שתף קטע נבחר

מהקיבוץ פנו לפייגלין: עזור למנוע מגורי ערבים

בשנת 2000 פתח קיבוץ הסוללים את שעריו לקליטת משפחות מבחוץ. בין הפונים בבקשה לרכוש מגרש היתה גם משפחה מנצרת הסמוכה. אלא שהתושבים לא ממש התלהבו. בהצבעה שנערכה בקיבוץ החליטו 95% שהם אינם רוצים משפחה ערבית בקרבתם. המשפחה פנתה לערכאות, ובשכונה הקהילתית של הקיבוץ החליטו לבקש סיוע ממשה פייגלין כדי ש"יגייס משאבים שיגרמו למשפחה לחשוב פעמיים ולוותר". אנשי פייגלין: "הם רצו שנשחד את הערבים, וסירבנו"

בעזרת פייגלין? בשכונה הקהילתית בקיבוץ הסוללים רצו למנוע ממשפחה ערבית מנצרת לרכוש מגרש במקום, ופנו למשה פייגלין, שהתמודד על ראשות הליכוד, בבקשה שישכנע את המשפחה לחזור בה מכוונתה.

 

בשנת 2000 פתח הקיבוץ, שליד צומת המוביל, את שעריו לקליטת משפחות מבחוץ. בין המשפחות שביקשו לרכוש מגרש היתה גם משפחה מנצרת הסמוכה, שפנתה בדיוק כמו כולם למשרד המכירות שבאתר. כבר אז נאמר להם שהם אינם עומדים בקריטריונים שהם בין השאר "שירות בצבא וחברות בהסתדרות הציונית".

 

תחילה לא קראו לילד בשמו, שהקהילה פשוט אינה רוצה בקרבה משפחה ערבית, אך באסיפה של האגודה השיתופית שהחליטה להביא את הנושא להצבעה, זכה העניין כבר לאישור רשמי. באסיפת הקיבוץ נשאלו החברים והתושבים מי אינו רוצה להתגורר בסמוך למשפחה של ערבים. "95 אחוז מהנשאלים הצביעו נגד הצטרפות המשפחה לישוב", אמרו בסוללים.

 

בינתיים, המשפחה מנצרת שהתשובה השלילית לה זכתה, גרמה לה למורת רוח, החליטה לפנות לערכאות. לאחרונה, לאחר שהתקיים דיון בבית המשפט העליון בנושא זה, הוחלט להעביר את ההחלטה לוועדת ערר של מינהל מקרקעי ישראל.

 

בצר להם ולאחר שניסו לדבריהם לפנות לכל הגורמים הרלוונטיים, ביניהם הסוכנות היהודית והתנועה הקיבוצית החליטו בשכונה הקהילתית, שאולי דווקא פייגלין, שבינו לבין הקיבוצים פעורה תהום עמוקה, יחליט מתוך "מחשבה יהודית" להרים את הכפפה ולסייע. "אף אחד לא רצה לגעת בתפוח האדמה הלוהט הזה", אמר משה סייג, המתגורר בהרחבה הקהילתית בקיבוץ. "הבנו שאין לנו ברירה ולכן החלטנו לפנות לפייגלין". לדבריו, "ביקשנו ממנו שיגייס משאבים כדי שיגרמו למשפחה לחשוב פעמיים ולוותר".

 

הוא הוסיף כי "פנינו אליו למרות שרובנו שמאלנים, אך עם זאת ברור לנו שבתוך קהילה כל כך קטנה הבדלים בין תרבויות יכולים לגרום לזעזוע, לכן אנחנו לא רוצים אותם בקרבנו".

 

"הם רצו שנשחד את המשפחה הערבית, וסירבנו"

 

"בקיבוץ פשוט הבינו שהפרשה תוכרע לטובת הערבים, אז הם פנו אלינו", סיפר משה פינקל (מוזי), חבר אישי ותומך של פייגלין שנדרש על ידו לסייע לתושבים. פינקל, שנדהם מהפנייה לה זכה, שאל את התושבים מה הם מצפים ממנו שיעשה. "אנחנו הרי נחשבים בקרב העם לפליליסטים ובריונים, אז שאלתי אותם מה אתם רוצים שנעשה, שנחסום את צומת המוביל? אז הם ענו שלא ובפשטות הוסיפו כי הם רק מבקשים שנתרום מכספנו כדי לשחד את המשפחה הערבית. לנו אין כל כוונה לשחד איש".

 

לאחר שגם פייגלין השיב את פניהם ריקם, מקווים התושבים שאולי בזכות ההד התקשורתי המשפחה "תבין" ותוותר על המגרש. "אנחנו בסך הכל מבקשים שכל אחד יגור בקרב בני התרבות שלו", אמרו. לא נראה להם שיש בעמדתם טעם לפגם. "גם הציונות נגועה בגזענות, אז מי אנחנו?"

 

עו"ד זוהיר נערה, המייצג את המשפחה, מסר בתגובה: "מדובר במשפחה ערבית ישראלית שאינה חותרת תחת קיומה של המדינה. אבי המשפחה עובד מדינה מטעם משרד החקלאות. לצערי הם דחו אותם על הסף רק בגלל שהם ערבים. ברגע שאתה אזרח מדינה מן המניין אין לאיש זכות לבחור מי יהיה השכן שלו. הנושא נמצא כעת בפני ועדת ערר ואם הם יקבלו החלטה לרוחנו, המשפחה תעבור להתגורר בישוב, במידה ולא, העניין יוסיף להתנהל בבית משפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פיגלין. "מה הם רוצים, שנחסום כבישים?"
צילום: ירון ברנר
צילום: איי אף פי
(אילוסטרציה)
צילום: איי אף פי
מומלצים