שתף קטע נבחר

"יישומי ה-AJAX לא יחליפו לחלוטין את התוכנות הרגילות"

גוגל היתה הגוף המסחרי הבולט שהפך את Ajax למושג שגור בפי הכל, וכעת הגיעה תורה של מיקרוסופט, זו שלכאורה, יש לה הכי הרבה מה להפסיד מההתפתחות הזו

גוגל היתה הגוף המסחרי הבולט שהפך את Ajax למושג שגור בפי הכל, זאת, הודות, לשירותים המקוונים המתקדמים שהיא מציעה. יאהו הלכה בעקבותיה והחלה להציע שירותי מיפוי מתקדמים (ובקרוב גם שירות דואר רשת מתקדם) המבוססים בחלקם על Ajax, וכעת הגיעה תורה של מיקרוסופט, זו שלכאורה, יש לה הכי הרבה מה להפסיד מההתפתחות הזו.

 

בשבוע שעבר הכריזה ענקית התוכנה על Windows Live ו- Office Live, שירותים מקוונים חדשים המאפשרים לגולשים לבנות לעצמם דף אינטרנט מותאים אישית לשלב בו שירותים ותכנים שונים, ולהשתמש בתכונות רבות של חבילת אופיס - על הרשת.

 

השבוע פורסם מזכר בו צוטט ביל גייטס, יו"ר החברה, כאומר "גל השירותים המקוונים יחולל שינוי עצום. חלק מהמתחרים מבינים זאת ומציבים לנו אתגר. יחד עם זאת, ברור לחלוטין שיש לנו הזדמנות להוביל".

 

מיקרוסופט, שכזכור, היתה מחלוצות השימוש בטכנולוגיות עליהן מבוססת Ajax, עוסקת כיום גם בפיתוח דומה - עם טכנולוגיית XAML - שתאפשר אמנם לייצר יישומים עשירים אף יותר שיהיו זמינים על גבי הדפדפן, אולם כמצופה, תיתמוך רק במערכות Windows ודפדפני IE.

 

לא יחליף את אופיס

 

סקוט גות'רי, המפקח על ערכת כלי הפיתוח Atlas של מיקרוסופט, המבוססת על Ajax, מאמין שיש לטכנולוגיה הזו עתיד, אבל לא כזה שכולל תחרות במיקרוסופט. "בסופו של דבר, כשתרצו לכתוב מסמך במעבד תמלילים או לעבוד עם גליון נתונים גדול, תרצו ליהנות מהיכולות המתקדמות...שאותן קשה מאוד לספק היום באינטרנט", אמר לסוכנות הידיעות איי פי.

 

למרות שאיש (בינתיים) אינו חוזה כי יישומי הרשת הללו יחליפו את התוכנות המקומיות בצורה מוחלטת, רבים מאמינים כי מדובר בפתרון שיש לו פלח שוק לא קטן. "אינני חושב שזה יכול להיות תחליף מלא, אבל אפשר לספק חלופות רזות למרבית מוצרי חבילת אופיס של מיקרוסופט, שיתאימו לחלק מהמשתמשים", אמר אלכסיי ווייט, מנהל מוצר בחברת eBusiness Applications, העוסקת בפיתוח ב-Ajax, לסוכנות הידיעות איי פי.

 

"יש הרבה עוצמה מאחורי הדפדפן, שאנשים רק עכשיו מתחילים לגלות אותה. המפתחים רק מתחילים לבחון את הגבולות הללו בכל מה שנוגע לשימושים יצירתיים ויישומים חדשים", מאמין ווייט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים