שתף קטע נבחר

הממשלה תאשר גיוס חרדים לשירות אזרחי

ראש הממשלה, אריאל שרון, יבקש בבוקר מהממשלה להרחיב את חוק טל, כדי לאפשר קליטתם של עוד מאות בני ישיבות שתורתם אומנותם במסגרת מסלולים חדשים בצה"ל, בשירות אזרחי ובארגוני חירום והצלה. יוקם צוות שיקבע את גובה התשלום לבחורי הישיבות. ח"כ לפיד תוקף: "זו שערוריה לאומית. זה לא יכול להיעשות כטלאי על חוק טל"

הממשלה צפויה לאשר בבוקר (יום א') את המלצות ועדת עברי, באופן שייאפשר גיוס מאות חרדים לשירות אזרחי בארגוני הצלה. ההחלטה תאפשר שירות אזרחי עבור כ-200 בחורי ישיבות חרדים בשנת 2006. הממשלה מבקשת לגייס עוד מאות חרדים למסלולים חדשים שייפתחו בצה"ל בנוסף לנח"ל החרדי, שכיום הוא מסלול הגיוס היחידי עבור בני ישיבות.

 

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, רואה חשיבות רבה במימוש מלא ובהרחבת חוק דחיית השירות ("חוק טל") לבחורי ישיבות ש"תורתם אומנותם", ולכן יקדיש חלק ניכר מישיבת הממשלה השבועית לנושא זה. שרון מבקש לשדרג את חוק טל, שהתקבל בשנת 2002, ומסדיר את דחיית השירות לבחורי ישיבות.

 

הצעתו של שרון נובעת מהנחתו ש"חוק טל" אינו מגשים את המטרות שלשמן נוצר - צמצום משמעותי של פער הנטל בין החילונים לחרדים בישראל. ראש הממשלה מבסס את הצעתו על מסקנות ועדה בראשות האלוף במיל' דוד עברי שבחנה את מעמד השירות הלאומי-אזרחי בכלל, וסוגיית השותפות החרדית בנטל השירות בפרט.

 

הצעת ההחלטה מנחה בין היתר את שר הביטחון, הממונה על ביצוע חוק טל לגיוס בחורי ישיבות לצה"ל, להציע מסלולי שירות אטרקטיביים נוספים לבחורי ישיבות, בדומה למסלולים הקיימים היום לבני ישיבות ההסדר והנח"ל החרדי. עוד מתבקשת הממשלה להחליט על מינוי מינהלת להקמת "השירות האזרחי" של חרדים שתורתם אומנותם. בני ישיבות שאינם מעוניינים להתגייס לצבא, יוכלו לעשות שירות לאומי במסגרת ארגוני חירום והצלה, כמו מד"א, מכבי האש ואחרים.

 

כמו כן יוקם צוות בראשות נציג משרד המשפטים, נציג האוצר, נציג הרווחה, צה"ל וכן ועדת עברי, שיקבע את גובה התשלום לבחורי הישיבות במסלולים אלו. ראש הממשלה מבקש שכבר בשנת 2006 יתווספו לכל הפחות 200 תקני שירות אזרחי לחרדים. מכסת תקנים זאת תתווסף למכסת תקני השירות הלאומי המופעלים כבר היום.

 

בהצעת ההחלטה מתבקש האוצר לממן ממקורותיו, כבר משנת 2006, את הקמת מינהלת השירות האזרחי והשירות הלאומי של החרדים שיגויסו. אם ההחלטה תעבור בממשלה, תוקם מיד מינהלת הקמה לשירות האזרחי בתוך משרד ראש הממשלה. מינהלת זו תגיש תוך 45 יום את המלצותיה, כולל ההמלצה התקציבית והסוגיות המשפטיות הנוגעות לגיוס חרדים. המינהלת תקבע בין השאר את שיעור התשלומים למשרתים בשירות האזרחי.

 

יקבלו פחות מחייל קרבי

 

על-פי ההצעה, גובה התשלום לחרדים בשירות אזרחי יהיה שווה לתשלום לחייל עורפי שהוא אב לילדים, אך פחות מהתשלום לחייל קרבי. משרד התעשייה והמסחר ייזום מסלולי הכשרה מיוחדים לבחורי ישיבות שיתגייסו במסגרת זו.  

 

חבר הכנסת משה גפני חבר מסיעת דגל התורה אמר ל-ynet בתגובה להצעת ההחלטה שתעלה בממשלה: "ב-2002 הצבעתי נגד חוק טל כי התנגדתי לתת פריבילגיה לחרדים שמפסיקים ללמוד בישיבות ותורתם אינה אומנותם. מי שלומד תורה ותורתו אומנתו, הוא חלק מצבא השם המגן על עם ישראל לא פחות מכל חייל אחר. לאחרים לא מגיעה פריבילגיה מיוחדת וצריך לנהוג בם כפי שנוהגים בכל אחד אחר".

 

יו"ר סיעת שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, אמר ל-ynet: "פתרונות חלקיים לא יכולים לענות על הצרכים בנושא זה. זו שערוריה לאומית שהנושא של גיוס חרדים ומתן שירות לאומי על ידם לא מצא עדיין את פתרונות. שירות לאומי לחרדים יכול לספק אותי אך זה לא יכול להיעשות כטלאי על חוק טל. צריך לחוקק חוק חדש שימצא פתרון הוגן ושלם לכל הבעיה הזאת. שינוי דורשת לחוקק את החוק, כך שכל איש ישראלי צעיר, בריא ברוחו, בגופו ובנפשו ישרת את צה"ל. אני מתנגד לכך שחוק טל ותיקונים עליו נותנים פתח הימלטות לכל מי שאינו רוצה לשרת בצבא".

 

החל משנות ה-70 הפעילה ממשלת ישראל מערך התנדבות לשירות לאומי עבור בוגרות מערכת החינוך הממלכתי-דתי, המקבלות פטור משירות ביטחון מטעמים שבחברה דתית או מטעמי מצפון. בשנת 2002 חוקקה הכנסת את חוק דחיית שירות לבחורי ישיבות שתורתם אומנותם ("חוק טל"), שנועד להסדיר את הפטור ממנו נהנים בחורי ישיבות משירות ביטחון, ובתוך כך לקבוע מנגנון וולונטרי לשילוב בחורי הישיבות בצה"ל ובשירות האזרחי.

 

באוגוסט אשתקד מינו ראש הממשלה, שר הביטחון ושר הרווחה ועדה ציבורית, בראשות האלוף (מיל.) דוד עברי ("ועדת עברי"), לבחינת מעמד השירות הלאומי-אזרחי, אופן ניהולו והדרכים להפעלתו, מתוך מטרה לבססו ולהרחיבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שרון מקדם גיוס חרדים
צילום: ירון ברנר
צילום: רויטרס
יילכו לשירות אזרחי? אילוסטרציה
צילום: רויטרס
אתר הכנסת
בלי פריבילגיות. ח"כ גפני
אתר הכנסת
צילום: אלי אלגרט
לפיד תוקף
צילום: אלי אלגרט
מומלצים