שתף קטע נבחר

יוזמה חדשה: "שירות לאומי" במאחזים מבודדים

העמותה החדשה של אריה יצחקי מתעתדת לתת מענה לבני הנוער שהתנגדו לתוכנית ההתנתקות וכעת ימצאו עצמם, מרצון או שלא מרצון, מחוץ לשורות הצבא. על הפרק: התיישבות במאחזים מבודדים, אימון ב"ירי ספורטיבי" ושיעורי ניווט

מי שלא רצה אותם בצבא, יקבל אותם מתאמנים במאחזים: לאחר שהתבצר על הגג בעת פינוי כפר ים, אריה יצחקי עמל בשבועות האחרונים על מיזם חדש - עמותת נוער שתאפשר לבני הנוער המתנגדים לתוכנית ההתנתקות לא להתגייס לצה"ל, ולעשות "שירות לאומי" במאחזים ובהתנחלויות המבודדות. זאת, בפיקוחם של רבני תנועת "נאמני ארץ ישראל". "הרמטכ"ל ירה לעצמו ברגל", הסביר יצחקי.

 

בתחילת החודש נחשף ב-ynet כי צה"ל דחה את גיוסם של חמישה בני 18, שאמורים היו להתגייס בשבועות הקרובים, בעקבות מעורבותם בתקיפת אנשי כוחות הביטחון בימי ההתנתקות. מנתונים שריכז אלוף-משנה אמיר רוגובסקי, ראש מנהל הגיוס ומפקד הבקו"ם, עולה שישנם למעלה ממאה צעירים פעילי ימין נגדם נפתח רישום פלילי או נמצאים בהליך חקירה במשטרה בעקבות פעילותם נגד כוחות הביטחון במהלך ההתנתקות.

 

תנועת "נוער למען ארץ ישראל" יצאה לדרך כבר במהלך חול המועד סוכות, כאשר חבריה הקימו חמישה מאחזים ביהודה ושומרון. "הנוער פה תוסס, הנוער נמצא בדילמה. בעקבות מה שקרה חלק גדול מבני הנוער כועסים ולא רוצים להתגייס, אבל מצד שני הם כן רוצים לתרום למדינה", הסביר יצחקי, שאף הבטיח שבכוונתו לרשום את התנועה כחוק אצל רשם העמותות.

 

לטענתו, העמותה החדשה תהייה מקבילה לשירות הלאומי המקובל. לפי תוכניתו של יצחקי, הנערים והנערות ישבו במאחזים ובהתנחלויות מבודדות ויעברו אימונים שונים. הנערות שיהיו מעוניינות להצטרף לתוכנית ישולבו במסגרות החינוך, הרווחה והבריאות בקהילות ואילו הנערים הלא-קרביים יעסקו בתחומי המדע והמחשבים. לתוכנית יגויסו בני נוער בגילאי 16 עד 22, שיקבלו משכורת חודשית של כ-400 שקלים. 

 

עוד סיפר יצחקי כי שני כנסים גדולים כבר נערכו בנושא, האחד באפרת והשני בקדומים. ההיענות, הוא טוען, היתה עצומה: "בהקמת המאחזים החדשים בסוכות השתתפו בפועל כ-700 בני נוער, אבל בתנועה יש הרבה מאוד בני נוער אחרים, שחברים בה, אבל לא היו בשטח". 

 

במהלך חג החנוכה צפוי להתקיים כנס גדול נוסף, הפעם בחברון. במסגרת כנס זה צפוי יצחקי להכריז על הקמת ארבע "פלוגות", שיוצבו ביהודה, בבנימין, בשומרון וברמת הגולן. "המטרה שלנו היא שאותם בני נוער יקימו ישובים חדשים, כמו הנח"ל", אמר יצחקי. "הנוער הזה ירגיש טוב עם עצמו, הם ירגישו שהם תורמים למדינה ועושים למען המדינה והם יכולים להצליח ולהגשים חלומות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מנחם ברודי
מאחז נוער (ארכיון)
צילום: מנחם ברודי
צילום: איה בן עמוס
היוזם. יצחקי
צילום: איה בן עמוס
מומלצים