שתף קטע נבחר

בשדרות, שכחו לרגע אפילו מקסאמים

תושבי שדרות - גם אלו שהצביעו כל השנים לליכוד - בטוחים שניצחונו של פרץ הוא פרי מאבקה של ישראל השניה. עכשיו הם מקווים שהניצחון יעלה לסדר היום את בעיות העיר האמיתיות. הזמר חיים אוליאל, חברו הקרוב של פרץ: "עם כל הכבוד לירי הקאסמים, יש כאן אנשים שאין להם מה לאכול ונמצאים במצוקות חברתיות קשות מאוד"

"מה שקרה פה זו רעידת אדמה. צריך לומר את הדברים בצורה הברורה ביותר: זו ארץ ישראל השנייה אל מול האחרת. זה מאבק של המזרחיים אל מול האשכנזים". כך, בלי לטייח במלים יפות או להתחשב בכללי הפוליטקלי-קורקט, תיאר הבוקר ששון שרה, בעליו של בית הקפה המרכזי בשדרות והדובר הבלתי רשמי של התושבים, את התחושות אחרי בחירתו של עמיר פרץ לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה.

 

 

בבית הקפה של ששון, חבר מרכז ליכוד ידוע בעיר, התכנסו הבוקר תושבים רבים ובעל הבית הרביץ בהם תורה, תוך שהוא מזגזג בין פירגון למנצח הגדול לספקנות בלתי מוסתרת. "יש פה בעיות חברתיות רבות בעיר והיום נוצר מצב חדש. כעת, אנשי ארץ ישראל השנייה מתחילים לעלות למודעות ואולי הם גם יגיעו לשלוט. כתושב העיר אני שמח שפרץ נבחר. זו עיר שהצמיחה מתוכה אנשים רבים וטובים, אבל אני באופן אישי לא יכול לבחור בו בגלל המצע המדיני שלו, כי לעמיר פרץ יש חזון אוטופי באשר ליחסים שלנו עם הפלסטינים ובאשר לשלום. היה יפה לראות את האנשים היום יושבים ושמחים, בעיקר אותם אומללים שבטוחים עכשיו שעמיר פרץ יהיה זה שידאג לעניים".


פרץ בשדרות. מלך העיר (צילום ארכיון: צפריר אביוב)

 

אווירת החג בעיר לא פסחה גם על בית העירייה. למי ששכח, פרץ החל את דרכו הפוליטית כראש עיריית שדרות ולמרות שמאז הפך המקום למעוזו המובהק של הליכוד, לא היסס היום ראש העירייה, אלי מויאל, לברך בחום את היו"ר החדש של העבודה. "אין ספק שנפל דבר היום בשדרות", אמר מויאל. "הניצחון הזה חשוב לנו מאד, למרות שיש ביני לבין פרץ מחלוקת פוליטית. אין לי ספק שלא אתן לו את הקול שלי בקלפי, אבל קרה היום משהו בשדרות וזה נותן לנו תחושה של גאווה ושמחה רבה.

 

"שוחחתי עם עמיר פרץ ובירכתי אותו. אין לי ספק שהניצחון שלו ישפיע על כל המערכת הפוליטית ויעלה על סדר היום בעיות אחרות. גם בליכוד צריכים להתחיל לחשוב על שינוי בחשיבה והגיע הזמן שהרעיון החברתי יעמוד על סדר היום ולא רק ירי הקסאמים". עוזריו של מויאל שאלו אותו האם העובדה שפרץ היה ראש עירייה והפך ליושב ראש מפלגה עושה גם לו חשק לעבור לפוליטיקה הארצית והוא השיב: "נחכה ונראה, אני לא עוסק בכך עכשיו".

 

"מה שחשוב - הוא הצליח לנצח את הגנרלים"

 

מרבית התושבים בשדרות דיברו היום על "רעידת אדמה חברתית". מסתבר שלמרות ירי הקסאמים המתמשך לעבר העיר, המקומיים עדיין היו מעדיפים לראות בהנהגת המדינה דמות שתוביל את התחום החברתי יותר מאשר את התחום הבטחוני.

 

"עם כל הכבוד לירי הקאסמים - אין ספק שזה מסוכן ומפריע מאוד - יש כאן אנשים שאין להם מה לאכול ונמצאים במצוקות חברתיות קשות מאוד", אומר הזמר חיים אוליאל, חבר קרוב של פרץ ומי שסייע לו רבות במהלך מסע הבחירות. "הנושא החברתי אף פעם לא עולה על סדר היום ואנחנו מקווים שעכשיו עמיר יעשה את זה.

 

האווירה החגיגית הבוקר בשדרות סחפה לא רק את מצביעי מפלגת העבודה. לא מעט אנשי ליכוד שתמכו בפרץ בחשאי לאורך כל הדרך, עשו זאת היום לראשונה באופן גלוי וביצעו יציאה פוליטית מהארון. אבל למרות שבעיר היו שמחים לציין את נצחונו של נציג העיר בחגיגות ובטקסים, מקורביו של פרץ הבהירו לתושבים כי חתן השמחה עצמו אינו מעוניין בכך. "מבחינתנו אין ספק שצריך לחגוג את האירוע", אומר אוליאל. "אנחנו רק לא יודעים אם זה ייעשה ואם הוא ירצה בכך".

 

בני כהן, איש ליכוד בעבר אשר עבד גם עם רפאל איתן במפלגת 'צומת', בירך את פרץ על נצחונו והעדיף להתמקד בגאווה לוקאל-פטריוטית. "אנחנו בטוחים שאחרי חמישים שנה יקום עכשיו מישהו מתוכנו, מעיירות הפיתוח, שיעלה לסדר היום את הבעיות החברתיות שלנו. אני התפקדתי למפלגת העבודה בגללו. אני לא נעול עכשיו באשר לבחירתי וייתכן אף כי אבחר בו".

 

לשיחה מצטרף אלברט גבאי, בעל עיתון מקומי בעיר ואחיו של יושב-ראש מועצת סניף הליכוד בשדרות. "אין ספק שהתחושה של הרבה אנשים היום בשדרות היא אחרת לגמרי וצריך להחדיר פה אמונה שאולי יום אחד המצב החברתי ישתנה", הוא אומר. "מה שיותר חשוב זה שהוא הצליח לנצח את הגנרלים, את כל אותם אנשים שניסו להיאבק בו. אני עוד זוכר ששמעון פרס היה פה לפני כמה שבועות וכולם אמרו שפרץ צריך להסיר את הכובע בפניו, והנה הוא ניצח אותו".

 

כמו תושבים רבים אחרים גם רינה מור-יוסף, תושבת שדרות, שמחה על בחירתו של פרץ אבל כמי שהצביעה לליכוד בבחירות הקודמות היא ניצבת כעת בפני דילמה. "הליכוד, שאנחנו העלנו אותו לשלטון, פגע בעיקר בשכבות החלשות ואני שמחה שעמיר פרץ נבחר במפלגת העבודה", אומרת רינה. "אני לא בטוחה שאבחר בו, אבל אין ספק שחשוב מאוד שהוא יתמודד לראשות הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
אוליאל. צדק חברתי לפני קסאמים
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
ששון שרה. מעכשיו - אשכנזים נגד מזרחים
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
רינה מור יוסף. הליכוד פגע בשכבות החלשות
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
בני כהן. מתלבט במי לבחור
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
אלברט גבאי. ניצח את הגנרלים
צילום: צפריר אביוב
מומלצים