שתף קטע נבחר

התלמידים מציגים: קשור אותי, אהוב אותי

תלמידי י"ב בתיכון קציר ברחובות הכינו סרט גמר על עולם הפורנו הישראלי. אחת התלמידות נראית קשורה באזיקים למיטה בלבוש חושפני, תלמידה אחרת אוחזת בויברטור, ותלמיד שולח יד למכנסיו. הסרט זכה במקום הראשון בתחרות בעיר, אך לא כולם נשארו אדישים: כמה תלמידות אולפנה פרשו מההקרנה במחאה. המורה: נכון, יש קטעים בוטים. אך ההורים היו בעד

בודקים את תעשיית הפורנו, וגם את הקווים האדומים: סרט שהכינו תלמידי י"ב בתיכון קציר ברחובות, המנסה לבחון את תעשיית הפורנו, כולל כמה סצינות שעוררו בעת הקרנתו בסוף השבוע את זעמן של כמה תלמידות אולפנה שפרשו מההקרנה במחאה.    

 

הסרט "סיפורי סבתא", שזכה ביום חמישי במקום הראשון בתחרות סרטי תלמידים ברחובות, עוסק בתעשיית הפורנו מנקודת מבטה של תלמידה המחופשת לשחקנית פורנו מזדקנת -  "סבתא". בין קטעי רחוב שונים, ראיונות עם בכירים בתעשיית הפורנו הישראלית ופמניסיטיות מנגד, משולבים גם קטעי מעבר בהם נראות תלמידות בלבוש חושפני. 

 

 

מתוך הסרט "סיפורי סבתא"

 

בקטעים אלה כמה מהתלמידות רוקדות בצורה פרובוקטיבית בתלבושת בית ספר, תלמידה אחרת בבגדים צמודים וחושפניים, קשורה, עורגת למצלמה; תלמיד שולח יד למכנסיו, תמונה נקטעת ושתי תלמידות מפשיטות תלמיד. תלמידה שמוציאה ויברטור מקופסה ובוחנת אותו בעיון, וגם תלמידות לבושות בבגדי לילה "בייבי דול" - כמעין בובות מין.

 

ה"סבתא" אומרת בסרט: "תראו פורנו, אל תראו פורנו, העיקר שתהיו בריאים". 

 

לדברי אוסנת קישלנסקי, אחת מבימאיות הסרט, "המטרה של הסרט היא לא לפגוע אלא לגרום לאנשים להיות יותר פתוחים. גם אנחנו כתלמידות חלק מהעולם הזה בסופו של דבר. לא הראינו משהו ממש חושפני, היינו מתונים, כל התלמידים והתלמידות המציגים בסרט ושהיו חלק ממנו כולם מתעסקים בפורנו, זה מסביבנו בכל מקום, אבל אף אחד לא מדבר עליו אף פעם. זה המסר של הסרט שזה לא כל כך נורא. יש דברים מוגזמים אבל בסך הכל זה בטעם טוב".

 

היא הוסיפה כי "היינו קצת בהלם שהיה מי שנפגע, אבל מאחר שמדובר בתלמידות דתיות יכול להיות שזה היה קצת צפוי, הן אפילו לא טרחו לראות את הסרט. הן יצאו ברגע שהן שמעו שזה עוסק בפורנו".

 

"ההורים היו בעד"

 

לדברי המורה לתקשורת שהנחתה את התלמידים בעבודתם על הסרט, גלית יוגב, "הילדים ניגשו אליי והציעו לחקור את עסקי הפורנוגרפיה. קיבלנו אישור מהמנהלת כי זה מוסד חינוכי והיתה הבטחה מצידם שלא יהיה שום דבר מעורר מחלוקת או גס. לדעת מנהלת בית הספר היו קטעים בוטים, אבל הורי הילדים היו בעד".

 

לדבריה, "הילדים הגדירו לעצמם את הקווים האדומים יפה מאוד. הם לא חשפו חלקי גוף או משהו כזה. היו רק דברים שמרמזים על ולא הוצג הדבר האמיתי. הם הפעילו צנזורה פנימית".

 

מנהלת התיכון, עדנה לוין, אמרה: "די נדהמתי שמכל הנושאים שעמדו לרשותם בחרו התלמידים דווקא את הנושא השנוי במחלוקת של סרטי הפורנוגרפיה. עוד לפני הסרט שוחחנו על הבחירה. הם הבטיחו שהסרט לא יהיה וולגרי. לבסוף הם שכנעו אותי כשאמרו, שהסרט יבחן את הסוגייה מזווית חדשה. אני חושבת שהם אכן הציגו את הסרט בצורה הומוריסטית, ויקטוריאנית ואירונית של הנושא".

 

"כמו שרון סטון"

 

לוין מספרת כי למרות הסיכום מראש עם התלמידים, שולבו בסרט קטעים שלא היו לרוחה. "היה ויכוח על סצינה אחת שבה רואים תלמידה עם ויברטור. ביקשתי שיוציאו אותה מהסרט, אבל הם לא אהבו את זה. אמרתי שלא חייבים להראות הכל, ואפשר לדבר במקום. אבל הם התעקשו. לבסוף ההורים התקשרו ושכנעו אותי להשאיר את הסצינה.

 

"היה עוד קטע שלא אהבתי שבו אחת התלמידות מפסקת רגליים כמו שרון סטון באינסטינקט בסיסי, אבל בהמשך השתכנעתי שזה הוצג בצורה הומוריסטית. לבסוף, השארתי את כל הסצינות, כי אמרתי שאם ההורים לא רואים בזה משהו מוגזם אז אני לא אהיה פוריטנית ואתעקש".

 

את הסרט ביימו תלמידי השמינית: מתן גורדון, הילה בן-בנימין, גל לפלר, אוסנת קשלינסקי וקרן דלה-רוקה. פסטיבל הסרטים הוא בחסות עיריית רחובות.

 

משרד החינוך: אנחנו לא קשורים

 

דורית בלין, מפקחת ארצית של מקצוע הקולנוע, אמרה כי "ישנו פער בין הסרטים של הציבור הדתי לאלה של הציבור החילוני, מפני שהציבור הדתי לא חשוף ללבטים ולבעיות של בני הנוער החילונים. לכן, אין מקום שיבקרו את הסרט. יש פה דוגמה לחינוך ולדמוקרטיה ומעלים לסדר היום נושא שבו ההנהלה, המורה, התלמידים וההורים דנים בו והרוב בסופו של דבר קובע. הרי הילדים מתחנכים לבקר דילמות חברתיות, אז איך הם ילמדו בלי שיצרו אותם"?.

 

משרד החינוך מסר בתגובה לכתבה: "הפסטיבל לא נעשה בשיתוף של גורמי מקצוע מטעם משרד החינוך. הנציגים לא השתתפו בוועדת הביקורת כפי שנהוג ולא כנציגים בחבר השופטים. הסרט נבחר על ידי ועדת שופטים חיצונית ובלתי תלויה". במשרד מוסיפים כי "בכל מקרה אנו בוחנים אמצעים לחיזוק מנגנון הביקורת על התכנים של סרטים המופקים במסגרת סרטי גמר במגמות התקשורת והקולנוע בתוך מערכת החינוך, שמשרד החינוך שותף להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרט
"התלמידים התעקשו"
"דווקא נושא כזה?"
מומלצים