שתף קטע נבחר

אילי הנדל"ן הישראלים מצאו מגרש משחקים חדש

השבוע התבשרנו כי אפריקה ישראל נכנסת לעסקי הפארקים לשעשועים בארה"ב. האם זו הסנונית הראשונה של הנדל"ניסטים הישראלים? ימים יגידו. סקירת ענף הפארקים בעולם מלמדת כי מדובר בתעשייה שהכנסותיה השנתיות מסתכמות בעשרות מיליארדי דולרים

פולאר בינלאומי, מקבוצת פולאר השקעות, ואפריקה ישראל הודיעו השבוע כי הגיעו להסכם עקרונות בנוגע לבניית פארק שעשועים ענק בדרום קרוליינה שבארה"ב, בהשקעה של 360 מיליון דולר. מדובר בפארק שיוקם תחת שם המותג "הארד רוק", וישתרע על לא פחות מ-600 דונם.     

 

פולאר ואפריקה ישראל נחשבות לחברות וותיקות ודומיננטיות בשוק המקומי, עם רקורד עשיר של פעילות נדל"ן והשקעות בחו"ל. פארקי שעשועים הם לא חלק מהפורטפוליו שלהם. אולם נראה שגם הפעם החושים של פיני כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל, ואביגדור קלנר, מנכ"ל ויו"ר פולאר השקעות, לא מטעים אותם והם החליטו שאת "רכבת ההרים" הזו הם לא הולכים לפספס. האם מראה ישראלים נוספים שפונים לאפיק ההשקעה הזה? ימים יגידו.

 

לגבי אפריקה ישראל נשאלת השאלה האם החברה אכן נכנסת לתחום חדש בארה"ב? בשיחה עם ynet אומר פיני כהן כי "התחום הזה לא לגמרי חדש לנו. הקמנו כפר פארק שעשועים אחד באילת ("עיר המלכים" - ע.א.). גם פארק בארה"ב יהיה פארק נושאי לכל המשפחה,

כאשר שם הנושא יהיה מוסיקה. כמובן שמדובר בסדר גודל הרבה יותר גדול".

 

את "עיר המלכים" - פארק נושאי חוויתי ראשון מסוגו בישראל,  העוסק בסיפורי התנ"ך והממוקם באילת, חנכה אפריקה ישראל ביוני השנה. 4 שנים של תכנון ועבודה, 162 מיליון שקלים של השקעה, ולא מעט ייעוץ והכוונה מאנשי "דיסני" - זה נדרש כדי להקים את הפרויקט.

 

למה בכל זאת להיכנס להשקעה הזו בארה"ב?

 

פיני כהן: "מדובר בפרויקט שיוקם באזור מרטל ביץ' - אחד מאתרי התיירות הפופולריים בארה"ב ומשתרע על רצועת חוף של כ-70 ק"מ, בה פועלים כ-500 בתי מלון. זה אזור שמגיעים אליו 14 מיליון תיירים מדי שנה, אזור שמשווע לאטרקציות מהסוג הזה וישנה קבוצת משקיעים שעובדת על הקמת הפארק הזה כבר חמש שנים".

 

איך הגיעו המשקיעים מדרום קרולינה דווקא לאפריקה ישראל?     

 

"במקרים רבים החיבור בין משקיעים לפרויקטים מבוצע באמצעות הבנקים המקומיים וכך היה גם במקרה הזה".

 

אתם חושבים כבר על פארק השעשועים הבא?

 

"אם נקים פארק נוסף, סביר להניח שזה יהיה במזרח אירופה". 

 

ארה"ב: 328 מיליון מבקרים בשנה

 

אנחנו, הישראלים שגדלו על מודל פארק השעשועים הישראלי נוסח ה"לונה פארק" ו"הסופרלנד", נתקשה לדמיין בחלומות הפרועים ביותר, שפארק שעשועים יכול להיות מכרה זהב. אבל במקומות אחרים זה נראה אחרת.

    

בשנת 2004 משכו פארקי השעשועים בארה"ב כ-328 מיליון מבקרים, והניבו הכנסות בהיקף של 10.8 מיליארד דולר. התעשייה כמעט הכפילה את עצמה מאז 1990, אז ביקרו בפארקים 253 מיליון איש וההכנסות הסתכמו ב-5.7 מיליארד דולר. ההכנסות בפארקי שעשועים מורכבות מדמי כניסה, מזון, מזכרות ורכישות אחרות שמתבצעות בשטח הפארק.

 

לפי תחזית גלובלית שפרסמה חברת פרייס-ווטרהאוס-קופרס לשנים 2009-2005, תעשיית פארקי השעשועים צפויה לצמוח בקצב שנתי ממוצע של כ-4.5%, והכנסותיה צפויות להסתכם ב-26.8 מיליארד דולר ב-2009, בעקבות השיפור בכלכלה הגלובלית והמודרניזציה והפיתוח המתמשכים של הפארקים.

 

לפי התחזית, השוק בארה"ב צפוי להישאר השוק הגדול ביותר, ולצמוח מ-10.8 מיליארד דולר ב-2004 ל-12.9 מיליארד דולר ב-2009. מספר המבקרים בפארקים בארה"ב צפוי לגדול ל-358 מיליון איש ב-2009, וההוצאה לנפש תעמוד אז על 36.09 דולר. בארה"ב קיימים כיום כ-600 פארקי שעשועים.

 


Gardaland - פארק השעשועים הגדול ביותר באיטליה

 

השוק שיצמח במהירות הגדולה ביותר יהיה השוק באסיה-פסיפיק, שם צפויות ההכנסות לגדול מ-6.1 מיליארד דולר ב-2004 ל-8.1 מיליארד דולר ב-2009. בשנים הקרובות צפויים להיפתח פארקי שעשועים חדשים יפן, בדרום קוריאה ובסין, ופארק דיסנילנד שנפתח בהונג-קונג בספטמבר השנה צפוי להשפיע על האזור. נציגי דיסני צופים כי בשנה הראשונה לפעילות הפארק יבקרו בו 5.6 מיליון איש.

 

המגבלה היחידה - חוקי הפיזיקה והדמיון

 

סגנית נשיא האיגוד הבינלאומי של פארקי שעשועים ואטרקציות, בת' רוברטסון, אומרת כי לתעשייה יש פוטנציאל צמיחה גדול. "ב-2005 לבדה נפתחו יותר מ-100 אטרקציות חדשות בכל העולם. תעשיית פארקי השעשועים צומחת בקצב יציב. הדבר היחיד שמגביל אותה הוא חוקי הפיזיקה ודמיונם של המעצבים והמהנדסים", אומרת רוברטסון.

 

וגבולות הדמיון והפיזיקה הללו הולכים ונמתחים כל הזמן. בפארק six flags great adventure בניו ג'רזי, למשל, הושקה במאי השנה רכבת הרים חדשה בשם Kingda Ka, שמתנשאת לגובה של כ-140 מטרים, מגיעה למהירות של כ-200 קמ"ש ועולה ויורדת בזוויות של 90 מעלות. וזו רק דוגמה אחת מיני רבות.

 

בדרך כלל רווחי פארקי השעשועים נשמרים בסוד. דיסני, למשל, לא מפרטת את התוצאות של פארקי השעשועים שלה בדו"חות הפיננסים. פארק טיבולי גרדנס מדנמרק חשף כי ב-2004 עמדו רווחיו על 68.2 מיליון דולר, וביקרו בו כ-4 מיליון בני אדם. דיסנילנד, לצורך השוואה, מושך יותר מ-13 מיליון מבקרים בשנה.

 

בטיחות מעל הכל

 

ענייני הבטיחות הם באופן טבעי בין העניינים החשובים ביותר בתעשייה. האיגוד הבינלאומי לפארקי שעשועים ואטרקציות אומר כי פארקי השעשועים בארה"ב כפופים לדרישות ונהלים ממשלתיים שונים, אותם אוכפים עובדי ציבור שמבצעים מגוון של בדיקות ומבחנים. בנוסף, האיחוד האירופי קבע תקן בטיחות אחיד לפארקי שעשועים, ופרט לכך, כל המתקנים עוברים בדיקות סיכון שמבצעים נציגי חברות הביטוח.

 

ועדת בטיחות המוצרים לצרכן בארה"ב דיווחה כי ב-2003 נרשמו 3,900 פציעות הקשורות לשימוש במתקני פארקי השעשועים, מהן רק 78 דרשו אשפוז ללילה. זאת, בשנה בה ביקרו בפארקי השעשועים בארה"ב יותר מ-300 מיליון איש.

 

מצעד עשרת הגדולים

 

לפי המגזין פורבס, עשרת הפארקים עם מספר המבקרים הגדול ביותר ב-2005 שייכים כולם פרט לאחד - לוטה פארק בסיאול, דרום קוריאה - לדיסני, וכוללים את דיסני וורלד על כל פארקי השעשועים שבו (מג'יק קינגדום, אפקוט וכו'), דיסנילנד, טוקיו דיסנילנד, דיסנילנד פריז ויוניברסל סטודיוז באוסקה, יפן.

 

המגזין מפרט גם את דירוג הפארקים המהנים ביותר בעולם לשנת 2005:

 

  • אלטון טאוארס: הפארק הגדול ביותר באנגליה שהוקם ב-1980. לאחרונה השיק רכבת הרים חדשה בשם "ריטה - מלכת המהירות", שמזנקת במהירות של כ-100 קמ"ש.

 

  • בושס גרדנס, טמפה ביי, פלורידה. הוקם ב-1959 ויש בו שילוב בין פארק שעשועים לגן-חיות.

 

  • דיסנילנד, קליפורניה. הוקם ב-1955. ב-2004 ביקרו בו יותר מ-13 מיליון בני אדם.

 

  • אירופה-פארק בגרמניה. הוקם ב-1975 ומציג 12 מיני-פארקים שכל אחד סובב סביב מדינה אירופית אחרת.

 

  • Gardaland, איטליה. הוקם ב-1975 והוא הפארק הגדול ביותר באיטליה.

 

  • Liseberg, שבדיה. הוקם ב-1923. אטרקציה מרכזית: רכבת ההרים התלולה ביותר בעולם שעשויה מעץ.

 

  • לוטה וורלד, סיאול. הוקם ב-1989 ומהווה המקבילה הקוריאנית לדיסנילנד. משך כ-8 מיליון מבקרים ב-2004.

 

  • פורט אבנטורה, ספרד. הוקם ב-1995.

 

  •  Six Flags Great Adventure, ניו ג'רזי. הוקם ב-1974.

 

  • טיבולי גרדנס, דנמרק. הוקם ב-1843. לפי הסיפורים, וולט דיסני ביקר בפארק הזה וממנו שאב את ההשראה להקמת דיסנילנד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דיסנילנד הונג קונג, נפתח בספטמבר השנה
צילום: רויטרס
מומלצים