שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

"לא מצאנו מקום בתוך משפחת השכול"

כך התוודתה נכדתו של יצחק רבין, נועה בן-ארצי, בטקס האזכרה הממלכתי לציון עשור לרצח רבין שנערך בהר הרצל. הנשיא לשעבר, ביל קלינטון: "אני חושב על החיים של הילדים שהיה אפשר להציל אילולא נרצח חזונו". ראש הממשלה, אריאל שרון, הבטיח: "נעשה כל מאמץ אפשרי להפסיק את סכסוך הדמים בינינו לבין שכנינו". ריבלין באזכרה בכנסת: "רבין נרצח בגלל אוסלו; אין ברצח כדי להעניק משקל יתר מוסרי לעמדותיו הפוליטיות"

"למרות האובדן וההשתתפות הגדולה כמעט מקיר לקיר, לא מצאה משפחתנו את מקומה בתוך משפחת השכול בישראל. סביב שולחן האבל הלאומי לא היה לנו כיסא, פשוט מפני שמעולם לא קרה כדבר הזה... אנחנו, שהיינו מיושבי המעגל סביב מדורת השבט, פתאום מצאנו עצמנו חסרי שיוך".

 

כך התוודתה אחר הצהריים (יום ב') נכדתו של יצחק רבין, נועה בן-ארצי, בטקס האזכרה הממלכתי לציון עשור לרצח רבין שנערך בהר הרצל. הטקס נערך במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, נשיא בית-המשפט העליון, שרים בני משפחת רבין ואישים מהעולם, בהם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, ובני הזוג קלינטון.  

טקס האזכרה בהר הרצל. צילום: ערוץ 10

 

עשר שנים חלפו מאז נשאה נועה בן-ארצי את הנאום שריגש מיליונים בארץ ובעולם על קברו של סבהּ. "מאז אותו לילה שחור בנובמבר נוכחותו החסרה זועקת אלי מכל מקום. עשר שנים שהוא כבר רק רחובות, כיכרות, בית חולים ובתי ספר. מתוך כל אלה יש רק דבר אחד שהוא לא יכול להיות - סבא שלי".

 

"אין בדברי תוכחה. גם לא כעס. אפילו העלבון על מעשה הרצח כבר דהוי מעט. יש בי בעיקר געגוע אליו ולסבתא ואל עצמנו וקושי שמתגבר כאשר הימים האלה על לוח השנה מתדפקים בדלת. אני מרגישה צורך לחלוק אותם מהטעם שיש בכך כדי להפחית ולו במעט מהמועקה". 

 

 

נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, אמר: "הזיכרון שלי החזיר אותי לעבר. היה לי לכבוד לעבוד עם רבין בשם העם האמריקני, להכיר אותו, את אשתו וילדיו, ולחלוק עימו את החלום לשלום צודק במזרח התיכון. אני זוכר כל אירוע וכל מפגש עם האדם המרשים הזה. אני זוכר שהילארי גרמה ליצחק לצאת לעשן סיגריה על המרפסת והוא שאל אותי אם היא מתלוננת על כל דבר בבית הלבן. אני זוכר את הבדיחות את הסיפורים שהוא סיפר כאיש צעיר".


שרון בהר הרצל (צילום: ישראל הדרי)

 

בנאום מרגש, ניסה לנתח קלינטון את הסיבה לזכרון החי של רבין במזרח התיכון ובעולם: "הסיבה שהלהבה של יצחק רבין בוערת עדיין לא רק במקום הקדוש הזה ולא רק בליבי, אלא גם בליבותיהם של מאות אלפים שהתכנסו רק לפני יומיים היא שרבין גרם לנו להאמין שאנחנו יכולים לחיות יחד למרות השוני ביננו. אני עדיין מרגיש באופן אישי וכואב את האובדן שלו. אני חושב על החיים של הילדים שהיה אפשר להציל אילולא נרצח חזונו".

 

שרון: אהבתי אותו גם כשלא ראינו עין בעין

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, הבטיח בנאומו: "נעשה כל מאמץ אפשרי להפסיק את סכסוך הדמים בינינו לבין שכנינו, כדי שנשמור על מדינת ישראל בגבולות בטוחים ועל ירושלים מאוחדת. אהבתי את יצחק גם כאשר לא ראיתי איתו עין בעין. דרך ארוכה הלכנו יחדיו בצה"ל במאבק תקומתה, בהגנתה ובשליחותה של המדינה.

 

"הידידות וההערכה ההדדית ביננו נשמרה גם כאשר פנינו שנינו לדרכים פוליטיות שונות ומנוגדות. כשסברתי שטעה, לא חסכתי ממנו את ביקורתי וכך גם להיפך, אך מעולם לא פקפקתי ביושרו של יצחק, בהגינותו ובכוונתו הטהורה לשרת נאמנה את עם ישראל על פי דרכו ולחתור באומץ לבטחון ולשלום".

 

לדברי שרון, "ההיסטוריה היהודית הטילה על בני הדור שלנו את כובד האחריות להבטיח את עתידה של מדינת ישראל. אזרחי ישראל הפקידו בידינו, בידי יצחק אז ובידי כיום, את שרביט האחריות הגורלית לא למען שב ואל תעשה, להיפך - הפקדון הזה הוא נכס של אמון ואשראי מאת העם למען נפעל ננווט ונוביל ונגלה יוזמה כדי להגשים את החזון הציוני".

 

הנשיא, משה קצב, הספיד את רבין: "שלוש היריות מכות בתוכנו כפעמון אזעקה. הרצח, מעשה הבגידה, התרחש כאן בחצר ביתנו. סטודנט יהודי רצח את ראש הממשלה. זה שבר בדת היהודית, בעם היהודי. זהו כישלון של מערכת החינוך ומערכת הביטחון, כישלון בהקניית ערכים לאומיים וערכי מוסר, הערכים המוסריים של תורת ישראל. נדמה כי מאז הרצח אמרנו הכל ועשינו הכל, אך לא עשינו מספיק ולא אמרנו די. מדוע העם כולו אינו עומד מאוחד ומלוכד ביום הזכרון לרצח ראש הממשלה?". 

 

את אבוקת הזיכרון, מול משמר הכבוד, הדליק מיכאל רבין, נכדו של ראש הממשלה המנוח. מיד לאחר מכן נשא דברים הרב הצבאי הראשי, ישראל ויס, והושמעה תפילת "אל מלא רחמים" לעילוי נשמתם של יצחק רבין ורעייתו לאה. בנם, יובל רבין, הקריא "קדיש".    

  

ריבלין: רבין נרצח בגלל אוסלו

 

לאחר האזכרה התכנסה מליאת הכנסת לישיבת אבל מיוחדת, אליה הוזמנו ראשי ממשלות ושרי חוץ.

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר בישיבת המליאה המיוחדת לציון עשור לרצח ראש הממשלה יצחק רבין כי "רבין נרצח בגלל דרכו הפוליטית. הוא נרצח בגלל אוסלו. לא כי היה בפלמ"ח, לא כי היה רמטכ"ל ששת הימים ולא כי היה שר הביטחון של האינתיפאדה הראשונה". לדבריו, "אין לטשטש זאת ואין להשכיח זאת, אך באותה נשימה יש להוסיף כי אין בכך כדי להעניק משקל יתר מוסרי לעמדותיו הפוליטיות שרבים וטובים חלקו עליהם אז וממשיכים לחלוק עליהן היום".

 

יו"ר הכנסת הוסיף כי "אני מאמין כי רצח פוליטי, כל רצח פוליטי, אין בו כדי לקדש עמדה פוליטית. אני מאמין כי גם הרצח הפוליטי המתועב של יצחק רבין אין בו כדי להפוך אנשים כמוני הממשיכים להאמין באידיאולוגיה שהאמינו בה גם לפני הרצח למצורעים או לשותפים באשמה כלשהי".

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בישיבת המליאה המיוחדת כי "את הלילה ההוא חובה לזכור, חייבים לזכור לאן עלולים להוביל השנאה הקנאות וחוסר הסובלנות". לדבריו, "הרצח הנורא של יצחק רבין משמש תמרור אזהרה לכולנו. מה עלול לקרות אם נעדיף את המחלק והמפלג על פני המאחד והמשותף".

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אמר בישיבת המליאה כי "הוא ידע שעמנו אינו בנוי על כוחנות. כוחנו במוסריותינו. בניית כוח, צבירת כוח, שימוש בכוח הן תנאי להגנה לישראל, אבל היעד שלה הוא רדיפת שלום, השגת שלום. לדבריו, "יצחק ראה בשלום לא הזדמנות פוליטית אלא מורשת דורות. מורשת דורות שקוראת לנו לא לשלוט על עם אחר. שמלחמה היא ענין של אין ברירה ושלום הוא הברירה המועדפת. זוהי מסקנה ישירה מחזון הנביאים".

 

בתוך כך, הורה היום ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, לפיקוח העירוני למחוק כתובות גרפיטי שרוססו ברחבי העיר בסמוך למלון נובוטל בשבחו של יגאל עמיר ובגנותו של ראש הממשלה, אריאל שרון. 


פורסם לראשונה 14/11/2005 15:02

 

בהכנת הידיעה השתתפה שני מזרחי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
נועה בן-ארצי
צילום: ערוץ 2
חלקת הקבר בהר הרצל
צילום: חיים צח
צילום: ישראל הדרי
מתנחמים
צילום: ישראל הדרי
צילום: ישראל הדרי
הנשיא קלינטון בטקס
צילום: ישראל הדרי
צילום: אלכס קולומויסקי
ריבלין. רבין נרצח בגלל אוסלו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים