שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אחרי יותר משנה במעצר זוכה הנאשם ברצח

  חוקרי המשטרה עשו הכל כדי להוציא הודאה מפיו של חסר בית ברצח חסר בית אחר בבת-ים. בין השאר אמרו לו שהשיגו טביעות אצבעות ושהתיק סגור. לבסוף נשבר והודה. היום שוחרר וזוכה. השופטת ברכה אופיר-תום: "הוא הודה במעשה על מנת לרצות את חוקריו ולהפחית את הלחץ שהופעל עליו"

  שנה ושלושה חודשים שהה מרק קוזניצוב, חסר בית בן 39, במעצר, לאחר שהואשם ברצח חסר בית אחר בגן העיר בבת-ים. היום (ב') הוא זוכה מחמת הספק בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. בית המשפט קבע שכתב האישום הוגש כאשר אין לפרקליטות דבר מעבר להודאותיו של קוזניצוב במשטרה, שנגבו ממנו בלחץ.

   

  בהחלטתם כתבו השופטים, שהתביעה לא הביאה ראיה כלשהי שיש בה לקשור את קוזניצוב לביצוע הרצח פרט להודאותיו. עוד קבעו השופטים שראיות התביעה והעדים השונים מטעמה מצביעים על כך ש"חשד המשטרה ביחס למעורבות של קוזניצוב ברצח התעורר, אך ורק בשל העובדה שהנאשם שכב על ספסל סמוך לספסל עליו שכב המנוח בליל הרצח". אולם פרט לעובדה זו לא הוכח שום קשר בין הנאשם לרצח המנוח.

   

  המקרה התרחש בספטמבר 2004 כאשר בגן ציבורי בבת-ים נרצח אלכסנדר באסוב, בן 42, ב-23 דקירות סכין. המשטרה עיכבה לחקירה חסרי בית נוספים שישנו באותו לילה בגן הציבורי וביניהם קוזניצוב אשר הכחיש בחקירותיו הראשונות כל מעורבות ברצח, אך לאחר ארבעה ימים הודה.

   

  החלטת השופטים חושפת את שיטות המשטרה במהלך חקירותיו של קוזניצוב. החוקרים אמרו לו שוב ושוב שבמקום הרצח נמצאו טביעות אצבעות שלו, ואמרו לו שוב ושוב שהוא אשם והתיק נגדו סגור. לאחר מספר ימי חקירה אומר קוזניצוב לחוקרים שהתעייף והודה במעשה שלא עשה. במהלך המעצר שלו נשלחו מדובבים לתאו ובפניהם הכחיש כל מעורבות ברצח.

   

  השופטת ברכה אופיר-תום שעמדה בראש הרכב השופטים כתבה שקוזניצוב השאיר עליה רושם אמין ונתן הסברים סבירים ומתקבלים על הדעת לדברים שנאמרו בהודעותיו במשטרה: "התרשמתי כי בגלל אישיותו החלשה, ומחמת היותו מכור לאלכוהול, במשך תקופה ארוכה לא הצליח הנאשם להתמודד עם לחצי החקירה החיצוניים והפנימיים. למרות שמוחו היה מעורפל ולדבריו לא זכר דבר, הודה בביצוע הרצח, הן על מנת לרצות את חוקריו ולהפחית את הלחץ שהופעל עליו והן כמסקנה המתבקשת מהתשתית הראייתית שהוצגה בפניו על ידי החוקר".

   

  קוזניצוב הגיב: "אני מבקש מהמשטרה וממשטרת בת-ים, תמצאו את הרוצח האמיתי, אני לא רוצה שיהיה ספק לאף אחד, אני חושב על ההורים שלי ועל אנשים שאוהבים אותי, שהסתכלו עלי כמו על רוצח".

   

  עורכת דינו, לירן פרידלנד, אמרה לאחר תביעת בית המשפט: "זה זיכוי נדיר מעבירת רצח של נאשם שהודה. הוכח שאלו הודאות שווא. השופטים שוכנעו שהוא הודה רק בשל הלחץ שהופעל עליו ובשל הלחץ בו היה נתון". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים