שתף קטע נבחר

ששון: "העירוב בין צה"ל להתנחלויות רע ומזיק"

מחברת דו"ח המאחזים, טליה ששון, תקפה בכנס באוניברסיטת חיפה את המינהל האזרחי וטענה כי "הגוף באמצעותו פועלות הממשלות שנים ארוכות בכל הנוגע להתנחלויות בשטחים, הוא גוף הכפוף ומנוהל על-ידי צה"ל. הוא נועד לדאוג לפלסטינים, ודואג להתיישבות בשטחים"

עורכת הדין טליה ששון, מנהלת המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה ומי שהגישה בחודש מרץ השנה את הדו"ח המפורסם בנושא המאחזים הבלתי חוקיים, קבעה הערב (יום ב') כי העירוב בין צה"ל לבין מפעל ההתנחלות בשטחים "הוא עירוב רע מאוד ומזיק". עו"ד ששון אמרה את הדברים בכנס באוניברסיטת חיפה. 

 

ששון מתחה בכנס ביקורת שלא נכללה בדו"ח המקורי שלה על המינהל האזרחי, וציינה שהמינהל שנועד לדאוג לאזרחים הפלסטינים, והוקם על-פי החוק הבינלאומי, הפך לגוף המרכזי המטפל בכל ענייני ההתיישבות הישראלית באזור: "המינהל מקצה קרקעות, מכריז עליהן כאדמת מדינה, מאשר חיבורי מים וחשמל. המינהל הוא המאפשר הלכה למעשה את מעשי ההתיישבות בשטחים", אמרה. 

 

היא הוסיפה כי היות שהמינהל גוף הכפוף לשלטונות הצבא הוא בעייתי במיוחד. "המינהל האזרחי הוא גוף הכפוף לצה"ל ולאלוף הפיקוד מחד, ולמתאם הפעולות בשטחים, שהוא לובש מדים, מאידך. כך יוצא שהגוף באמצעותו פועלות הממשלות שנים ארוכות בכל הנוגע להתנחלויות בשטחים, הוא גוף הכפוף ומנוהל על-ידי צה"ל".

 

עו"ד ששון לא חסכה מלים בהתייחסה לפעילות ישראל בשטחי יהודה ושומרון. "לפגיעה בעקרון שלטון החוק תוך הפרות חוק בוטות כפי שקורה כיום בשטחים, אין אח ורע. האחריות לתיקון המצב רובצת בראש ובראשונה על ממשלת ישראל ורשויותיה – ומאחריות זו היא לא תוכל לברוח. כל עוד לא יינקטו צעדים נגד המעשים הקורים כיום בשטחים - ירבוץ כתם מוסרי על החברה שלנו כולה, ולכן יש לחזור ולדרוש מהממשלה את תיקון המצב", סיכמה. 

 

ששון השתתפה בכנס באוניברסיטת חיפה בנושא "ישראל, המשפט והשטחים", לרגל הוצאת כתב העת "משפט וממשל". בכנס נערכו מושבים נוספים, שדנו במדיניות החיסולים, חוק האזרחות והכניסה לישראל, וכן הוקרן סרטו של מוחמד בכרי, "בזמן שהלכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
תקפה. ששון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים