שתף קטע נבחר

במפלגת העבודה: משחקי כוח וביקורת כלפי פרץ

עמיר פרץ נבחר רק לפני כמה ימים לראשות מפלגת העבודה וגורמים בכירים במפלגתו כבר החלו לבקר את התבטאויותיו וכוונותיו. "מה הוא מחזיר אותנו עכשיו לאוסלו?", תהה בכיר אחרי נאום פרץ בכיכר רבין

עוד לא עבר שבוע מאז נבחר עמיר פרץ לראשות מפלגת העבודה וכבר נשמעים בצמרת התנועה דברי ביקורת והסתייגות מחלק מהתבטאויותיו בכלי התקשורת בימים האחרונים. גורמים בכירים במפלגה, וגם גורמים בסביבתו של פרץ, מתחו אמש (א') ביקורת בשיחה עם ynet על שבחיו להסכם אוסלו ותהו על מוכנותו להרכיב ממשלה עם המפלגות הערביות.

 

כמה גורמים בכירים בעבודה מתחו בשיחה עם ynet ביקורת על נאומו של היו"ר בעצרת במוצאי שבת בכיכר רבין, בה הילל את הסכם אוסלו וקרא בהתלהבות לצאת מהשטחים. "מה הוא מחזיר אותנו עכשיו לאוסלו?", תהה בכיר בעבודה. מוקדם יותר בסוף השבוע, התראיין פרץ ואף אמר כי יעדיף להרכיב ממשלה בשיתוף המפלגות הערביות.

 

שרי העבודה התדיינו היום בינם לבין עצמם לאחר ישיבת הממשלה ודיברו על כך שאינם מרוצים מהמגמה המסתמנת, לפיה מוביל פרץ מהלכים מבלי להתייעץ איתם. התדיינות זו זכתה לכותרות של "מרד" במהלך היום בחלק מכלי התקשורת, אולם שרים שהשתתפו בישיבה הבהירו מיד כי לא כך הדבר. עם זאת הזהירו אותם שרים מפני משבר אפשרי שעלול לפרוץ במפלגה, במידה ופרץ לא ישתף את בכירי הסיעה בהחלטותיו.

 

במפלגה התייחסו היום לאולטימטום שהציב פרץ לראש הממשלה בדבר הפגישה עימו והפרישה מהממשלה במידה שלא ייענה לו (מאוחר יותר, לאחר פגישה עם בנימין בן אליעזר, חזר בו פרץ). בכיר בעבודה אמר כי ההחלטה ליצור משבר קואליציוני מכוון ולפרוש מהממשלה בבת אחת אינה מקובלת וכי מהלך שכזה אמור להיעשות באופן מסודר ומכובד. "אם הוא ימשיך כך - אנחנו בפרנציפ לא נצא מן הממשלה", הוסיף אותו בכיר.

 

בשורה התחתונה, כאמור, נראה כי חברי ובכירי המפלגה בסך הכל עושים תרגילי חימום לקראת הדבר האמיתי - מערכת הבחירות וההיערכות הפנימית בתוך הסיעה. גם בתוך המפלגה הודו בכירים כי בשלב הזה "השרים מחממים זה את זה ועושים תרגילי מנהיגות כדי להוכיח שעמיר לא יכול לעשות מה שהוא רוצה והם עושים תרגילי מנהיגות".

 

בכיר במפלגה אף כינה את נסיונות המחאה של השרים "מרד תרנגולים" ואמר: "אין שום מרד. עכשיו כל השרים מנסים להסתתר מאחורי האצבע ולהגיד שהם לא קשורים לשום דבר שקרה היום. כולם עכשיו בלחץ כי הם צריכים להבחר בפריימריז, לכן אין מה לדאוג - זה לא מרד. זה פשוט ניסיון לעשות שריר".

 

מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, דחה את הטענות על נסיונות מרד ואמר כי מדובר בסך הכל בשיחות בין השרים. כבל הדגיש כי הסיעה כולה מאוחדת בשלב זה מאחורי עמיר פרץ ומדיניותו להוצאת העבודה מן הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עמיר פרץ בבית מפלגת העבודה
צילום: ירון ברנר
מומלצים