שתף קטע נבחר

בכיר באמ"ן: "מי יקפוץ על מוחמד?"

"מעבר רפיח הופך לנקודה מסוכנת - מי שעשוי לעבור שם זה לא אנשים צדיקים או חתני פרס נובל לשלום" - כך אומר ל-ynet קצין בכיר באגף המודיעין של צה"ל, רגע לפני חתימת הסכם המעברים. "אפילו אם יהיה שם איזה אירופי שיפקח על המקום - הוא לא יקפוץ על מוחמד ברגע שיעבור שם"

"ההתעקשות על הסדרי ביטחון במעבר רפיח מהותיים וחשובים. עם כל הכבוד למצרים ולפלסטינים, אנחנו צריכים לסמוך רק על עצמנו, אפילו אם יהיה שם איזה אירופי שיפקח על המקום - הוא לא יקפוץ על מוחמד ברגע שיעבור שם ויעצור אותו. הוא אפילו לא יידע מי זה המוחמד הזה", כך אמר אמש (יום ב') ל-ynet קצין בכיר באגף המודיעין של צה"ל לקראת חתימת ההסכם שיאפשר את פתיחת המעבר בדרום, מרצועת עזה למצרים ובכיוון הנגדי.

 

אחרי שבועות ארוכים של דיונים, גיחה של שר הביטחון למצרים לפגישה עם הנשיא מובראק ולחץ אמריקני בלתי פוסק, עומד להיחתם, לכל המאוחר בתוך יממה, פרוטוקול ההסכם שיאפשר את פתיחת המעבר בדרום הרצועה ואת הגישה בין הרצועה למצרים ולהיפך. בישראל התעקשו על סידורי הביטחון, והדבר כמעט גרם לפיצוץ המשא ומתן.

 

הפלסטינים אמרו כי בדרישותיה בנוגע למעברים, ישראל מבקשת  להמשיך לשלוט במעבר ולנהל אותו בשלט רחוק. לדבריהם, דרישות ישראל פוגמות במהותה של ההתנתקות ומשאירות סממני ריבונות של ישראל ברצועה. אתמול אמר בכיר פלסטיני ל-ynet כי ישראל מתעקשת לקבל בפרקי זמן של דקות ספורות - בין שמונה  ל-14 דקות - תצלומים של העוברים והשבים. "זהו ניסיון להשפיל אותנו ולהמשיך לשלוט במעבר". את אותם דברים השמיעו אבו מאזן ואנשיו לקונדוליזה רייס.

 

אפילו השיחות בין מופז לבין השר הפלסטיני מוחמד דחלאן, לא עלו יפה. ולמרות הכל, אמש הסתמנה פשרה שמקובלת על שני הצדדים. לבד מפיקוח של צד שלישי, יוצבו במקום גם אמצעים טכנולוגיים שיאפשרו לפקח על העוברים והשבים.

 

הקצין הבכיר באמ"ן, הסביר בשיחה עם ynet את מורכבות העניין. "לאחר שיצאנו בעזה, אמנם שרר בגבול המצרי, בציר פילדלפי, בלאגן - טיילת חופשית של מעבר אנשים ואמצעי לחימה - אבל זה נמשך ארבעה ימים ונפסק. אנחנו בהחלט רואים השתדלות של המצרים, התמודדות סבירה עם הציר. גם בפעילות כנגד מנהרות תת קרקעיות הם חשפו כמה, עצרו מבריחים, תפסו גם קצת אמצעי לחימה. עוד יש דברים לשפר, אבל בגדול זה עובד יפה.

 

"כעת הופך מעבר רפיח לנקודה מסוכנת, מי שעשוי לעבור שם זה לא אנשים צדיקים או חתני פרס נובל לשלום. החשש הוא משני הצדדים, גם מזרימה של מחבלים שיצאו מהרצועה מתוך כוונה להכנס לאזור יהודה ושומרון או לישראל ולבצע פיגוע, וגם חשש מכאלה שינסו להיכנס ממצרים לרצועה, גורמים מסוכנים כאלה שיתרמו מנסיונם לתשתית הטרור". הקצין הבכיר ציין כי יש בידי אמ"ן גם הערכות לגבי השאלה אילו גורמים עשויים לנצל את הפתח, אם זה יישאר פרוץ. הוא סירב לפרט מיהם, אך הדגיש כי ביכולתם לתרום משמעותית לארגוני הטרור. "היו כאלה שכבר נכנסו בארבעת הימים הראשונים - חלקם יצאו. עוד לא ברור לגמרי כיצד הדבר השפיע", הוסיף.

 

למרות המחמאות שחלק הבכיר למצרים על פעילותם ב-14 הקילומטרים של ציר פילדפי, הביע הקצין דאגה מהנעשה בסיני. "כמויות אמצעי לחימה גדולות נערמות בסיני באל-עריש. יש שם מחסנים שלמים שממתינים להיכנס לרצועה. לצערי, שם המצרים אינם שולטים".

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מי יקפוץ על מוחמד? מעבר רפיח
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
הגבול הפרוץ. עכשיו המצרים שולטים
צילום: איי פי
מומלצים