שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  2 מתנחלים נעצרו בחברון בעקבות מעשי אלימות
  משטרת חברון עצרה שני נערים מתנחלים, החשודים שיידו אבנים ופגעו בבתי פלסטינים בעיר. בסוף השבוע הזה ציינו בחברון 10 אלפים יהודים את פרשת "חיי שרה" בתפילות במערת המכפלה. הפלסטינים טוענים שהתפילות לוו בשורה מעשי אלימות: "חיינו הפכו לגיהינום". דובר ועד הישוב היהודי בחברון, נועם ארנון: "אנחנו דוחים בשאט נפש את ההאשמות הללו"

  פלסטינים טוענים כי בסוף השבוע הזה, שבו ציינו את פרשת "חיי שרה" בתפילות מיוחדות במערת המכפלה, אירעו מעשי אלימות מצד מתנחלים בחברון. המשטרה עצרה שני נערים שיידו אבנים לעבר בתי פלסטינים. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. כ-10 אלפים בני אדם הגיעו לעיר לרגל התפילות. גורמי ביטחון טוענים כי האירועים עברו בשקט יחסי.


  חיילים סגרו אזורים שלמים למתנחלים בלבד (צילום: רויטרס)

   

  אחר הצהריים הגיעו כמה נערים ויידו אבנים אל מספר בתי פלסטינים. למקום הוזעקה ניידת משטרה. נגרם נזק לאחד הבתים. השוטרים עצרו שני מתנחלים להמשך חקירה במשטרת מרחב חברון.

   

  הפלסטינים מדווחים שהמקרה הזה שעליו דיווחה המשטרה אינו המקרה היחיד ומאז אתמול, יידו מתנחלים אבנים לעבר עוברים ושבים וכן לעבר בתי הפלסטינים. לדברי תושבים פלסטינים בחברון, מתנחלים תקפו גם עיתונאים ותלמידים.

    

  בפרשת "חיי שרה" מציינים את קניית מערת המכפלה, שבה נקברה שרה. בכל שנה מגיעים המונים להתפלל בחברון ונשארים שם לשבת אצל המתנחלים המקומיים. המשטרה וצה"ל נערכו מבעוד מועד לאבטח את ההמונים ולמנוע התלקחות. אזור מערת המכפלה נסגר בסוף השבוע לכניסת יהודים בלבד, לרגל התפילות והאירועים המיוחדים.

   

  חיילים רבים נערכו סביב למערת המכפלה ובנקודות רגישות. הוצבו מחסומים, שמנעו כניסת פלסטינים לאזורים שבהם היתה נוכחות של יהודים. המשטרה איבטחה בין השאר גם את קריית ארבע והיא עדיין ערוכה לאבטח במוצאי שבת את ציר 60 - היציאה מחברון לכיוון ירושלים, שבה צפויים עומסי תנועה כבדים, בעת שהמתפללים יעזבו את המקום.  

   

  לטענת הפלסטינים, האירועים האלימים מצד המתנחלים התמקדו באזור מערת המכפלה, באזור קריית ארבע ובאזור בית הדסה. "מאז שהגיעו לכאן אלפי מתנחלים בערב השבת, החלו המקומיים ואורחיהם להתגרות בנו. הם יידו אבנים על בתים וראינו אותם תוקפים עיתונאים פלסטינים", סיפרו ל-ynet פלסטינים בחברון, "הם גם יידו אבנים לעבר תלמידות של בית הספר היסודי "קורדובה". מספר אבנים פגעו בבנות".

   

  דובר ועד הישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, אמר בתגובה לטענות הפלסטינים: "אנחנו דוחים בשאט נפש את ההאשמות הללו. יש כאן ארגוני שמאל שיוצרים פרובוקציות בלתי פוסקות כלפי אנשים בישוב היהודי בחברון ויהודים בכלל. זה לא מאפיין את התושבים כאן ולא את אלו שהגיעו לשבת".

   

  ארנון הוסיף: "זו היתה שבת נפלאה. רבבות הגיעו לחברון להתפלל, סיירו באתרי הישוב, נהנו מהכנסת אורחים כמנהגו של אברהם אבינו. כל השבת שמעתי שבחים, מצב הרוח היה טוב. אני לא יודע על שום תקריות שדווחו. לערבים יש להם מנהג לנסות ולהשבית כל חג ושמחה על ידי פרובוקציות והשמצות וזה כדי לפגוע בישוב היהודי. בתקופה האחרונה היו עשרות ניסיונות של ערבים לתקוף אזרחים וחיילים, מאות יידויי אבנים".  


  יהודי, פלסטיני וחייל בעיר אחת (צילום: רויטרס)

    

  דיוויד פרסונס, מפעילי ארגון בינלאומי מספר ל-ynet: "שלושה נערים נפצעו מידויי האבנים של המתנחלים בחברון. קהל גדול הגיע לכאן בסוף השבוע. קבוצה גדולה של מתנחלים החלה בהתקפה מגבעה סמוכה לבית הדסה. פעילים בינלאומיים עמדו בין הפלסטינים למתנחלים. אחד הפעילים שלנו נפגע".

   

  לדברי פרסונס, "גם בצהריים התגודדה קבוצה גדולה של מתנחלים, בערך 200, והחלה לזרוק אבנים על קבוצת פלסטינים. החיילים הגיעו וניסו להפריד בין המתנחלים לפלסטינים. המשטרה הגיעה לאחר 40 דקות ועצרה אחד מהמתנחלים, אך הוא ברח. המשטרה החלה לרדוף אחריו. התפתחה מהומה וכולם צעקו.

   

  150 מתנחלים החלו שוב לזרוק אבנים לעבר זרים ופלסטינים שעמדו על אחד הגגות בתל רומיידה. זזנו מהגג כדי שלא נהיה באזור הסכנה. קבוצה גדולה של מתנחלים באזור מנעו מאיתנו לזוז משם. נאלצנו להישאר בפנים והחיילים ניסו לסייע לנו לצאת, אבל הם לא הצליחו כי המתנחלים היו רבים מאוד".

   

  הפלסטינים אומרים כי בכל פעם שמתקיים ארוע בחברון, "הופכים חייהם לגיהנום". הם מספרים על שורת מעשי אלימות שגרתיים מצד מתנחלים תושבי חברון. כאשר מתקיימים בעיר אירועים דתיים, יש יותר מעשי אלימות, מספרים הפלסטינים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "2 מתנחלים נעצרו בחברון בעקבות מעשי אלימות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מחסומים רבים הוצבו בעיר
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  ילדים פלסטינים נדחקו
  צילום: רויטרס
  מוצר השנה
  מומלצים