שתף קטע נבחר

ברונפמן מציע: לאשר שימוש בסמים קלים

חבר הכנסת הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק הקובעת כי מעתה כל שימוש בסמים קלים בכמות קטנה (50 גרם לאדם) לא ייחשב לעבירה פלילית. והוא מסביר: "מדיניות האיסור המוחלט המקובלת בישראל כשלה וכמות המשתמשים בסמים עולה משנה לשנה. אסור להיטפל לאוכלוסייה נורמטיבית שמעשנת מדי פעם מריחואנה, ויש להתמקד בשורש הבעיה – הסחר בסמים וטיפול יעיל במשתמשי הסמים הקשים"

מריחואנה חופשית - באישור הכנסת? מעט לפני פיזור שהח"כים הולכים לבחירות, מגיש ח"כ רומן ברונפמן (יחד-מרצ) הצעת חוק לאי הפללת משתמשי סמים קלים.

 

ברונפמן, שמבקש לרוץ בבחירות הקרובות ברשימת "הבחירה הדמוקרטית", מבקש לשנות באופן דרמטי את מדיניות הסמים הנהוגה בישראל, כשמעתה, כל שימוש בסם הקנביס ואחזקת כמות הסם הקטנה מ–50 גרם לאדם, לא ייחשבו לעבירה פלילית.

 

בהצעת החוק, שהונחה על שולחן הכנסת, מבקש ברונפמן לתקן את פקודת הסמים המסוכנים. התיקון הראשון קובע כי "אדם שהחזיק בסם מסוג קנביס או השתמש בו לצריכתו העצמית - לא יינקטו נגדו הליכים פליליים מכל סוג שהוא ולא יפתח כנגדו תיק פלילי".  הסעיף השני לתיקון קובע כי הכמות הנחשבת כמות לשימוש עצמי (שאין לעצור אדם בוגר בגינה) תוגדל מ- 15 גרם ל- 50 גרם.

 

ח"כ ברונפמן טוען בדברי ההסבר כי "הקנביס הינו הסם האסור הנפוץ ביותר בעולם ובישראל. זהו סם, שבהשוואה לשני הסמים החוקיים (אלכוהול וטבק) הנזק שלו קטן יחסית הן לחברה והן ליחידים. מידת ההתמכרות אליו דומה להתמכרות לקפה ונמוכה באופן משמעותי מהתמכרות לאלכוהול או סיגריות (שני סמים חוקיים ההורגים יותר מכל שאר הסמים האסורים גם יחד)".

 

לדבריו, "מדינות כדוגמת קנדה, אנגליה, בלגיה, הולנד ואחרות שינו או בנמצאות בתהליכי שינוי של מדיניות הסמים שלהן כך ששימוש אישי בסם מסוג קנביס אינו גורר סנקציות פליליות מכל סוג. על כן, מוצע לבטל את עבירת השימוש בקנביס. משטרת ישראל תוכל להפנות את המשאבים הרבים שהיא מפנה למאבק בשימוש בקנביס לעבירות שהנזק החברתי בגינן עולה על השימוש הזה בהרבה".

 

ברונפמן טוען כי הצעת החוק מבוססת על מחקרים. לדבריו, "מדיניות האיסור המוחלט המקובלת בישראל כשלה. כמות המשתמשים בסמים עולה משנה לשנה. הרשות למלחמה בסמים מאבדת את אמון הציבור על-ידי העברת מסר לא מדוייק וולא אמיתי שאין הבדל בין סמים קלים וקשים. אני מציע להתמקד בהסברה מקיפה ומהימנה על נזקי הסמים מכל סוג, אך במקביל לא להיטפל לאוכלוסייה נורמטיבית שמעשנת מדי פעם מריחואנה, ולהתמקד (מבחינת המשאבים) בשורש הבעיה – סחר בסמים ומשתמשים בטיפול יותר יעיל במשתמשי סמים קשים". 

 

ובצל הנימוקים וההסברים, יש לציין כי חברי הכנסת לא יוכלו להעלות להצבעה הצעות חוק פרטיות החל מהשבוע - זאת מחשש כי החכי"ם יהפכו את הצעות החוק ל"הצהרות חוק" פופוליסטיות בשל הבחירות המתקרבות. ח"כ ברונפמן יוכל להמשיך את החקיקה בדבר גראס חופשי רק אם יגיע לקדנציה הבאה בכנסת. 

 

הצעתו של ברונפמן צפויה להיתקל בהתנגדות קשה בכנסת. ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) יו"ר אגודת "אל סם", אומר כי "זו הצעה פתטית של חבר כנסת אשר מנסה בכל דרך להבחר לכנסת הבאה ומוכן לצורך כך לסכן ולפגוע בחיי הנוער במדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
ח"כ ברונפמן. ריח בחירות באוויר?
צילום: אתר הכנסת
צילום: ג'רמי פלדמן
מעשנים ביחד?
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים