שתף קטע נבחר

בייגה שוחט: "המפלגה תעשה לפרץ את המוות"

שר האוצר לשעבר, שצבר הרבה שעות עמיר פרץ לא צופה לו חיים קלים: "יש קבוצה שתנסה לטרפד את מהלכיו ואני מכיר אותה היטב. אם הוא יעבור את זה - הוא יעבור הכל". בשיחה עם ynet מייעץ שוחט ליו"ר החדש למתן את התבטאויותיו ומזהיר: "למה שהוא מציע יהיה מחיר כלכלי כבד. מי ייתן לנו להעלות שכר מינימום?"

ח"כ אברהם (בייגה) שוחט צבר הרבה מאוד שעות עמיר פרץ בחייו הפוליטיים. פרץ כיהן כיו"ר ההסתדרות בתקופה שבה היה שוחט שר האוצר בממשלת פרס וגם בכהונתו השנייה של שוחט כשר אוצר אצל אהוד ברק. כעת, כשהוא פורש מהפוליטיקה, הגיע הזמן לתת עצות. "עמיר צריך למתן את ההודעות שלו", ייעץ אמש (א') שוחט בשיחה עם ynet, "למתן, אבל לא לטשטש".

 

שוחט עוקב אחר צעדיו של היו"ר החדש של מפלגת העבודה, שומע את מסריו ולא לגמרי מרוצה. זה לא שהוא לא שמח שלעבודה יש פתאום אג'נדה וכיוון, אבל אם היו שואלים אותו, הוא היה ממליץ לפרץ לדבר קצת אחרת, אולי קצת יותר בשקט. בעיקר בנושאים הכלכליים. 

 

לדעת שוחט, "השאלה היא איך יתגבר פרץ על המפלגה. בשלב הזה יש קבוצה שתנסה לטרפד את מהלכיו ולעשות לו את המוות ואני מכיר אותה היטב. אם הוא יעבור את הקבוצה הזאת - הוא כבר יעבור הכל".  


פרץ חוגג. עכשיו מתחילים לעבוד, ולא יהיה קל (צילום: איי אף פי)

  

"בהגדרת המטרות הכלליות יש הסכמות בינינו. יש הסכמה שבחברה הישראלית יש יותר מדי עניים ורמת אי-שוויון גדולה", מסביר שוחט, "יש גם הסכמה שזה מחייב טיפול בעדיפות גדולה. מצד שני, ביני ובין עמיר יש ויכוח די גדול על הפתרונות שהוא מציע. אני טוען שבינו לבין בנימין נתניהו יש מקום למדיניות שתביא לתוצאות יותר טובות לעומת מה שעשה ביבי. עם זאת, יש דברים שפרץ אומר, שלא צריך לבצע".

 

"למה שעמיר מציע יהיה מחיר כלכלי מאוד כבד", מזהיר שוחט את היו"ר הנכנס. "להעלאה מהירה בשכר המינימום, למשל, תהיה השפעה מאוד לא טובה. לפני שצריך לטפל בהעלאת שכר המינימום, צריך לאכוף אותו. אנחנו יודעים שיש אלפי בני אדם שמקבלים פחות משכר המינימום. מה ייתן להעלות שכר מינימום? אנשים ימשיכו לקבל פחות. יווצר מצב שבמגזר הציבורי אנשים יקבלו יותר, אבל לאנשים שהם הבעיה האמיתית של החברה הישראלית זה לא יעזור".

 

שוחט מותח גם ביקורת על העובדה שפרץ מתעקש לתת לכל בעיה פתרון ממשי, ברמת הפרטים הכי קטנים. לדבריו, "המטרות מאוד ראויות, אבל הדרך לא. אני חושב שעמיר עושה שגיאה שהוא מגדיר הכל ברמת הפתרונות. יכול להיות שאם וכאשר ייכנס לממשלה, יראה דברים שלא רואים מכאן".

 

השאלה העיקרית שעלתה לאחר בחירתו של פרץ לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה, הייתה האם יוכל לעשות את המעבר ממנהיג פועלים ו-ועדי עובדים גדולים, למנהיג בעל שיעור קומה לאומי שיהיה מסוגל להתמודד עם הבעיות מנקודת הסתכלות אחרת. אם תשאלו את שוחט, בהחלט יש עם מי לדבר.

 

"יש באיש הזה תכונות טובות", הוא פוסק. "למרות לילות לבנים (של משאים ומתנים בתקופת שביתות) עד הבוקר, בסיכומו של יום הוא יודע להגיע לפשרה. הוא מבין שאי אפשר למתוח את החבל יותר מדי, הוא לא פרטנר מטורף. היו עימותים, אבל מילה שלו היתה מילה. עם עמיר התווכחתי, וכשמשהו היה סגור - הוא היה סגור".

 

כבר בתחילת השבוע, ימים ספורים לאחר בחירתו, מתחיל פרץ להרגיש מעט ממה שמנבא לו שוחט. בכירים בעבודה - כולם בעילום שם כמובן - מתבטאים בחריפות ביחס ליו"ר החדש.

 


פורסם לראשונה 13/11/2005 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
שוחט. המבחן הראשון - בתוך המפלגה
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: רויטרס
פרץ בכיכר. התבטאויות נלהבות מדי
צילום: רויטרס
צילום: חגי אהרון
נתניהו. המדיניות של פרץ עדיפה
צילום: חגי אהרון
מומלצים