שתף קטע נבחר

אמריקה מציגה: פרסיליה שִׁפְחת העבר

תערוכה המוצגת בימים אלה בניו-יורק מתארת את תקופת העבדות באמריקה, דרך עיניה של ילדה אפריקנית שנחטפה בגיל 10 אל שוק העבדים

הילדה השחורה שנחטפה מהכפר שלה בסיירה לאונה עבדים ב-1756, העומסה על ספינת עבדים ונמכרה בשוקי העבדים של צ'רלסטון – היא גיבורת "בעקבות ילדיה של פריסיליה", תערוכה מרתקת בנושא העבדות המוצגת בימים אלה בניו יורק. 

 

הנערה, שכונתה "פריסיליה", נקנתה על ידי בעל מטעים מדרום קרוליינה, שם האריכה ימים והביאה לעולם ילדים לא מעטים. שבעה דורות אחרי, ליקטה טומאלינד פוליט, אחת מצאצאיותיה, מסמכים שונים שסייעו לה להתחקות אחר השתלשלות משפחתה, ממקורותיה בסיירה לאון ועד ימינו.

 

פוליט אפילו הוזמנה השנה ל"ביקור מולדת" בסיירה לאון. היא התקבלה בכבוד מלכים על ידי מנהיגי המדינה והובלה אחר כבוד אל שרידי המצודה הבריטית שבחצרה היו מתקיימים שוקי מכירת העבדים וקרוב לוודאי שגם סבת-סבת-סבתה פריסיליה נמכרה שם.

 

התערוכה, שנפתחת בציור משוחזר של פריסיליה המקורית מול בת הדור השביעי שלה, מתעדת את מסעה של ספינת העבדים בה הגיעה לאמריקה ומאפיינת את סיפורם של רבבות אפריקנים שהובאו לשמש כעבדים ושפחות במשקי הבית של ה"חלוצים" הלבנים.

 

העיר ניו-יורק תפסה חלק חשוב בסחר העבדים המשפיל הזה, ובתערוכה ניתן לעקוב אחר הגעתם לעיר החל מתחילת המאה ה-17. העבדים השחורים סייעו בזיעתם בבניית המושבה והעיר ניו-יורק, וכך בנו למשל את "וול-סטריט" של היום, ששימש באותם ימים כשוק עבדים, ואת בניין העירייה. בתערוכה נסקרים גם אתרי המרד של העבדים ב-1712 ו-1741, במחאה על חוקים גזעניים ומפלים שהשיתו עליהם השלטונות הבריטיים.

 

ברחה מג'ורג' וושינגטון

 

בתערוכה מוקדש מקום גם לניצני השחרור הראשונים מתנאי העבדות, החוות הראשונות שנוהלו בידי עבדים משוחררים, הכנסיות הראשונות שנבנו על ידם, בית הספר הראשון ואפילו אתר הקבורה שבו טמונים למעלה מ-20 אלף עבדים ובני עבדים שהובאו מאפריקה. מעניין גם סיפורה של "המחתרת השחורה", שפעלה לפני מלחמת האזרחים ועזרה לעבדים שחורים מהדרום להימלט לחופש בצפון, שם כבר בוטלה העבדות.

 

בין הסיפורים האישיים שמוצגים בתערוכה בולט זה של דבורה סקווש, שנמלטה מאחוזתו של מצביא העצמאות האמריקנית, הגנרל ג'ורג' וושינגטון. היא הצטרפה לשורות הבריטים, שהבטיחו חופש לכל עבד נמלט שיילחם לצידם, ולחמה לצד אדומי המדים נגד שוחרי העצמאות האמריקנים. בהסכם השלום שנחתם בסופו של דבר עם הצבא הבריטי המובס, דרש וושינגטון את החזרת כל הרכוש האמריקני הנגזל, כולל העבדים הנמלטים. דבורה סקווש חששה לגורלה והצליחה להימלט עם עבדים אחרים עד לנובה סקוטיה שבקנדה, הרחק מידם של האמריקנים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פריסיליה. ציור משוחזר
באדיבות החברה ההיסטורית, ניו יורק
מומלצים