שתף קטע נבחר

שוק הדיאטות: המשווקים משמינים מנחת
מבטיחים לכם לרזות בלי מאמץ בתוך מספר ימים? מציעים לכם סיבים שונים ומשונים ללא פירוט או כתובת היצרן? כנראה עובדים עליכם; שוק דיאטות הפלא פרוץ לחלוטין, ורק המשווקים צוחקים כל הדרך לבנק

פריחת שוק הדיאטות הביאה לגל של מוצרים לוכדי שומן, ולמפלי כמוסות המתיימרות לשרוף, ללכוד ולהשמיד את השומן. לדברי הרוקח הראשי של רשת סופרפארם, עומר פורת, שוק תכשירי הדיאטה מגלגל כ-100 מיליון שקל, מתוכו התה לסוגיו מהווה למעלה מ-60%.
ליקטנו שורת מודעות שמפרסמות מוצרים לדיאטה וביקשנו מהדיאטנית הקלינית, רותי משה, להתקשר למפרסמים השונים ולגלות מה מסתתר מאחורי תוכנית הפלא להרזיה. משה ציינה כי 3 הדיאטות הפופולריות של העונה, פט- לס, "פט-טרפר" ו"אפל-ויניגר", מצויידות במרכזי הזמנה, המאוישים על-ידי מוכרנים לא מקצועיים בתחום הדיאטה, ולא מסוגלים אף לספק פרטים על החברות שמאחוריהן.

לא מרזה ולא בריא

במודעות לוכד השומן פט-טרפר של חברת "הדרך הטבעית" מבטיחים כי "התכשיר עושה את כל העבודה בשבילך. כל שנותר לך לעשות הוא רק להשתמש בתכשיר פעמיים-שלוש ביום, להסתכל במראה וליהנות מהמראה החדש. הלוכד יעיל פי חמישה מדיאטות אחרות. הוא מונע מהשומן להיספג בגוף וגם שורף את השומן שכבר נספג. רופאים בכל העולם ממליצים עליו.
חסימת ספיגת השומנים מפחיתה עד 50% מהקלוריות הנספגות בגוף".
רותי משה: "בשיחה עם המוכרנית נטלי הובהר כי מדובר בכדורים על בסיס צמחי, אך סוג הצמחים לא ידוע לה. יש צורך בנטילת כדור לפני כל ארוחה, ולדברי החברה מובטחת ירידה של 10 ק"ג בחודש. מהחומר הכתוב אני מניחה, כי מדובר בתרכובת סיבים סופחים נוזלים, הגורמים לתחושת שובע אבל פועלים באופן שונה על אנשים שונים, לכן חשוב לדעת באילו סיבים מדובר לפני שמחליטים לבלוע אותם. ההבטחה כי %50 מהקלוריות מופחתות ואינן מנוצלות, בלתי ריאלית. לו היתה נכונה - הדבר עלול להזיק לבריאות. אדם שיצרוך 1,500 קלוריות, עלול להכניס את גופו למצב של חסרים תזונתיים, עם השלכות קשות על מצבו הבריאותי הכללי. לאנשים שצריכת הקלוריות שלהם גבוהה, אסור להתיר אכילה ללא הגבלה, שכן הצריכה היומית שלהם עלולה להגיע אף ל-5,000 קלוריות. גם קצב הירידה המובטח מוגזם".
יוחנן פלד, מנכ"ל הדרך-הטבעית: "דיאטניות, שכבודן במקומו מונח, לא ממש מבינות את התחום. כשהדיאטנית תסיים תואר ברוקחות היא תוכל להתווכח על המוצרים שלנו שמונעים ספיגת שומנים עד לרמות של 50%. אין צורך שהטלפנית תדע את הרכב הסיבים ותתווכח עם כל עם ישראל".
פלד אף מסרב לגלות את הרכב הכמוסות שהוא מוכר וגם לא את שם היצרן: "כבר קרתה בעבר תופעה בה המתחרים עלו על הרכבי החומרים במוצרינו.
אנחנו מייצרים את המוצר בישראל בהרשאה של חברה מחו"ל, תוך שמירה על כל החוקים. מוצר זהה נמכר בארה"ב ובמדינות אירופה".
"כשמשתמשים במוצרינו לא צריך לשמור על דיאטה כדי לרזות, אם כי מי שצרך כל חייו 2,000 קלוריות ליום ויקפוץ פתאום ל-5,000 קלוריות - לא ירזה. חוץ מזה אנחנו מחזירים את הכסף לצרכנים לא מרוצים תוך 14 יום". במודעות מוצרי "קונריקל", המופק מאבקת קונג"אק, מובטח כי "זוהי הדרך הבריאה ביותר שבאמצעותה ניתן לרזות. תאכלו כמה שתוכלו, ותרזו מאבקת קונג"אק, הסופחת רעלים ושומנים ומסלקת אותם מהגוף, עוד לפני שיוכלו להיספג במחזור הדם. התכשיר מביא להפחתה ברמת הכולסטרול והשומנים בדם, מפחית את ספיגת הסוכרים, משפר את בריאות המעיים ומונע הפרעות בקיבה".
רותי משה: "בשיחה בטלפון הובהר לי על-ידי הטלפנית כי מדובר בסיב תזונתי סופח נוזלים שיש לקחת 3 פעמים ביום לפני הארוחה, וניתן לאכול באופן חופשי ללא הגבלת קלוריות. הבטחה כזו אינה עומדת במבחן המציאות. הטלפנית לא ידעה מה סוגי הסיבים ובאיזה כמויות מדובר, וגם לא ידעה להסביר איך השומנים והסוכר לא מגיעים לדם".
"לשומנים תפקיד חשוב בגוף, ולכן דיאטה יומית נטולת שומנים לחלוטין, אינה מומלצת. הסיבים עלולים להיות בעלי השפעה גרועה על אנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול, עצירויות ועוד".
ציון דלל, מנכ"ל "ד"ר גרין", משווק המוצר: "המוצר מיוצר ברשיון שירות המזון של משרד הבריאות (שאינו בודק יעילות מוצרים - ש.ח.). אם הוא היה מסוכן לא היינו מקבלים את הרשיון. בעולם נערכו מחקרים רבים בנושא גלוקומנן המופק מאבקת הקונג"אק, עליו מבוססות כמוסות הקוניקל, המוכיחות את יעילותו בהפחתת משקל וכן ברמות הסוכר והכולסטרול בדם". דלל גם מנופף בשורת מחקרים שנעשו במדינות המערב ובסין כדי להוכיח את יעילותו.
רותי משה: "הגלוקומנן הוא אכן סיב ידוע הסופח שומנים ומסייע בירידת רמת הכולסטרול, וגורם גם לעקומה נמוכה של סוכר, ולכן הוא מומלץ לסוכרתיים.
הוא מעניק תחושה של מלאות ושובע, ומקל על ירידה במשקל כמו סיבים רבים אחרים, אבל לא מעבר לזה. אין ירידות דרמטיות. המשווקים גם לא מציינים את האזהרה כי הוא לא מומלץ לאנשים שעברו ניתוחי בטן או לאנשים הסובלים מעצירות כרונית".
על קופסת טבליות הדיאטה של פט-לס, לא מצויינים שם היצרן או כתובתו. המוצר הוגדר כתוסף תזונה, בעל מרכיבים שונים כמו פוקוס-אצות ים, סירפד, שומר, קוארגם, אשכוליות, ריבס וצמחי מרפא.
תכנית הדיאטה מסתתרת מאחורי מספר טלפון של מוקד הזמנות ארצי, "הפועל 24 שעות ביממה", היא מפורסמת בכלי התקשורת ומבטיחה, "הרזיה ללא מאמץ, %100 טבעית, ללא תוספת חומרים כימיים באמצעות טבליות עשויות תערובת סיבים מצמחים טבעיים בלבד. יש ליטול טבליה אחת ביום, החוסמת ספיגת שומנים בגוף, מפחיתה עד %50 מהקלוריות הנספגות בגוף, וכך אפשר לאכול הכל ללא הגבלה. בעזרת הטבליות תאבדו ממשקלכם בכל מקרה, ובקצב קבוע עד 6 ק"ג לשבוע. 100% הצלחה".
רותי משה על המוצר: "קובי, המוכרן במוקד ההזמנות, הבהיר כי מדובר בתערובת צמחית הגורמת לשריפת השומנים ומיוצרת על ידי חברה אמריקנית. צריך לקחת כדור ליום בארוחת הצהריים, ללא צורך בדיאטה. התכשיר אינו מומלץ לנשים הרות ומיניקות. קובי גם לא הצליח להסביר איך בדיוק הכמוסות פועלות".
במוקד ההזמנות של "אפל ויניגר" (טבליות חומץ תפוחים), מסבירים כי התכשיר מפרק את השומנים במזון ובגוף, בזכות החומר הפעיל המצוי בחומץ. איזה חומר בדיוק לא ידעו להסביר, וגם לא כיצד הוא פועל. גם פה הבטיחו כי אפשר לאכול בלי הגבלה. "אין תהליכים כאלו. וגם הבטחות הירידה לא מציאותיות", קובעת משה.
סמנכ"ל החברה המשווקת את המוצר,"עיסקה טובה", שמוליק גופר: "חברתנו רוכשת את המוצר מחברה שוויצרית ידועה, והפרסום מבוסס על חומרי הפרסום והמחקרים המגיעים אלינו מהספק. כמובן שהוא אושר לשיווק על ידי רשויות הבריאות בחו"ל ובארץ. אנחנו מאפשרים להתנסות בנטילת הכמוסות ללא סיכון כספי, לקוחות שאינם מרוצים מהמוצר רשאים להחזיר אותו, וכספם יוחזר להם כולל דמי המשלוח אם זה המוצר היחיד שהוזמן על ידי הלקוח".

צוחקים כל הדרך לבנק

משה מסכמת כי בשוק הדיאטות המורווחים היחידים הם המוכרים, שצוחקים כל הדרך לבנק. "הבעיה המרכזית העומדת מאחורי כל התוכניות המופלאות, היא שאין מאחוריהן שום עבודה מדעית בסיסית, שמוכיחה איך הדיאטות עובדות ואיך הן מסייעות להוריד משקל באופן דרמטי, כפי שטוענים המשווקים. זוהי עבודה בעיניים על אנשים, כשמישהו צוחק בדרך לבנק".
משה, שהשתתפה לאחרונה בקונגרס הדיאטה האמריקני, טוענת שאחת ממסקנותיו הייתה כי "עדיין לא המציאו את סופח השומנים. אין לוכד שומנים, ואי אפשר להמשיך לאכול כרגיל ולרזות. אפילו חומר הקסניקל, שעושה עבודה טובה יחסית, מעכב אמנם %30 מפעילות השומן, בהתפרקו לחומצות שומן, אבל מחייב שמירה על דיאטה, ומתאים רק לאנשים הסובלים מעודפי שומן גדולים". גם חגית אייזנברג, רוקחת במקצועה, ומנהל תחום טבע בניופארם מסכימה כי "כל המוצרים המדוברים הם נתמכי פרסום מצליחים, שאינם מחליפים את השמירה על המשקל. קהל הדיאטות מחפש תקוות ולהיטים חדשים ולא מוכן לקבל ששום דבר, בסופו של דבר, לא מחליף את התזונה הנכונה".

להיזהר מאפדרה וספירולינה

שני תכשירי הדיאטה היחידים שיעילותם מגובה בהוכחות קליניות, הם "קסניקל" ו"הרדוקטיל". תכשירים אחרים מנסים לתפוס עליהם טרמפ, ולעתים הם עלולים לסכן את בריאות המשתמש.
הזהרו מתכשירים המכילים מרכיב בשם אפדרה, ובידקו בקפידה תכשירים המיובאים מארה"ב. האפדרה אסורה לשימוש בישראל, והיתה מותרת לשימוש בארה"ב עד לא מכבר, עד שנאסרה לשיווק על-ידי מנהל התרופות האמריקני (ה-FDA?. מחקר רפואי שפורסם ב"ניו-אנגלנד ג"ורנל אוף מדיסין", קישר בין שימוש בתכשירי דיאטה המכילים אפדרה, ובין 10 מקרי מוות ו-13 מקרים של פגיעות בריאותיות קשות שאותרו אצל משתמשי התכשירים בין השנים 1997 ו- 1999.
בתכשירי דיאטה רבים, מזהיר ד"ר עמנואל פייגנבאום, רופא משפחה ומומחה לבעיות השמנה וירידה במשקל, מופיע מרכיב אצות ים. מדובר בין היתר בספירולינה, המכילה כמויות גדולות של יוד ומשפיעה על בלוטת התריס, ועלולה לגרום לתופעות מסוכנות של יתר או תת פעילות של הבלוטה אצל אנשים מסוימים.

פורסם ב"ידיעות אחרונות"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "שוק הדיאטות: המשווקים משמינים מנחת"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים