שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  שינוי תוכנית בתנובה: השליטה תישאר בידי החקלאים
  "מרד הרפתנים" בתנובה עשה את שלו: הנהלת תנובה ויתרה על התוכנית למכירת השליטה בתנובה למשקיע חיצוני, אף שהיא מתעקשת למכור חלק מהמניות ולהנפיק את תנובה בבורסה. ההחלטה על ההנפקה נדחתה לקיץ הבא. מנכ"ל תנובה: "מעולם לא רצינו למכור את השליטה בתנובה...אנחנו רוצים בהידברות עם הרפתנים, ומאמינים שהרוחות יירגעו"

  הסערה הפנימית בתנובה משנה את עתיד השותפות: הנהלת תנובה החליטה היום (ד') לשנות את המתווה האסטרטגי להפיכת תנובה מקואופרטיב לחברה ולהנפקתה בבורסה.

   

  מנכ"ל תנובה, אריק רייכמן, מנסה מזה כמה שנים לבצע מהפכה בתנובה: להפוך אותה מקואופרטיב לחברה, למכור את השליטה בה למשקיעים חיצוניים ולהנפיק

  אותה בבורסה. ואולם, רבים מחברי המושבים והקיבוצים השותפים בבעלות על תנובה, בעיקר אלה הרפתנים והלולנים המספקים לתנובה ביצים וחלב, מתנגדים לתוכנית. בשבועות האחרונים התחוללה בתנובה סערה, שאיימה על יישום התוכנית ואף על המשך כהונת רייכמן כמנכ"ל.

   

  בעקבות הסערה, החליטה הנהלת תנובה על מתווה חדש, שלפיו השליטה בתנובה תישאר בידי המושבים והקיבוצים והיא לא תימכר למשקיע חיצוני. עם זאת, ההנהלה אינה מוותרת על הכוונה לצרף לתנובה משקיע חיצוני, שיחזיק חלק מוגבל ממניותיה, ולהנפיק לציבור 10% ממניות תנובה.

   

  בנוסף, מאמצת הנהלת תנובה את המלצת צוות הגישור שפעל לגבש פשרה בין ההנהלה להתאחדות מגדלי הבקר, המייצגת את רפתני תנובה. תנובה תמנה ועדה מכינה שתבדוק מחדש את המתווה להנפקתה ותגבש אותה תוך שיתוף פעולה עם נציגי המושבים והקיבוצים; ההצעה שתגובש בוועדה המכינה תובא לאישור ועידת תנובה, הכוללת את נציגי המושבים והקיבוצים, שתתכנס עד חודש יולי 2006. משמעות ההחלטה - דחייה של הנפקת תנובה למחצית השנייה של 2006 לפחות.

   

  כמו כן, החליטה הנהלת תנובה לתאם עם הרפתנים ובעלי הלולים את מנגנון קביעת מחירי הביצים והחלב, במטרה ש"חברי תנובה ימשיכו להפיק תועלת מרווחיה". משמעות ההחלטה היא, שתנובה תשמור על המחיר הגבוהים, יחסית, שבהם היא קונה מהחקלאים ביצים וחלב, כדי למנוע את המצב שהחקלאים חוששים ממנו: ירידת מחירים, שתמוטט רבים ממשקי החלב שבבעלותם.

   

  רייכמן: מעולם לא רצינו למכור את גרעין השליטה

   

  מנכ"ל תנובה, אריק רייכמן, הסביר ל-ynet את ההחלטה: "מעולם לא רצינו למכור את גרעין השליטה בתנובה. סוכם מזמן שגרעין השליטה בתנובה יישאר בידי ההתיישבות העובדת. ההחלטה שהחלטנו היום היא לא שינוי באסטרטגיה של תנובה. הדבר החדש באמת בהחלטה הוא, שהקמנו שולחן משותף שבו נגבש מעתה תוכניות יחד עם הרפתנים וגורמים אחרים. אנחנו רוצים לתת להם להביע את דעתם".

   

  האם ההחלטה החדשה תרגיע את הרוחות בתנובה?

   

  "לא ניסינו להרגיע אף אחד, אבל אני מאמין שההחלטה תרגיע את הרוחות ותאפשר לנו להתקדם ולקדם את תנובה למטרותיה האסטרטגיות. אני מרוצה מאוד מההחלטה, ויודע שגם הרפתנים מרוצים מאוד".

   

  האם תשמרו על מחירי החלב?

   

  "מחירי החלב היו מקובלים עלינו תמיד. ואולם, אני לא נכנס לפרטים מעבר לכך".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שינוי תוכנית בתנובה: השליטה תישאר בידי החקלאים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חן מיקא
  מנכ"ל תנובה, אריק רייכמן: לא מוותר על ההנפקה
  צילום: חן מיקא
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים