שתף קטע נבחר

שרון: ב-2015 לא אהיה רה"מ, שמעון אולי ימשיך

ראש הממשלה, ממלא מקומו אולמרט והמשנה שמעון פרס השיקו תוכנית חדשה לפיתוח הנגב והתבדחו על ממשלתם הנופלת. אולמרט אמר כי "יש לנו מנהג מוזר להיפרד כל שנתיים משמעון פרס" ושרון הוסיף: "יש לי תחושה שהוא עוד עלול להיפרד מאיתנו". ורק פרס אמר שהפרידה עוד מוקדמת

מסיבת פרידה? שמעון פרס ואריאל שרון לחצו הבוקר (יום ד') ידיים (לפרידה?) במסיבת עיתונאים משותפת שנערכה בלשכת ראש הממשלה בירושלים לכבוד תוכנית חדשה שהושקה לפיתוח הנגב. ראש הממשלה התבדח עם המשנה שלו ואמר כי ב-2015, מועד יישום תוכנית לפיתוח הנגב הוא אולי לא יהיה ראש הממשלה "אבל שמעון אולי ימשיך". פרס עצמו אמר שיש עוד שבוע לשניהם לשבת יחדיו בממשלה ולכן אולי הפרידה עוד מוקדמת.


פרס ושרון מתלוצצים בשעה שהממשלה בזמן פציעות (צילום: איי.אף.פי)

 

שרון הבטיח: "אני מבטיח לכם שכל עוד אני מכהן כראש ממשלה, ואין שום כוונה לעזוב את התפקיד בקרוב, התוכנית לפיתוח נגב תיושם". פרס ושרון לחצו ידיים, לא לפני שאריאל שרון אמר, לקול צחוקם של הנוכחים: "אני מכיר את שמעון פרס מ-1953 כשהוא היה מנכ"ל משרד הביטחון והוצגתי בפניו בחדר הקטן של דוד בן גוריון. זה היה במאה הקודמת".

 

ראש הממשלה וממלא מקומו, אהוד אולמרט, מיהרו משם לישיבת סיעת הליכוד בכנסת לקראת ההצבעה המכריעה בשבוע הבא. שרון אמר: "אתם יודעים יש ישיבות סיעה שאסור שלא להיות בהן. אחת מהן היא זאת שנערכת עוד מעט". את הפרידה המשעשעת חתם ממלא מקומו אולמרט שאמר: "יש לנו מנהג מוזר להיפרד כל שנתיים משמעון פרס". ואילו ראש הממשלה שרון החרה אחריו ואמר: "יש לי תחושה שהוא עוד עלול להיפרד מאיתנו".

 

שרון, אולמרט ופרס הכריזו היום על השקעה של 17 מיליארד שקל בעשר השנים הקרובות בפיתוח הנגב והגדלת האוכלוסייה מ-535 אלף נפש כיום ל-900 אלף ב-2015. מיליארד השקלים הראשונים יושקעו כבר ב-2006, בעיקר בתשתיות, בחינוך ובתעסוקה.

 

התוכנית כוללת, בין היתר, פיתוח תשתיות, השקעות בחינוך ובתעסוקה, העברת בסיסי צה"ל לנגב, פיתוח התיירות ואפליה מתקנת של המגזר הבדואי. בשלוש עד חמש השנים הקרובות יבוצעו השקעות בתשתיות, בחינוך ובתעסוקה.

 

"פרויקט ציוני ופטריוטי"

 

פרס, שדחף את התוכנית עם מנכ"לית משרדו, אפרת דובדבני, אמר: "לממשלה הנוכחית היו שני יסודות חשובים מאין כמוהם, הפינוי של עזה ובינוי של הנגב והגליל. בחדשות - פינוי עזה תפס את המקום הראשון והנגב והגליל את המקום השני, אבל מבחינה היסטורית איני בטוח שזה הסדר הנכון".

 

אולמרט ציין שמדובר בפרויקט "ציוני ופטריוטי מאין כמותו, שיעמיד את הנגב והגליל במרכז סדר העדיפויות של המדינה ויושקעו בו משאבים רבים לאורך העשור הקרוב".

 

את תוכנית פיתוח הנגב בעשור הבא הציג במסיבת העיתונאים חיים גורנבלט מהתוכנית "דרומה עידן הנגב". אחד היעדים הבולטים הוא לצמצם את פער הכנסה בין תושבי לתושבי המרכז העומד היום על כמעט 11 אחוזים לכדי 4 אחוזים בלבד. מספר הסטודנטים באוכלוסיה יגדל מ-12 ל-15 אחוז ובקרב הבדואים יגדל שיעור הסטודנטים מ-2 אחוזים לכ-5 אחוזים.

 

נקודות נוספות בתוכנית הן העברת בסיסי צה"ל לנגב, כולל העברת בסיס חיל האוויר בלוד לנבטים העברת עיר הבה"דים מצריפין לנגב. המקום טרם נקבע סופית בשל רמות הזיהום ברמת חובב. כמו כן יועברו יחידות טכנולוגיית-על לאזור קריית ההיי-טק שתוקם בין אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע לעומר. הממשלה תפתח שלושה כבישים מרכזיים באזור שיכללו 4 מסלולים, בהם הכביש בין ערד ללהבים, כביש 40, וכביש 232 בין צומת סעד לצומת מעון.

 

תורחב ההשקעה בחינוך ל-22 אלף שעות לימוד בשנה. יחוזקו שני מרכזי מצוינות לתלמידי תיכון, באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ובמכללת ספיר בשער הנגב.

 

המילים שלא הוזכרו במסיבת העיתונאים הזו היו "ייהוד הגליל והנגב". השר פרס דחה טענות אלה ואמר שבמסגרת התוכנית יושקעו כספים רבים בחיזוק האוכלוסייה הבדואית בנגב. בין היתר דיבר על אישור לבניית 3,500 יחידות דיור ברהט. עוד ציין השקעות ותשתיות יישוביות בישובי הנגב הבדואי.

 

ביום ראשון הקרוב תוצג התוכנית לאישור הממשלה. בחודשיים הקרובים תעבור התוכנית לתכנון מפורט. כבר בשנת התקציב הקרובה, תקציב 2006, יושקעו בתוכנית דרך משרדי הממשלה השונים כמיליארד שקלים. לדברי בכירי ממשלת שרון, פיזור הממשלה הנוכחית לא צפוי לאיים על הביצוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פרס. מוקדם להיפרד
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
שרון. שמעון יישאר
צילום: רויטרס
מומלצים