שתף קטע נבחר

תביעה: פני הילד המת כורסמו, במכון הפתולוגי הסתירו

לפי התביעה שהוגשה נגד פרופ' יהודה היס והמכון לרפואה משפטית, גופתו של הילד מואמן שתווי, בן 12, נשלחה באפריל 2004 למכון לצורך בירור נסיבות המוות. לאחר ביצוע הנתיחה הועברה הגופה לקבורה בג'לג'וליה. בלוויה, כשההורים הביטו בבנם המנוח, הם גילו לזוועתם כי פניו הושחתו ללא היכר, לאחר שכורסמו על ידי חולדה. "במכון ניסו להסתיר את האירוע ולמרוח איפור כבד על סימני הנשיכות". ההורים תובעים שני מיליון שקלים

חולדה כירסמה את פני הילד המת במכון הפתולוגי: לבית משפט השלום בתל אביב הוגשה אתמול (ה') תביעה בסך כשני מיליון שקלים נגד המכון לרפואה משפטית באבו כביר ומנהלו, פרופ' יהודה היס.

 

התובעים מוחמד וחלימה שתווי, הוריו של מואמן, שמת באפריל 2004, בגיל 12, תובעים את המכון לאחר שגופת בנם הגיעה למכון אחרי שמת כתוצאה מחבלת ראש קשה. גופתו של מואמן נשלחה למכון לצורך בירור נסיבות המוות ולאחר ביצוע הנתיחה הועברה הגופה לקבורה בכפרו, ג'לג'וליה.

 

לפי כתב התביעה, במהלך טקס הלוויה, כאשר ביקשו ההורים ובני המשפחה להביט בבנם המנוח הם גילו לזוועתם כי פניו של הילד הושחתו ללא הכר, לאחר שנאכלו וכורסמו על ידי חולדה.

 

מכתב התביעה שהוגש לבית המשפט על ידי עורכי הדין כרמי בוסתנאי, חיים כהן ואמנון זיכרוני, עולה כי המכון לא יידע את ההורים על שאירע לגופת בנם ולא הזהיר אותם מהמראה הקשה הצפוי להם, ובכך להקל ולו במעט על הזעזוע שהיה נכון להם. בכתב התביעה מצוין כי ההורים התמוטטו כאשר ראו את הגופה.

 

עוד טוענים התובעים כי המכון ניסה להסתיר את האירוע ולהסוות את השחתת פני הגופה בכך שמרחו איפור כבד על סימני הנשיכות והכרסום בפניו של הילד וזאת מתוך תקווה ומחשבה שמעשיהם ומחדליהם לא יתגלו.

 

בכתב התביעה נטען כי בבדיקת האירוע עולה כי לאחר שהגופה הובאה למכון היא לא הוכנסה לקירור כפי שמחייבים הנהלים, אלא הושארה במהלך כל הלילה באחד החדרים בהם הסתובבו חולדות ומכרסמים למיניהם.

 

למחרת בבוקר, כאשר הגיעו עובדי המכון לעבודתם ופתחו את השק בו הייתה מונחת הגופה, הם גילו כי חולדות כרסמו את פניה. עובדי המכון המשיכו בעבודתם, וניתחו את הגופה, כך נטען, ולא הודיעו או דיווחו לבני המשפחה ומשרד הבריאות באופן מיידי על האירוע, ואף איפרו את הגופה כדי להסוות את המקרה. לטענת ההורים, לאחר שהמשפחה גילתה את השחתת הגופה הודה בפניהם פרופ' היס בעובדות שבכתב התביעה.

 

יצוין כי בעקבות האירוע מינה מנכ"ל משרד הבריאות ועדה שבדקה וחקרה את תפקודו של המכון ושל פרופ' היס. בעקבות הממצאים שהתגלו, החליט שר הבריאות, דני נווה, להדיח את פרופ' היס מתפקידו כמנהל המכון, בשל טעויות בשיקול הדעת ואי קיום נהלים.

 

בכתב התביעה כותב עורך הדין בוסתנאי: "לא יעלה על הדעת שגופת אדם תופקר ותהפוך טרף ומאכל לחולדות ועכברים. רק פיצוי עונשי בשיעור ראוי והולם יהא בו להביע את סלידתה של החברה מזלזול כה פושע בכבוד המת וחוסר אכפתיות משווע כלפי רגשותיהם של בני משפחתו".

 

עוד טוענים עורכי הדין כי בני המשפחה לא שבו לאיתנם עד היום בעקבות הזעזוע הנפשי הקשה שנגרם להם וכי הם סובלים מסיוטים קשים ומראה פניו האכולות של בנם שב ועולה בהם, באופן שמונע מהם לתפקד.

 

טרם הוגש כתב הגנה. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "התביעה טרם התקבלה והמשרד בודק ולומד את נסיבות התלונה ותשובתנו תוגש לבית המשפט באמצעות כתב הגנה". במשרד ביקשו להזכיר גם כי "הנהלת המכון הפתולוגי באבו כביר עברה לאחריותו של בית החולים אסף הרופא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פרופ' היס. "טעויות בשיקול הדעת"
צילום: אלכס קולומויסקי
עו"ד בוסתנאי. "ההורים לא שבו לאיתנם"
מומלצים