שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  התקווה החדשה בתיאטרון

  יורם לוינשטיין מקים תיאטרון בשכונת התקווה בו יועסקו בוגרי הסטודיו שלו. "אני מאמין שהקהל והשחקנים צמאים לתיאטרון מעניין וזה מה שננסה לעשות", הוא אומר

  החל מהחודש יפעל בשכונת התקווה בצל אביב תיאטרון, לצידו של הסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין. מקימי "תיאטרון התקווה", שיתמחה במחזות שטרם הועלו על הבמה בישראל, מבטיחים שהוא יאפשר לקהל להיחשף לסוגות שונות של עשייה תיאטרונית ויעניק לבוגרי הסטודיו שישחקו בו מקום לחשיפה והשתפשפות.

   

  "חלק גדול מבוגרי הסטודיו עובדים בשוק, אבל זה לא סוד שלא פשוט להשתלב היום בשורות התיאטרון הממסדי לכן האינטרס הראשי הוא לתת פלטפורמה נוספת לחשיפה עבורם", אומר לוינשטיין, "נעסוק בחומרים מקוריים שעוד לא עלו בארץ עם דגש על אמירות חברתיות חזקות.

  אני חושב שחומרים טובים הם אתגר לשחקנים ומכיוון שבתיאטרון הרפרטאורי בגלל שיקולי הרייטינג מעדיפים שלא להסתכן אנחנו מציעים משהו אחר. אני מאמין שהקהל והשחקנים צמאים לתיאטרון מעניין וזה מה שננסה לעשות".

   

  ההפקה הראשונה שיעלה התיאטרון במוצ"ש, 11 בינואר, היא "ביום רגיל אחד", מחזה מאת ג'ון קולוונבאך בבימויו של בוגר הסטודיו רועי רשף-מליח. המחזה מפגיש בין שני אחים 15 שנה לאחר שנפרדו.

   

  יוצרים צעירים

   

  "המחשבה לעתיד היא להעלות הפקות קאמריות שאפשר יהיה לנייד אותן בקלות ולמכור אותם ולהפוך את הבמה שלנו למעין מקפצה עבור ההצגות הללו", אומר לוינשטיין. היוזמה נובעת בין השאר מהמומנטום שנוצר בעקבות חדירתם של יוצרים צעירים כמו יעלי רונן וסיגל אבין לתיאטרונים הממוסדים.

   

  רונן, בוגרת סמינר הקיבוצים, העלתה במסגרת הסמינר את ההצגה "הנשים של פיקסו" שנרכשה מאוחר יותר על ידי אנסמבל תיאטרון הרצליה ואת "המדריך לחיים הטובים" שאומצה על ידי תיאטרון ב"ש ו"הבימה". מאוחר יותר העלתה את "שנה טובה לחקלאים בצפון" בסטודיו של לוינשטיין, והיא אומצה על ידי מרכז הפרינג'. משם הקפיצה אל לב הקונצנזוס היתה קצרה עם הפקות מן המניין בקאמרי ("פלונטר") ובתיאטרון באר שבע ("איזבלה").

   

  סיגל אבין, בוגרת הסטודיו של לוינשטיין, ביימה במסגרת הסטודיו את "פריקס", שזכה להצלחה פנומנלית עבור הפקה של בית ספר למשחק. בעקבות ההצלחה אומצה אבין על ידי תיאטרון "הבימה" וכיום היא אחראית על קבוצת הצעירים בתיאטרון הלאומי. במהלך החודשים הקרובים עתיד התיאטרון להעלות הפקה מחודשת של "פריקס" בבימויה של אבין עם הקאסט המקורי של ההפקה. "למרות שההצגה ירדה כבר לפני שנתיים יש לה ביקוש אדיר ואנחנו עסוקים כעת בגיוס משאבים להעלאה מחודשת", מבטיחים בתיאטרון.

   

  "האמנתי בסיגל ונתתי לה במה ובסופו של דבר זה הוכיח את עצמו", אומר לוינשטיין, "חסרים במאים צעירים שמביאים קולות אחרים לתיאטרון הישראלי ואני חושב שחובתנו לאפשר לאנשים מוכשרים להשתפשף ולהתנסות. רשף-מליח שיביים את ההפקה הראשונה של התיאטרון הוא בחור מאד מוכשר. הוא סיים את הלימודים בשנה שעברה והפך לדרמטורג הבית של הסטודיו. ההפקה הזו תאפשר לו להתפתח כבמאי כמו שהיא תאפשר לליאור משה או ליואב יפת שמשחקים בה להתבלט ולפרוץ".

   

  את התיאטרון תנהל אמנותית לילך סגל, בוגרת בית צבי שביימה בסטודיו של לוינשטיין מספר הפקות ובהן "מרד הבובות" בה שולבו שחקנים חרשים. סגל מכהנת מזה זמן כמנהלת האמנותית והפדגוגית של בית הספר וכיד ימינו של לוינשטיין.

   

   
  התיאטרון יהנה מקהל המנויים של הסטודיו שכולל לעת עתה כ-300 איש ברובם תושבי שכונת התקווה בו פועל בית הספר. "עבור רבים מתושבי השכונה זו הפעם הראשונה שהם נחשפים לתיאטרון גם קלאסי וגם מקורי ועכשווי. יש לא מעט מהם שמעולם לא דרכו בתיאטרון קודם לכן ויש בזה אחריות גדול ועניין", אומר לוינשטיין שמתכנן לפעול במהלך השנה הקרובה להגדלת מספר המנויים.

   

  בוגרי הסטודיו נרתמו לפרויקט ברצון ואף הסכימו בשלב ראשוני לוותר על תשלום שכר בעבור חזרות. "אנחנו בראשית דרכנו", אומרת סגל, "אנחנו מאוד מקווים שזה ישתנה בהקדם. השחקנים יקבלו את שכרם על פי חלוקה של רווחים מההצגה". לוינשטיין אופטימי: "הפרוייקט הזה ממלא את הלב בתקווה. הוא מאפשר לבוגרים להתחבר בחזרה אל הסטודיו. מספק עבודה מעניינת על חומרים טובים ואיכותיים ויש בו אמירה חברתית וקהילתית".

   

  "ביום רגיל אחד" – מוצ"ש, 11 בינואר, בשעה 20:30 בתיאטרון התקווה, דרך ההגנה 68 שכונת התקווה

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים