפיות מעבר לשעה 20:00, וועדת הבחירות של העבודה החליטה להאריך את ההצבעה רק עד 20:30. התוצאות צפויות להתברר אחר חצות, לכל המאוחר לפנות בוקר.

 

פרץ הודיע, כי אין לו התנגדות להאריך את שעת סגירת הקלפיות: "אתמוך בכל צעד דמוקרטי והגיוני שיאפשר הכרעה דמוקרטית".

 

 

צילום וידאו: ירון ברנר ודני דגן

 

גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, התומך בפרס, אמר ל-ynet כי הוא מוטרד מאחוזי ההצבעה: "אני קורא לכל החברים הנאמנים של המפלגה לקום מהכורסאות וללכת להצביע על מנת למנוע את האפשרות שהמפקד הבעייתי ויכולת הארגון של עמיר פרץ וההסתדרות, יביאו לתוצאות שאינן משקפות את עמדתם של חברי המפלגה האמיתיים".

 

פרס קיים התייעצות עם מתן וילנאי וראשי המטה. בתום ההתייעצות אמר וילנאי כי "אחוזי ההצבעה בשעות האלה תמיד נמוכים. נדאג שאחוזי ההצבעה יהיו כאלה, שפרס ינצח".

 

היועצים המשפטיים של מטה פרס, עורכי הדין גיא בוסי ורונן אביאני, הגישו בקשה לפסילת הקלפיות בשדרות. לדבריהם, למטה פרס הגיעו עדויות על הצבעות כפולות, הצבעה של אנשים שאינם מופיעים בספר הבחורים וסגירה של הקלפיות למשך שעתיים. במקביל, הגישו השניים תלונה במשטרת שדרות. ואולם, הבקשה לא התקבלה והקלפי ממשיכה לפעול.

 

גם במטהו של המועמד בנימין בן אליעזר אמרו כי אחוזי ההצבעה פועלים לטובתו: "בכל רחבי הארץ ניתן לראות שאנשי השטח מתחזקים ובטוחים בנצחונו של בן אליעזר", אמרו גורמים במטה. גם שם טענו כי יש פעילים באור יהודה התלוננו שקיבלו איומים על מקום עבודתם מידי פעילים של עמיר פרץ.

 

"הו הא מי זה בא"

 

ואילו פרץ עצמו התקבל בדרום פרץ בחום ובתשואות. בסניף בבאר שבע, הגדול בסניפי העבודה בדרום, קראו לעברו: "הו הא מי זה בא, ראש הממשלה הבא". אתמול קיבל פרץ חיזוק מכיוון איש העבודה הוותיק, יצחק בן-אהרון (שלא הורשה להצביע היום). 

 

שר החוץ, סילבן שלום, הביע חשש מבחירתו של פרץ לראשות העבודה. פרץ, שראה את העיתון לראשונה, הגיב: "מה צריך יותר מזה כדי להצביע עבורי? הגענו למצב שאנשים מהליכוד עובדים בשביל פרס. הם אמרו לי בעצמם 'מה, אנחנו משוגעים? מה אנחנו רוצים ללכת הביתה?' גם אנשים מש"ס בפאניקה שניקח להם את הבוחרים וגם במרצ חוששים מהמינוי שלי. בקיצור, כולם".

 

פרץ מציג את חזונו לפתרון הבעיות החברתיות והסכסוך במזרח התיכון בכפיפה אחת: "שלא יחלקו אותנו לאלה שמטפלים רק בנושאים החברתיים, כי ביום שיקומו מאות אלפי אזרחים מהפריפריה ויגידו שהם רוצים שלום כדי להבטיח את עתיד ילדיהם - אז יהיה שלום. העם מחכה שיקרה משהו אמיתי. אני רוצה שאלו שנמצאים ברמת השרון ובאפקה יידעו שהדחיפה לשלום הגיעה מהילדים בפריפריות".

 

הוא חש שהוא עושה את המהפכה האמיתית, ואם זו תתרחש, לדבריו זו תהיה המהפכה הגדולה ביותר שראתה ישראל מאז 1977: "זו תהיה רעידת אדמה. מפלגת העבודה תנסוק בסקרים וכולם יבואו איתי, אפילו וילנאי! וסוף סוף יהיו בחירות על דברים שהם חשובים באמת".  


אצל הבדואים (צילום: צפריר אביוב) 

 

מעודד מהקהל האוהד, אמר פרץ כי בדרום הוא גרף גם את קולם של אנשי פואד. הוא בטוח שאפילו קשישי מפא"י ההיסטורית יצביעו עבורו. אפילו בקיבוצים שהיו עקב האכילס שלו הוא מרגיש מנצח: "המזכ"ל לשעבר של התנועה הקיבוצית, נתן טל, הביע הבוקר את תמיכתו בעקבות אמירתו של סילבן שלום, למרות שהיה תומך מושבע של וילנאי". 

 

למרות תקוותו של פרץ, ראש עיריית באר שבע, יעקב טרנר, וממלא מקומו ומחזיק תיק החינוך בעיר, רוביק דנילוביץ', החברים במפלגת העבודה דווקא הצביעו פרס: "הפעם אנחנו עם פרס, אולי בפעם הבאה יהיה תורו של פרץ. אין לו ניסיון של שר אז איך הוא יכול להיות ראש הממשלה?", אמר טרנר.

 

עד לסגירת הקלפיות וקבלת התוצאות הרשמיות ימשיך פרץ במסע חוצה ישראל: "אני לא אוכל ולא שותה. אם אני אשב כאן בבאר שבע ואוכל סנדביץ', אני אפספס קלפיות במקומות אחרים ואפספס בוחרים". בסיור אצל הבדואים, ביציאה מבאר שבע לכיוון צפון, השתלט עליו רעב כבד, ואז החליט להכין לעצמו פיתה עם לבנה.

 

מה צופה פרץ שיקרה? "הסיר עם החמין כבר בתנור, עכשיו צריך לחכות ולראות מה ייצא".


פורסם לראשונה 09/11/2005 16:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
אופציה חברתית. פרץ
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
מצביע עם אשתו, אחלמה
צילום: צפריר אביוב
צילום: ירון ברנר
שמעון פרס מצביע
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
בנימין בן אליעזר
צילום: ירון ברנר
מומלצים