שתף קטע נבחר

לבייב ומנרב יקימו את הכלא המופרט הראשון בישראל

אפריקה ישראל ומנרב זכו במכרז לבניית כלא בבאר שבע ל-800 אסירים. היקף ההשקעה בפרויקט: 200 מיליון שקל. שתי החברות יתפעלו את הכלא במשך 25 שנה

קבוצת אפריקה ישראל וחברת הנדל"ן מנרב זכו במכרז הראשון מסוגו בישראל להקמת והפעלת בית סוהר באזור באר שבע בהיקף של 200 מיליון שקל.

 

מתקן הכליאה יוקם על שטח של 75 דונם ויכלול כ-800 מקומות כליאה למגורי אסירים, מרכז תעסוקה לאסירים, מרכז חינוך, מועדון תרבות, מרכז מבקרים וכל שאר השירותים הנדרשים להפעלת בית סוהר. במתקן יכלאו אסירים פליליים ברמות סיכון מזערי-בינוני.

 

סך השטחים שיבנו יגיעו עד ל-25 אלף מ"ר. מדובר פרויקט בשיטת P.F.I שיימסר לממשלה בתוך 3 שנים מחתימת החוזה. על פי שיטת ה-P.F.I בונים, מממנים ומפעילים גורמים פרטיים פרויקטים ציבוריים לטווח של 30-20 שנה. לאחר מכן, הפרויקטים חוזרים לבעלות המדינה. בין הפרויקטים: בתי סוהר, בתי חולים וקריות ממשלה.

 

משך החוזה הכולל הקמה והפעלה הוא ל-25 שנים, כאשר המדינה תשלם לחברות תשלום שנתי עבור כל אסיר. במכרז השתתפו גם דנקנר השקעות, חברת סולל בונה ו-GEPSA הצרפתית.

 

רעיון הפרטת בתי הכלא מיושם במקומות רבים בעולם בהם אנגליה, צרפת וארה"ב. בישראל עלה הרעיון על רקע מצוקה גוברת של תפוסה במתקני הכליאה הממשלתיים. במרץ 2004 חוקקה הכנסת את 'תיקון פקודת בתי-הסוהר', לפיו יורשו גורמים פרטיים להקים ולנהל בתי סוהר בישראל, במקום שירות בתי הסוהר.

 

"אנו ארגונים כלכליים בעלי יעוד חברתי"

 

בהודעה שפרסמו היום קבוצת אפריקה ישראל וחברת מנרב נאמר כי החברות "רואות את עצמן כארגונים כלכליים בעלי יעוד חברתי אשר יפעלו בשיתוף פעולה עם רשויות החוק וכארגונים שייעודם הפעלה יעילה של מתקן הכליאה תוך שמירה והקניית כלים ותמריצים חינוכיים ושיקומיים שיאפשרו לאסירים השתלבות בחברה ובתעסוקה עם שחרורם. כמו כן אפשרות יציאה מדרך הפשע תוך הגנת זכיותיהם של האסירים ושימוש מושכל בטכנולוגיות מתקדמות".

 

לדברי יו"ר קבוצת מנרב אברהם קוזניצקי, פרויקט ניהול בית הסוהר הוא משימה חינוכית וחברתית. "מרבית האסירים השוהים בבתי הסוהר בגין עבירות שביצעו חוזרים לבתי הסוהר לאחר שלא מצאו דרך לחזור לחברה, ותופעה זו הפכה למכת מדינה. אנו רואים בשיקום האסיר יעד מרכזי ונפעל להקמת מסגרות בתוך בית הסוהר שייסעו לו במטרה זו. כך ניתן יהיה להפוך את בית הסוהר לבית של 'חינוך מחדש', אשר יהווה אב טיפוס להקמת בתים נוספים באותה מתכונת", אומר קוזניצקי.

 

מבחינה כלכלית מהווה הפרויקט נדבך מרכזי לשותפות החברות אפריקה ישראל ומנרב, הפועלת כיום בשיתוף בתחום ה-B.O.T בהיקפים של כ- 3.5 מיליארד שקלים. הפרויקט מצטרף לשני פרויקטים משותפים גדולים: מעונות הסטודנטים בירושלים ומגדל הקריה בתל אביב.

 

לא כולם מרוצים מהפרטת בתי הסוהר

 

ויש מי שאינו רואה בעין יפה הפרטה של אחד המנגנונים הרגישים, הן מבחינה חברתית והן מבחינה משפטית, של מדינת ישראל. לפני כשלושה חודשים חייבו שופטי בג"ץ את המדינה לפרט במסמך שיוגש לבית המשפט, מה הם גבולות ההפרטה לפי עמדתה של המדינה, ואילו סמכויות שלטוניות אין אפשרות להעביר לידיים פרטיות.

 

ההחלטה התקדימית, שבמסגרתה מחויבת המדינה להצהיר לראשונה בבג"ץ על עמדתה בנוגע למדיניות ההפרטה, התקבלה בעתירת החטיבה לזכויות אדם במכללה האקדמית למשפטים ברמת גן, שהוגשה באמצעות עו"ד אביב וסרמן, נגד החוק המסמיך את המדינה להקים בתי סוהר מופרטים, במימון ובהפעלה של חברות מסחריות.

 

לטענת העותרים, בניגוד למדינות אחרות שהקימו בתי סוהר בהפעלה פרטית חלקית, החוק בישראל העביר לידיים פרטיות לא רק סמכויות תפעוליות של בתי הסוהר, אלא גם סמכויות שלטוניות מובהקות, כולל סמכויות להפעלת כוח כפייה כלפי האסירים וכלפי מבקריהם.

 

 


פורסם לראשונה 16/11/2005 12:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
לבייב. "יעוד חברתי"
צילום: חן מיקא
צילום: גלעד קוולרצ'יק
בקרוב - כלא בבנייה פרטית (ארכיון)
צילום: גלעד קוולרצ'יק
יו"ר מנרב, אברהם קוזניצקי
מומלצים