שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרוצח שהשתקם "טוקי" וויליאמס הוצא להורג
  מושל קליפורניה המתין עד לרגע האחרון וקבע - חבר הכנופיה, סטנלי "טוקי" וויליאמס, שהורשע ברצח 4 בני אדם, לא יזכה לחנינה. ההחלטה להוציא את וויליאמס להורג עוררה דיון ציבורי רחב במדינה, עקב מאמציו הכנים לשנות את דרכיו ולסייע לנוער משכונות מצוקה

  סטנלי "טוקי" וויליאמס, בן 51, שייסד את כנופיית "הקריפס" הידועה שעשתה שמות בלוס אנג'לס בשנות השבעים ונדון למוות בשנת 1981, הוצא להורג הבוקר (יום ג') בזריקת רעל. זאת, לאחר שמושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, סירב לחון אותו.

   

  זמן קצר לפני שוויליאס הובל לתא ההוצאה להורג אמרהלורה אוונס, אמו החורגת של אחד מקורבנותיו, כי "הצדק יוצא לאור". מהרגע ששמעתי ששוורצנגר בוחן את הראיות ידעתי שהוא יחליט לא לחון אותו. זו לא החלטה פוליטית, זו החלטה על-סמך עובדות". 

   

  הפעם האחרונה בה בחר מושל של מדינת קלפורניה לנצל את זכותו ולהעניק חנינה לנידון למוות היתה בשנת 1967. המושל שוורצנגר חיכה כמעט עד לרגע האחרון, לאחר שבית המשפט העליון של קליפורניה סירב לדון בעתירת עורכי דינו של וויליאמס.

   

  סיפורו של הרוצח זכה לדיון ציבורי נרחב ארצות הברית והעלה פעם נוספת את נושא ההוצאות להורג לסדר היום. בשנת 1979, רצח חבר הכנופיה צעיר בן 26 שעבד בחנות מכולת ושלושה בני משפחה סינים שהחזיקו בבעלותם מלון דרכים בלוס אנג'לס.

   

  וויליאמס, אז בן 25, הגיע עם שלושה מחברי כנופייתו לחנות מכולת והורה לזבן הצעיר לשכב על בטנו. לאחר מכן, הוא ירה בגבו של האיש פעמיים באמצעות רובה ציד. לאחר שבועיים הוא פרץ למלון וירה למוות בבעל המקום ובאשתו. כשבתם של ההרוגים שמעה את היריות ורצה ללובי, וויליאמס ירה גם בה למוות ואף עשה זאת בקור רוח.

    

  האם אדם יכול לכפר על מעשיו?

   

  וויליאמס שינה את דרכיו לאחר מעצרו, כתב סדרת ספרים הקוראים לבני נוער משכונות מצוקה שלא להצטרף לכנופיות. תוך זמן קצר הפך לידוען ואף קיים הרצאות בטלפון מתוך תאו, גמע ציבור המאזינים שמחוץ לכלא.

   

  בהפגנות שנערכו מחוץ לכותלי בית הסוהר סן קוונטין הסמוך לסן פרנסיסקו, השתתפו בכירים מהמערכת הפוליטית, דוגמת הכומר ג'סי ג'קסון, וכוכבי בידור, כמו הראפר סנופּ דוג ואחרים.

   

  וויליאמס, שפעל במלוא המרץ לשנות את דרכיו ואף להשפיע על חברי קהילתו, מעולם לא הודה ברציחות ועד היום ממשיך לטעון לחפותו. נסיונותיהם של עורכי דינו לערער על הרשעתו היו טכנים בעיקרם, ועסקו בשגיאות שנעשו, כביכול, במהלך המשפט.

   

  שוורצנגר כתב בהחלטתו כי "ללא בקשת סליחה והבעת חרטה על מעשי הרצח הברוטליים וחסרי הטעם האלה - לא יכולה להגיע מחילה". מושל קליפורניה הוסיף כי "החלטות על חנינה הן תמיד דבר קשה, והחלטה זו איננה יוצאת מן הכלל. אחרי שבחנתי ושקלתי את בקשתו של וויליאמס, לא גיליתי דבר שאילץ אותי לבטל את החלטת חבר המושבעים. מדובר בהרשעה וגדר דין שעמדו במבחן של בתי המשפט ב-25 השנים האחרונות".

   

  שוורצנגר היה סיכויו האחרון של וויליאמס לזכות ליום נוסף בחיים. אולם, החלטתו לא הפריעה ואף דרבנה מפגינים רבים להמשיך ולהביע את מחאתם בערים וושינגטון, דנבר, קליבלנד וסן פרנסיסקו, בה התקיימה צעדה בת 40 ק"מ מארמון לגיון הכבוד, דרך גשר הזהב ועד לשערי סן קוונטין. בית הסוהר הוא המקום בו יבלה וויליאמס את יומו האחרון, באחד משלושה בניינים, בהם משוכנים 651 אסירים הממתינים להוצאתם להורג במדינת קליפורניה.

  פורסם לראשונה 13/12/2005 02:53

   

  צילום וידאו: רויטרס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אי פי איי
  וויליאמס. הוצא להורג
  צילום: אי פי איי
  צילום: איי פי
  שוורצנגר. אין חרטה - אין מחילה
  צילום: איי פי
  מומלצים