שתף קטע נבחר

"המחשב הנייד מוכיח: איראן חותרת לנשק גרעיני"

המודיעין האמריקני הציג בפני חברי הסוכנות לאנרגיה אטומית מחשב נייד, שלדבריהם נגנב מבכיר איראני. הקבצים במחשב הכילו אלפי דפים עם סימולציות ונתונים על הניסיונות האיראניים לפתח ראש נפץ גרעיני לטילי ה"שיהאב". לטענת האמריקנים, מדובר בהוכחה לכך שאיראן לא מתכוונת לפתח אנרגיה אטומית לצורכי שלום בלבד

כמה רחוקה איראן מנשק גרעיני? ארצות הברית הציגה בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הוכחות לכך שאיראן התקדמה מאוד בדרך לפתח נשק גרעיני – כך דיווח היום (א') העיתון "ניו-יורק טיימס".

 

על פי הדיווח, באמצע חודש יולי כינס נציג בכיר במודיעין האמריקני את חברי הסוכנות לאנרגיה אטומית והציג בפניהם מחשב נייד, שלדבריו נגנב מידי בכיר איראני. נציג המודיעין פתח בפני המשתתפים בפגישה קבצים שהיו במחשב והכילו אלפי דפים עם נתונים על ניסיונותיהם של האיראנים להשיג נשק אטומי. בין השאר, הדפים הכילו סימולציות ודו"חות של ניסויים שהראו מאמץ ארוך טווח לפתח ראש נפץ גרעיני.

 

המסמכים אינם מוכיחים כי לאיראן יש פצצת אטום, אך עם זאת, לדברי האמריקנים, הם מהווים את ההוכחה החזקה ביותר עד כה לכך שהמדינה חותרת להשגת נשק גרעיני, ושתוכנית הגרעין שלה אינה נועדה רק למטרות שלום, כפי שהיא מצהירה. בארצות הברית אומרים שהמסמכים שנמצאו במחשב מעידים על כך שהאיראנים מפתחים ראש נפץ שיוכל להתחבר לטיל השיהאב – שישראל נמצאת בטווח פגיעתו.

 

הישיבה המיוחדת בה הוצג המחשב לחברי הסוכנות היתה חלק ממסע השכנוע של ארצות הברית להגביר את הלחץ הבינלאומי על איראן. אולם, לא כל חברי הוועדה השתכנעו באותה מידה מאמינות המידע שהוצג בפניהם, בוודאי נוכח כשלון המודיעין האמריקני בנוגע להימצאות נשק להשמדה המונית בעיראק.

 

גורם דיפלומטי בכיר באירופה אמר כי "אמנם המסמכים נראים נפלא, אך עדיין קיים פתח לספק. גם אני יכול לזייף נתונים שכאלה".

 

אף על פי כן, מנתחים גרעיניים בסוכנות לאנרגיה אטומית, שבחנו את המחשב הנייד, אמרו כי נראה שהמסמכים בו בהחלט יכולים להוות הוכחה אמינה לכוונותיה של איראן. מומחים לנשק גרעיני הביעו דאגה נוכח הנתונים שכן לדבריהם, "האיראנים ניסו לפתור בעיות מסוג מסוים, שאם אין לך כוונות רציניות - אתה לא מתעסק איתן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן הגרעין באיספהאן. לצורכי שלום?
צילום: רויטרס
נשיא איראן. לא הסתיר את כוונותיו
צילום: איי אף פי
מומלצים